Targi na miarę oczekiwań branży

W dniach 22-25 stycznia 2008 roku w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA, a także Międzynarodowe Targi Maszyn, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ. Około 1600 wystawców na blisko 43 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej Targów Poznańskich zaprezentowało swoją ofertę, a w tym ponad 150 nowości produktowych.

Tomasz Kobierski, viceprezes zarządu MTP"Utrzymująca się na wysokim poziomie koniunktura w budownictwie i oczekiwania inwestorów, odnośnie udziału Polski w Euro2012, zobowiązują nas do organizacji wydarzenia na miarę oczekiwań całej branży" - powiedział Tomasz Kobierski, v-ce prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.
"Obecność liderów rynku na targach, innowacyjne rozwiązania, a także program wydarzeń ściśle związany z aktualnymi zagadnieniami sektora budowlanego, są potwierdzeniem silnej pozycji targów BUDMA i BUMASZ na arenie międzynarodowej" - dodaje Danuta Kubasik, dyrektor targów BUDMA.
W salonach tematycznych, tj. Ściany i stropy, Dachy, Okna i drzwi, Kamień w budownictwie, Drewno w budownictwie, Armatura i ceramika, Informatyka dla budownictwa, Centrum Budownictwa Sportowego czy Salon nieruchomości i inwestycji INVESTFIELD, zwiedzający zapoznali się z ofertą rynku skierowaną do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Targi BUDMA i odbywające się w cyklu dwuletnim targi BUMASZ, stanowiły profesjonalne forum wymiany wiedzy o branży budowlanej, również ze względu na ciekawe prezentacje i bogaty program wydarzeń.

BudShow – tradycja i nowoczesność

Podczas targów, w pawilonie 3A, zwiedzający mieli okazję odwiedzić przestrzeń specjalną BudShow, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Tradycja i nowoczesność”.  Widowiskowa forma prezentacji cieszyła się będzie uznaniem osób zainteresowanych poprawnym wykonaniem prac budowlanych oraz właściwym doborem technologii podczas budowy domu jednorodzinnego. Wyjątkową atrakcją przestrzeni pokazowej była możliwość zaobserwowania, jak przy zastosowaniu różnych materiałów wykończenia elewacji zmienia się wizualny odbiór bryły budynku. Dom modelowy powstał w oparciu o dwa projekty: Magnolia 1 i Magnolia 2 łącząc w sobie estetykę tradycyjnego domu polskiego z nowoczesną, minimalistyczną formą. Dom modelowy zostanie zaprezentowany w dwóch obszarach. DOM W BUDOWIE – jako pierwszy etap, to pokazy prawidłowego zastosowania materiałów budowlanych uzupełnione o prezentacje produktów, z możliwością „podpatrzenia” połączeń różnych technologii na celowo niewykończonych i odkrytych fragmentach budynku. DOM WYKOŃCZONY – to drugi obszar, pokazujący techniczne i estetyczne rozwiązania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Budownictwo wielorodzinne

W drugi dzień trwania targów odbyło się seminarium pod hasłem „Współczesne budownictwo wielorodzinne w Polsce” zorganizowane wspólnie z Fundacją Twórców Architektury. Prelegenci powiedzieli o tendencjach, wzorach, potrzebach polskiego budownictwa wielorodzinnego. Prezentacje uczestników oraz wnioski podjęte podczas końcowej dyskusji potwierdziły wysoki poziom merytoryczny seminarium. Wśród uczestników rozlosowane zostały nagrody niespodzianki oraz prenumerata kwartalnika Archiwolta i książki architektoniczne.

BUDMA 2008Energia – temat na czasie

Czy energooszczędność się opłaca? Na to pytanie odpowiedziała II edycja Salonu Ekspertów, która odbyła się w trakcie targów BUDMA 2008 na blisko 250 m2 powierzchni wystawienniczej. Pod egidą miesięcznika IZOLACJE oraz kwartalnika Ekspert Budowlany, do dyspozycji gości targowych zlokalizowano 18 stoisk - punktów doradczych. Obecni w Salonie eksperci, reprezentujący różne branże sektora budowlanego, podzielili się swoją wiedzą z zakresu energooszczędności oraz doradzą, jakie stosować rozwiązania techniczne w tym zakresie. Partnerem projektu przy organizacji Salonu Ekspertów były Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Ważnym tematem targów BUDMA 2008 były świadectwa energetyczne. Podczas związanego z tą kwestią seminarium omówione zostały zagadnienia prac nad wdrożeniem Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynku wraz przepisami wykonawczymi do Prawa Budowlanego ustalającymi metodykę i zawartość świadectw energetycznych. Przedstawione zostały  algorytmy do obliczeń charakterystyk energetycznych budynków. Zaprezentowanie doświadczeń innych krajów europejskich w problematyce ocen energetycznych pozwoliło określić stan i jakość tych działań w Polsce. Wszystkim zainteresowanym tematem energii sporej wiedzy dostarczył Targowy Dzień Audytora Energetycznego. Cykl prelekcji zaprezentował aktualne problemy działalności audytorów energetycznych, w tym także przygotowania do działalności w zakresie sporządzania świadectw energetycznych budynków. Ponadto omówione zostały technologie budownictwa energooszczędnego i najnowsze technologie stosowane w budynkach pasywnych. Elementem przybliżającym możliwości realizacyjne tego typu budynków było omówienie zasad i możliwości finansowania takich przedsięwzięć. Czołowe firmy działające na naszym rynku przedstawiły przykładowe realizacje budowlane z zastosowaniem swoich najnowszych materiałów termoizolacyjnych. 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także