Układanie pokrycia dachowego

Budowa domu jest prawdziwym wyzwaniem. Wymaga dużo cierpliwości, znacznych nakładów finansowych, wytrwałości i czasu. Jednym z jej najbardziej skomplikowanych etapów jest krycie połaci dachowej.

pokrycia dachoweUkładanie dachu to zadanie wyłącznie dla fachowców z odpowiednim doświadczeniem i dużą wiedzą. Zatrudnienie niewykwalifikowanej ekipy nieprzygotowanej do tej fazy budowy, grozi przeciekaniem dachu, a nawet katastrofą budowlaną. Aby cieszyć się pięknym i trwałym dachem, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Projekt
Architekt nie tylko określa wrażenie wizualne, jakie będzie robił budynek, ale także wyznacza wszystkie rozwiązania techniczne, od fundamentów po kalenicę. Już w projekcie zdefiniowany jest kształt dachu, technologia wykonania elementów konstrukcyjnych oraz rodzaj pokrycia. Projekt zawiera wytyczne, które obowiązują później zarówno inwestora, jak i dekarzy. Należy zwrócić w nim uwagę na wszystkie detale. W trakcie budowy nie można bez konsultacji z architektem lub konstruktorem zmieniać, np. rodzaju pokrycia dachowego, ponieważ wymagałoby to znacznych przekształceń w konstrukcji więźby, przede wszystkim zwiększenia jej nośności. Jeśli projekt został samowolnie zmodyfikowany i w trakcie budowy pojawią się błędy, inwestorzy nie będą mieli podstaw do dochodzenia swoich racji ani w sądzie, ani u ubezpieczyciela.

pokrycia dachowe pokrycia dachowe

Uwaga na wykonawstwo
Montowanie pokrycia dachowego kończy budowę domu w stanie surowym. Zdarza się, że inwestorom na tym etapie zaczyna już brakować funduszy i żeby zaoszczędzić, decydują się sami układać dachówki lub rezygnują z istotnych akcesoriów dachowych. Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo poważne. Dekarz uczy się zawodu kilka lat i tej wiedzy oraz praktyki nie da się zastąpić nawet największymi zdolnościami do majsterkowania. Błędy, które wynikają z braku przygotowania i doświadczenia dekarskiego, uwidaczniają się przede wszystkim w bardziej skomplikowanych fragmentach na dachu. Należą do nich m.in. kosze, gdzie trzeba zamontować elementy z blachy, poprawnie przyciąć dachówki czy uszczelnić miejsce styku dwóch koszy. Trudności sprawiają również obróbki blacharskie, szczególnie wokół komina i okien.  Prawidłowe wykonanie samego komina, który składa się z wielu elementów, wymaga bardzo dużej wiedzy i praktyki, a najlepiej konsultacji z kominiarzem. Newralgiczne miejsce to także styk membran z konstrukcją dachową – każdy moment nieuwagi może prowadzić do przerwania folii. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza może powodować gnicie więźby, a wpokrycia dachowe skrajnych przypadkach uszkodzenie całej konstrukcji dachu. Równie poważne konsekwencje ma niefachowe wykonanie okapu – odpowiedni montażu deski klinowej, frezowanych podhaków czy blachy okapowej.

Dach nie jest dla amatorów
Przy braku przygotowania dekarskiego, błędy wykonawcze pojawiają się nawet w pozornie prostych elementach. Przykładem może tu być ława kominiarska, do której producenci dołączają dwa elementy mocujące. Niestety wiele ław montowanych jest tylko na jednym wsporniku, z powodu niewiedzy, jak posłużyć się drugim. W rezultacie ławka nie rozkłada dobrze ciężaru, co może być bardzo groźne dla kominiarza lub innej osoby poruszającej się po dachu. Brak fachowego przygotowania skutkuje też tym, że dekarze-amatorzy nie wiedzą, do czego służą klamry dołączone do dachówek. Poważnym problemem są też niewłaściwie montowane kominki odpowietrzające system kanalizacji – powinno się je umieszczać w konkretnych miejscach i na określonej wysokości, a nie przypadkowo. Kominki odpowietrzające bywają też często mylone z wentylacyjnymi, choć ich przekrój jest stanowczo za mały, by mogły spełniać to zadanie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także