Trzeci zakład produkcyjny Röbena

W Środzie Śląskiej, firma Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., uruchomiła nowoczesną fabrykę dachówki ceramicznej. Jest to już trzeci zakład produkcyjny tej firmy. Koncepcja budowy nowego zakładu pojawiła się w momencie, kiedy okazało się, że dotychczasowa fabryka produkująca 38 mln dachówek rocznie nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania rynku.

Trzeci zakład produkcyjny Röbena - zdjęcie 1Koszt nowej inwestycji to ponad 35 milionów euro, częściowo sfinansowana ze środków pochodzących z Unii Europejskej. Otwarcie fabryki  jest również ważnym wydarzeniem lokalnym. Dzięki inwestycji powstało dodatkowych 180 miejsc pracy. Dotychczasowe inwestycje Röben Ceramika Budowlana, opiewały na kwotę 45 mln euro. Obecnie Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o. zatrudnia 680 osób, co zalicza ją do jednego z największych pracodawców wśród firm z kapitałem zagranicznym. Liczba ta powiększyła się prawie o 1/4 w momencie uruchomienia nowej dachówczarni.

Nowy zakład jest o 10 lat młodszy od poprzednich, w technologii to prawie przepaść. Ma nowocześniejszy, większy (216 m długości) i bardziej wydajny piec. Osiągnięto zdecydowanie mniejszy poziom hałasu urządzeń poprzez eliminacje przenośników łańcuchowych oraz bardziej praktyczne rozwiązania logistyczne w transporcie wewnątrz zakładowym.
"Ponieważ produkowana tutaj dachówka jest większa, wzrośnie wydajność w m² wyprodukowanej połaci około 27%" – powiedział dyrektor handlowy, Andrzej Meronk.
W nowej fabryce, produkowana jest dachówka Średzka Falista Plus (taka sama dachówka jak dotychczas, tylko w większym formacie), której zużycie wynosi 10 szt./m². W przyszłości będzie prawdopodobnie produkowana dachówka typ "S" i "Marsylka". Wszystkie produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej,  m.in. miedziany, kasztanowy, czarno-brązowy i czarny. Będą sprzedawane nie tylko w Polsce, ale też eksportowane do Niemiec, Skandynawii, na rynki wschodnie (Rosja, Ukraina, Białoruś, republiki nadbałtyckie), do Czech, na Węgry i na Słowację.

Trzeci zakład produkcyjny Röbena - zdjęcie 2Firma Röben jest firmą rodzinną, znaną na rynku europejskim od 150 lat. W 1989 roku jako przedstawiciel 5 pokolenia ceramików do zarządu firmy wszedł Wilhelm-Renke Röben, który zarządza firmą po dzień dzisiejszy. Dziś istnieje 16 zakładów w Europie i Ameryce. W Ameryce, w Północnej Karolinie, w 5 zakładach produkuje się 500 mln szt. cegły klinkierowej, co stanowi wg najnowszych szacunków 6% rynku amerykańskiego. W pozostałych 8 zakładach w Niemczech i 2 w Polsce produkuje się 1500 rodzajów różnych produktów z  wypalonej gliny: wysokiej jakości cegły i dachówki ceramiczne, ceramikę posadzkową do pomieszczeń i na tarasy, płytki klinkierowe do zakładów przemysłowych, klinkierowe cegły drogowe na podjazdy i ścieżki w ogrodach. Na rynku polskim Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o. działa już od 10 lat.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: opracowanie Redakcja

Źródło: Röben Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także