W poszukiwaniu światła - świetlik tunelowy

0
Tam gdzie nie ma okien sprawdzi się świetlik tunelowy
Montaż świetlika w dachu z pewnością wpłynie na ilość światła dziennego w domu.

Światło dzienne, które dociera do domu wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i rachunki. Planując dom staramy się tak umiejscowić okna, aby wpadało jak najwięcej słońca. W przypadku kiedy w danym pomieszczeniu np. w holu czy łazience nie ma okna dobrym rozwiązaniem będzie świetlik tunelowy.

Konstrukcja świetlika jest stosunkowo prosta, a efekty wręcz nieoczekiwane.

Świetlik tunelowy sprawdza się lepiej niż żarówka.

VELUX
Korytarz bez okna to idealne miejsca, aby zamontować świetlik tunelowy

Świetlik tunelowy świetnie się sprawdzi tam gdzie nie ma możliwości montażu okna.

VELUX
W korytarzu bez okna to świetlik tunelowy jest źródłem światła

Świetlik jest w stanie doprowadzić do wnętrza nawet czternaście razy więcej światła niż 60 W żarówka.

VELUX
W ciemnych zakamarkach gdzie nie można zainstalować okien, światło dzienne byłoby mile widzianym gościem

Na świetlik tunelowy można zdecydować się na etapie projektowaniu budynku lub za zgodą architekta w trakcie jego budowy lub remontu.

VELUX
Instalacja świetlika jest prosta i niekłopotliwa, a podczas niej nie zniszczymy istniejącego wystroju wnętrza.

Świetlik może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnego elementu.

VELUX
Do łazienki bez okna można zamontować w dachu świetlik

Świetlik sprawdzi się w każdym pomieszczeniu bez okna.

VELUX
Najwięcej światła świetlik dostarczy w piękny, słoneczny dzień

Świetlik jest idealny do korytarzy, łazienek, pralni, garderób na ostatniej kondygnacji zlokalizowanych w głębi budynku z użytkowym lub nieużytkowym poddaszem.

VELUX
W większym pomieszczeniu warto zainstalować dwa lub trzy świetliki

Przy decyzji o ilości niezwykle ważna jest także funkcja pomieszczenia, bowiem trzeba pamiętać, że mniej światła potrzeba w korytarzu, a więcej gdy pod świetlikami znajdzie się miejsce do pracy.

VELUX
W przedpokoju ustawmy lustro pod świetlikiem.

Świetlik na suficie zainstalujmy w miejscu, gdzie na co dzień będziemy potrzebowali najwięcej światła.

VELUX
Świetliki zmniejszą rachunki za prąd

Naturalne światłokorzystnie wpływa na wygląd wnętrza.

VELUX

Świetlik tunelowy – budowa i działanie

Świetlik tunelowy to prosta konstrukcja, dzięki której możemy dostarczyć do pomieszczeń bez okna światło dzienne nawet czternaście razy więcej niż 60 W żarówka.

Promienie słońca docierają do wnętrza przez niewielki otwór w dachu (może być spadzisty i płaski). Następnie kierują się do światłonośnego tunelu pokrytego powłoką refleksyjną odbijającą 98% promieni słonecznych. Tunel ma od 2 do 6 metrów i ma postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnego elementu. Gdy światło dotrze do wnętrza jest rozpraszane w nim przez jego część sufitową, który do złudzenia przypomina klasyczny plafon.

Montaż świetlika na dachu jest łatwy i niekłopotliwy. Można go zaplanować na etapie budowy, w jego trakcie lub podczas remontu. Świetlik tunelowy idealnie sprawdzi się w korytarzu, łazience, pralni, garderobie, w tych wszystkich pomieszczeniach zlokalizowanych na ostatniej kondygnacji w głębi budynku z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym. Może też być zamontowany w pomieszczeniach, które po prostu chcemy doświetlić.

W pogodni za słońcem

Świetlik tunelowy to nie lampa więc najwięcej światła dziennego dostarczy w środku dnia. To ile nam dostarczy światła zależy miedzy innymi od: szerokości geograficznej, usytuowania domu względem strony świata, długości oraz rodzaju tunelu światłonośnego, pory dnia i roku, a także pogody. Najlepiej, aby element dachowy był skierowany na południe, wtedy chwyci najwięcej promieni słońca.  Sztywny tunel powinien mieć minimum 2 metry wtedy jest najbardziej efektywny. Ilość świetlików w pomieszczeniu jest zależna od funkcji wnętrza. W pokoju, gdzie pracujemy należy umieścić więcej świetlików niż w korytarzu. Aby dowiedzieć się ile nam będzie potrzebnych świetlików warto skorzystać z kalkulatora internetowego, który obliczy nam ilość świetlików do powierzchni jaką dysponujemy. Najlepiej je umieścić nad miejscem „roboczym” (biurko, umywalka, lustro).

Świetliki tunelowe a oszczędności

Z pewnością montaż świetlików wpłynie na nasze rachunki za prąd. Pojawienie się ich w domu wyeliminuje zapalanie światła w ciągu dnia. Światło dzienne korzystnie wpłynie na wygląd wnętrza, pokoje będą wydawać się większe, a wiele kolorów i rzeczy zaprezentuje się znacznie lepiej niż przy sztucznym oświetleniu. Pod wpływem światła ludzie lepiej wyglądają, są bardziej pozytywni i uśmiechnięci. Dlatego architekci, tak często proponują nam całe ściany okien i doświetlanie na wszelkie inne sposoby.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: VELUX

Polecamy Ci również

Zobacz także