Tarcica budowlana – tartak XXI wieku

Tarcica budowlana – tartak XXI wieku

Dobiegają końca prace konstrukcyjne związane z rozbudową tartaku firmy Wiązary Burkietowicz. W Odolanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego powstaje jeden z najnowocześniejszych tartaków w kraju.

hala produkcyjna w Odolanowie

Zmodernizowany zakład osiągnie zdolność przetarcia 50 tys. m³ kłód rocznie, w trybie jednozmianowym. Na kwiecień 2015 r. zaplanowano montaż wartych przeszło 2 mln euro pilarek tarczowych niemieckiej firmy EWD.

linia technologiczna EWD

– Żaden tartak w Polsce, o porównywalnej do naszej skali produkcji, nie dysponuje tak zaawansowaną technologią – mówi Marcin Burkietowicz, współwłaściciel firmy. Uruchomienie produkcji nastąpić ma w październiku tego roku. Całkowita wartość inwestycji zamknie się w kwocie 12 mln złotych.

Marcin, Marek i Bartosz Burkietowiczowie - właściciele firmy Wiązary Burkietowic

Nowa linia technologiczna będzie w stanie w ciągu minuty przerobić do 60 metrów bieżących kłód. Dla porównania – w technologii traków ramowych, na których bazuje krajowe tartacznictwo, prędkość cięcia wynosi do 12 metrów. Pilarki tarczowe pozwalają także na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości powierzchni tarcicy – zbliżonej do powierzchni struganej.
– Nowoczesny park maszynowy ułatwi nam produkcję tarcicy konstrukcyjnej. Będziemy szybko reagować na potrzeby większych klientów – wyjaśnia Marcin Burkietowicz. – Jednocześnie nie odwracamy się od skali mikro. 6 ruchomych pił tarczowych sterowanych przez operatora, pozwala na inny rozkrój każdej kolejnej kłody. Oznacza to, że można będzie zamówić u nas nawet kilka pojedynczych elementów w dowolnym rozmiarze. Dekarze, cieśle i majsterkowicze nadal będą dla nas ważni.

zadaszone regały z tarcica

Modernizacja zakładu najprawdopodobniej nie spowoduje redukcji zatrudnienia. Podniesie się natomiast jego standard.
Tartak to nie jest miejsce lekkiej pracy. Za parę lat może nie być chętnych do pracy w tak wymagających warunkach. Zastępując stare traki nowoczesną linią, inwestujemy także w poprawę warunków zatrudnienia – dodaje Burkietowicz. Zwrot z inwestycji przewidywany jest w perspektywie 10-letniej.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Wiązary Burkietowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także