Tytani blacharstwa

Dwunastu blacharzy z całej Polski doskonaliło swe umiejętności w zakresie stosowania tytancynku pod czujnym okiem specjalistów z RHEINZINK Polska. W Centrum Szkoleniowym firmy dobiegły końca czterodniowe warsztaty.

Tytani blacharstwa - zdjęcie 1Można śmiało powiedzieć, że było to szkolenie dla elity. Aby brać udział w szkoleniu na poziomie C (a takie właśnie miało miejsce w dniach 15-18 marca) uczestnicy musieli przejść przez dwa niższe szczeble kursu.

Zaproponowany przez firmę system trójstopniowy pozwala na etapowe doszkalanie i kontrolę poziomu wiedzy kursantów. Szkolenia zawierały elementy teorii i praktyki. Stopień zaawansowania, jak przystało na szkolenie C, był bardzo wysoki. Co więcej - obie części wymagały czynnego udziału kursantów – nie prześlizgnęła się żadna martwa dusza.

Tytani blacharstwa - zdjęcie 2Pierwszy dzień poświęcono przygotowaniom teoretycznym. Uczestnicy mogli  prześledzić ośmioletnią historię działania firmy na rynku polskim. Ważnym składnikiem tej części szkolenia było przedstawienie najciekawszych realizacji. Zastosowano też zasadę „uczenia się na błędach” - tym razem cudzych, na konkretnych przykładach omówiono błędy wykonawcze.

Po wiadomościach ogólnych przyszła pora na wiedzę specjalistyczną z zakresu wykonywania pokryć dachowych. Zaprezentowano sposoby łączenia blachy, w tym najpowszechniejsze: kątowy rąbek stojący, podwójny rąbek stojący, system listwowy oraz konstrukcje specjalne.

W programie znalazły się ważne zagadnienia: elementy fizyki budowli; konstrukcja warstwowa dachu i elewacji, obmiar robót, podział na pasy elewacji, dobór detali, mocowanie, maszyny i narzędzia, metody wykonawcze oraz możliwości zastosowania produktów prefabrykowanych.

Podsumowaniem części teoretycznej były trzy zadania dla kursantów: wykonanie szablonu (do wykorzystania na zajęciach praktycznych), przygotowanie dokumentacji technicznej, zaprojektowanie pokrycia połaci dachowej wybranego modelu.

Tytani blacharstwa - zdjęcie 3Tytani blacharstwa - zdjęcie 4

Przez kolejne trzy dni każdy kursant miał już do czynienia z własną lukarną. Aby dać blacharzom szansę wykazania się samodzielnością i uniemożliwić ściąganie od kolegów, każdemu przydzielono inny typ: z daszkiem dwuspadowym, trójspadowym, łukowym; trójkątną; okrągłą; na zamówienie. Powierzone modele wykonywano sukcesywnie przez trzy dni.

Tytani blacharstwa - zdjęcie 5Tytani blacharstwa - zdjęcie 6
Tytani blacharstwa - zdjęcie 7Tytani blacharstwa - zdjęcie 8

Zadaniem dekarzy było obrobienie lukarn blachą RHEINZINK® z rolki lub arkusza. Była to znakomita okazja, by uzupełnić lub udoskonalić umiejętności w zakresie obróbki wstępnej pasów blach (wraz z wykrojami). Technika montażu, którą ćwiczyli uczestnicy, to łączenie pasów na rąbek.
Wielką zaletą szkolenia C jest rozbudowana część praktyczna. Ważne jest, że każdy uczestnik - tak jak na dachu – sam musi wykonać swój model.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Rheinzink

Polecamy Ci również

Zobacz także