Trwałe blachodachówki

Trwałe blachodachówki

Pokrycie dachowe powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe. Głównymi elementami wpływającymi na wytrzymałość blachodachówek jest grubość zastosowanego rdzenia i zabezpieczenie go odpowiednią powłoką ochronną.

Przy zakupie blachodachówek najczęściej kierujemy się walorami estetycznymi i architektonicznymi. Rzadko zastanawiamy się nad tym, czy posiadają system odpowiednich zabezpieczeń, który podnosi wartość użytkową produktu. Ważne są przede wszystkim: grubość zastosowanego rdzenia, jakość surowca, z jakiego zostały wykonane blachodachówki, a także warstwa powłoki ochronnej.
Do wykonania szwedzkich blachodachówek Plannja Regola i Royal zastosowano grubszy niż standardowo rdzeń (0,55 mm), a chroni je powłoka Plannja Hard Coat 50 Satyna. Łączą w sobie wysoką jakość z ciekawym efektem wizualnym. 

blachodachówka dach pokryty blchodachówką
Mocna podstawa – stalowy rdzeń
Istotna dla trwałości pokrycia dachowego z blachy jest grubość rdzenia, ukrytego pod warstwami ochronnymi i wykończeniowymi.
Obowiązującym standardem jest rdzeń 0,50 mm. W produktach z linii Premium, Plannja Regola i Royal zastosowano rdzeń 0,55 mm. Dzięki temu są one o 10% grubsze od innych, dostępnych na rynku. Przekłada się to na ich trwałość, zyskujemy więc bardziej wytrzymały i szczelny dach.
Do wytwarzania blachodachówek Plannja Regola i Royal wykorzystuje się stal z najczystszych, skandynawskich złóż żelaza. Dodatkowo stal poddawana jest specjalnym procesom technologicznym, aby zapewnić jej odporność na korozję. Jest ona cynkowana na gorąco, następnie przechodzi obróbkę wstępną i pasywację, a na jej powierzchnię nakładana jest warstwa podkładowa. Na koniec na zewnętrzną stronę blachy nanosi się powłokę ochronną Plannja Hard Coat 50 Satyna.

Blachodachówki dla wymagających
Plannja Regola
to jedyna samonośna blachodachówka dostępna na polskim rynku. W tylnej krawędzi profilu zastosowano nowatorskie usztywnienie dzięki czemu przy montażu pokrycia nie ma potrzeby korzystania z łat. Plannja Regola jest zakładana bezpośrednio na krokwie po wcześniejszym założeniu folii paroizolacyjnej. Ich rozstaw może wynosić do 1,2 m, co przekłada się na spore oszczędności w zużyciu drewna konstrukcyjnego podczas budowy dachu. Panelowa budowa arkuszy umożliwia cięcie blachy w dowolnym miejscu oraz wykorzystanie pozostałej części do zamontowania na dachu. W przypadku dachów o skomplikowanych kształtach pozwala to ograniczyć odpad z 25% do ok. 5%.
Blachodachówka ma harmonijny profil dachówkowy, dzięki któremu efektownie prezentuje się zarówno na dachach o małym, jak i dużym stopniu nachylenia.
Plannja Royal to wyszukana i ekskluzywna blachodachówka dla inwestorów, którzy w architekturze nie boją się pewnej swobody. Wysoki profil tłoczenia w połączeniu z asymetrycznym kształtem dopełnia estetykę całego budynku.
Plannja Royal to blachodachówka o klasycznym, wysokim profilu w nowoczesnym wydaniu, która dobrze wygląda na dachach o dużym kącie nachylenia.
Blachodachówki z linii Premium są dostępne w 7 kolorach i objęte są 30-letnią gwarancją.

blachodachówka z powłoką błyszczącąblachodachówka z powłoką satynową

Płaszcz ochronny
Uzupełnieniem systemu, który zapewnia trwałość blachodachówek, jest jedna z najtwardszych powłok ochronnych Plannja Hard Coat 50 Satyna. Składa się ona z poliestru typu „high-build” i farby podkładowej. Charakteryzuje ją wysoka zawartość dodatków ceramicznych. Powłoka jest jednocześnie twarda i elastyczna. Zabezpieczona nią blacha pozostaje podatna na kształtowanie w temp. do 0° C, podczas gdy większość powłok ochronnych traci plastyczność, gdy temp. spadnie poniżej 15°C. Pokrycie blachodachówek tą powłoką spowodowało, że można je montować w warunkach w której one same uzyskują temp. -10°C.
Blachodachówki Plannja Regola i Royal, dzięki zastosowaniu powłoki zyskują ochronę przed działaniem zmiennych temperatur, wilgoci i promieniowaniem UV oraz niektórymi związkami chemicznymi. Ponadto są one odporne na ścieranie i zarysowania.

Dachówka czy blachodachówka?

Wyniki

Powłoka występuje w dwóch wariantach dostosowanych do różniącej się specyfiki pokryć dachowych oraz systemów odwadniających wykonanych ze stali – Plannja Hard Coat Glossy oraz Plannja Hard Coat Satyna.
Plannja Hard Coat Glossy jest stosowana do pokrywania systemów rynnowych. Tworzy na nich śliską, idealnie gładką powierzchnię, która znacznie przyspiesza spływanie wody.
Natomiast Plannja Hard Coat Satyna jest wykorzystywana do powlekania pokryć dachowych oraz elewacyjnych. Jej satynowa, antypoślizgowa struktura umożliwia swobodne i bezpieczne prowadzenie prac dekarskich nawet na mokrym dachu.
Powłoka występuje w dwóch grubościach: 25 lub 50 µm (grubsza jest objęta gwarancją na okres 30 lat).

Plannja Hard Coat nadaje dachówkom subtelny połysk, wydobywa głębię koloru oraz zapobiega jego blaknięciu. Wszystkie wyroby są pokrywane powłoką w klasycznych lub współczesnych i modnych odcieniach bogatej palety Plannja Colour System. Ekologiczna powłoka Plannja Hard Coat zabezpiecza wszystkie produkty ze stali w każdych warunkach atmosferycznych bez szkody dla środowiska naturalnego.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Plannja

Polecamy Ci również

Zobacz także