Uszczelnienie dachu płaskiego

dach płaskiNa każdym dachu znajdują się miejsca newralgiczne, do których będzie próbowała dostać się woda. Szczególnie zagrożone są krawędzie pokryć dachowych, połączenia ze świetlikami okiennymi czy chociażby miejsca, w których elementy takie jak kominki wentylacyjne przechodzą przez połać dachu.

Z zabezpieczeniem miejsc podobnych wyżej wymienionym, za pomocą obróbek blacharskich powinien poradzić sobie dekarz. Jeżeli chodzi o elementy przechodzące przez dach pokryty materiałem bitumicznym, uszczelnienie wydaje się jeszcze mniej problematyczne - tak przynajmniej wygląda teoria. W rzeczywistości dekarze spotykają się w swojej pracy bardzo często z problemami, których skutecznie przy pomocy standardowych materiałów rozwiązać się nie da. Wówczas bardzo przydatne okazują się produkty specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych zadań.

uszczelnienie elementów dachu płaskiegoShell All Weather to linia produktów, które powinien posiadać każdy szanujący się dekarz. Jest to kompletny zestaw materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania uszczelnień i napraw na dachu, w każdych niemal warunkach pogodowych i bez uszczerbku dla jakości przeprowadzonych prac. Jedne z ciekawszych produktów wchodzących w skład systemu to:

  • Taśma z modyfikowanej masy butylowej z warstwą aluminium o doskonałej przyczepności do wszystkich praktycznie podłoży budowlanych,
  • Klej i uszczelniacz, trwale elastyczna masa uszczelniająco-klejąca wyprodukowana na bazie MS polimerów.

Dach płaski jest szczególnie narażony na działanie wilgoci - woda spływa po nim wolniej, przez co stanowi większe zagrożenie dla jego szczelności. Kolejne niebezpieczeństwo to śnieg, który zalegając na takim dachu przechodzi kolejne cykle zamarzania i topnienia. Uszczelnienie elementów przebijających płaszczyznę połaci takiego dachu jest szczególnie narażone na uszkodzenia i przeciekanie. W sytuacjach takich doskonale sprawdzą się wspomniane wcześniej - taśma butylowa wchodząca w skład systemu Shell All Weather oraz uszczelniacz z tej same linii produktowej.

Uszczelnienie detali na dachu płaskim
Dwa produkty z szerokiej linii Shell All Weather zastosowaliśmy podczas wymiany bitumicznego pokrycia dachowego na remontowanym obiekcie przykrytym dachem płaskim. Po wymianie starej papy na nową i standardowym uszczelnieniu bitumem przechodzących przez połać dachową elementów, w szczególnie narażonych na uszkodzenia miejscach zastosowaliśmy dodatkowe zabezpieczenia w postaci uszczelniacza oraz taśmy butylowej Shell All Weather.

zastosowanie uszczelniaczazastosowanie taśmy butylowej

Klej i uszczelniacz zastosowaliśmy do zabezpieczenia metalowych elementów mocujących instalację piorunochronu. Elementy te przebijały się przez obróbki blacharskie, co stwarzało pewność, że w miejscach tych pod blachę będzie dostawała się woda. Zastosowanie uszczelniacza (opcjonalnie taśmy butylowej) wykluczyło taką ewentualność. Uszczelniacz odporny jest na działanie promieniowania UV, daje się malować, jest trwale elastyczny i niewrażliwy na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu gwarantuje nam skuteczność i trwałość zabezpieczonego połączenia. Dzięki wymienionym właściwościom nadaje się doskonale do przeprowadzanie wszelkich prac naprawczych prowadzonych na dachu - uszczelniania okien dachowych, kominków, rynien z tworzyw sztucznych, gontów bitumicznych okien mansardowych i innych.

Oceń artykuł
3,15 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także