Taras dachowy

Taras dachowy

Wiele dachów przystosowane są do tego, aby móc na nich zaaranżować taras dachowy. Coraz więcej ludzi docenia urok i wartość takiego miejsca. Okazuje się jednak, że większość tarasów na dachu nie nadaje się do użytku. Jakich jednak użyć materiałów, aby efekt był trwały i poprawny technicznie?

taras na dachu

Kraków i jego Stare Miasto jest zaliczane do najpiękniejszych miast Polski. Większość budynków
w Krakowie wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przykład aranżacji tarasu dachowego, który został poddany całkowitej naprawie i metamorfozie jest na krakowskim Starym Mieście. Remont tarasu dachowego polegał na zmianie niewykorzystanej  i nadgryzioną zębem czasu połać w zielony ogród.

dachowy taras na początku prac remontowych

Najlepsza przyczepność do wszystkich podłoży

90-metrowy taras na dachu w prywatnej kamienicy mocno podupadł na przestrzeni lat. Liczne rysy, pęknięcia i odpryski betonu nie były miłym widokiem. Remont był niezbędny. Aby taras dachowy służył mieszkańcom na długie lata fachowcy poświęcili dużo uwagi wyborowi optymalnych materiałów, koniecznych do przeprowadzenia gruntownego remontu dachu.

odpływy dachowepołożenie włókniny

nałożenie drugiej warstwyuszczelniony odpływ dachowy

Podstawą, na której opierają się pozostałe warstwy tarasu, jest kombinacja membrany EPDM
i płynnej hydroizolacji Triflex. Podłoże to zostało wykończone posypką żwirową i kamienną oraz deskami tarasowymi z WPC (połączenie drewna i polimerów), wyznaczającymi szlaki komunikacyjne na dachu. Połączenia połaci z pionowymi płaszczyznami szklanymi i murem oraz mocowania pod obróbki attyk uszczelniono w systemie Triflex ProDetail na bazie żywicy PMMA. Odpowiednie materiały to podstawa, aby taras służył na lata wybrano materiał, który będzie miał dobrą przyczepność do występujących tu podłoży i który bez szkody dla jego właściwości będzie można aplikować nawet w trudnych warunkach. Wybrano dwuskładnikową, szybko reagująca żywicę hydroizolacyjną na bazie PMMA (polimetylmetakrylat), która powstała specjalnie z myślą
o uszczelnianiu trudnodostępnych miejsc na dachach płaskich. Głównym zastosowaniem tego produktu są naprawy nieszczelnych połączeń przyściennych, z kominami, podstawami masztów, mocowaniami balustrad itp. Produkt szybko twardnieje (już po 30 minutach staje się odporny na deszcz, a po 45 minutach osiąga ostateczną twardość) i odznacza się doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży. Można go układać na szkle, betonie, stali lub papach bitumicznych. Dzięki wkładce z włókniny pewnie i szczelnie pokrywa rysy. System można aplikować w temperaturze do -5ºC.

wsporniki balustradyKrok po kroku

Po zerwaniu nienadającej się już okładziny
z betonowych płyt, na podłożu ułożono nową termoizolację. Na niej znalazła się membrana EPDM, której zakłady dodatkowo uszczelniono pasami wzmocnionego włókniną Triflex ProDetail. W ten sposób pokrycie bez problemu wytrzyma skurcze budynku i nie rozszczelni się na połączeniach.
Konstrukcja budynku nie przewidywała ogrodu dachowego. Wykonawca remontu znalazł jednak materiały uwzględniające zarówno konstrukcyjne ograniczenia stropu, jak i żywotność rozwiązania. Są to materiały hydroizolacyjne z grupy Triflex. Ponieważ już sam balast z marmurowych kamyków, donice na rośliny, instalacja nawadniająca i oświetleniowa mają znaczny ciężar, ważny był każdy dodatkowy kilogram – hydroizolacja musiała być jak najlżejsza. Ważący niecałe 4 kg/m² Triflex ProDetail okazał się tu materiałem idealnym.

Odporne na korzenie i hydrolizę

Życie w mieście i pęd za pracą sprawia, że co raz mniej czasu spędzamy na łonie natury. Z tego powodu inwestorzy przekształcają taras dachowy w zielone. Zielone dachy są wytchnieniem dla oczu, latem działają jak naturalne klimatyzatory, zimą jak dodatkowe ocieplenie. Firma Triflex oferuje niezawodną ochronę przed wilgocią i korzeniami w postaci płynnych systemów hydroizolacyjnych. Produkty charakteryzują się odpornością na przerastanie korzeni i pędów i długotrwale chronią uszkodzone lub nieszczelne powierzchnie.
Tylko szczelne dachy są ozdobą architektonicznych obiektów i zapewniają długotrwałą ochronę wnętrz.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Triflex

Polecamy Ci również

Zobacz także