Usuwanie azbestu

Federacja Zielonych GAJA przez realizację projektu „Azbest nie jest OK” wspiera rządowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.

logo gajaZgodnie z założeniami Programu do 2032 r. Polska musi pozbyć się wszystkich wyrobów azbestowych, których pozostało jeszcze ponad 14 mln ton. Program nałożył obowiązek usuwania azbestu z otoczenia na jednostki samorządu terytorialnego obowiązki. Według założeń krajowego Programu – do końca 2012 r. 4 mln ton wyrobów zawierających azbest powinny być usunięte. Jest to jednak zadanie trudne – biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa gmin w Polsce nie posiada jeszcze programu usuwania azbestu. Tempo realizacji programu obrazuje wynik – w ciągu 8 lat obowiązywania Programu usunięto ok. 1,5 mln ton wyrobów azbestowych.

Samorządy gminne miały czas na stworzenie gminnego programu usuwania azbestu do końca 2006 r. Wyniki kontroli przeprowadzonej przez  Najwyższą Izbę Kontroli (2007 r.) wykazały jednak ignorancję samorządów w tym temacie. Z monitoringu prowadzonego przez Federację Zielonych GAJA w latach 2008-2009 wynika, że w ostatnim czasie samorządy przyspieszyły nieco tempo prac nad programami i ich realizacją, jednak nadal wiele gmin w Polsce nie uchwaliło tego dokumentu, a stworzenie programu jest warunkiem do ubiegania się o środki na usuwanie wyrobów azbestowych.

Do województw lepiej wywiązujących się z obowiązków (programy, inwentaryzacja, realizacja, pozyskiwanie środków) zaliczyć można: lubelskie, podlaskie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, mazowieckie i pomorskie.

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć dla każdego z 16 Wojewódzkich Funduszy po 1 mln złotych na dofinansowywanie samorządów lokalnych w zakresie usuwania azbestu. Gminy powinny więc poznać warunki skorzystania ze środków, którymi dysponują Wojewódzkie Fundusze.

Poza ubieganiem się o środki wojewódzkie, samorządy z całej Polski mają możliwość uzyskania dotacji na stworzenie programu i sporządzenie rzetelnej inwentaryzacji również w ramach konkursów organizowanych przez Ministerstwo Gospodarki. Więcej informacji na stronie www.mg.gov.pl/gospodarka/azbest

Projekt „Azbest nie jest OK”
Federacja Zielonych GAJA – przedstawiciel ekologicznych organizacji społecznych – realizuje projekt „Azbest nie jest OK”, którego głównym celem jest monitorowanie oraz wspieranie realizacji krajowego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. W ramach projektu podjęto działania  skierowane do  samorządów gminnych oraz właścicieli i zarządców nieruchomości, administrujących budynkami zawierającymi materiały azbestowe. Działania propagują bezpieczne i zgodne z prawem usunięcie z posesji szkodliwego azbestu:

  • na stronie Federacji utworzono punkt konsultacyjny w temacie bezpiecznego użytkowania i usuwania azbestu – porady są udzielane nieodpłatnie,
  • poradnik „Co z tym azbestem?” zawiera przydatne informacje i praktyczne wskazówki,
  • fabularyzowany film edukacyjny informujący o szkodliwości azbestu oraz promujący jego bezpieczne usuwanie,
  • nieodpłatny udział w ogólnopolskiej konferencji „Bezpieczne użytkowanie i usuwanie azbestu – możliwości i koszty” (wrzesień 2010 r.).

Porady, informacje i film na stronie
azbest nie jest ok

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Federacja Zielonych GAJA

Polecamy Ci również

Zobacz także