Warszataty z zastosowania blachy cynkowo-tytanowej

Warszataty z zastosowania blachy cynkowo-tytanowej

pałac w WilanowiePo raz pierwszy w Polsce zostały zorganizowane warsztaty skierowane do inżynierów budownictwa, inspektorów nadzoru budowlanego oraz konserwatorów zabytków pt. „Zastosowanie blachy cynkowo-tytanowej: błędy i ich unikanie”.

W ścianach Muzeum Pałacu w Wilanowie dyskutowano o trwałych rozwiązaniach w budownictwie, aktualnych możliwościach technologicznych i popełnianych błędach. Zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego pod koniec XVII w. Pałac w Wilanowie był rozbudowany przez kolejnych właścicieli. Na wyjątkową wartość pałacu składa się oryginalne połączenie architektury europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną. Ta oryginalność połączeń stała się w wyzwaniem dla konserwatorów zabytków i inżynierów budownictwa.

Trwała renowacja

Jak w przypadku wszystkich wartościowych i zabytkowych budowli z bogatą historią, także pałac w Wilanowie wymaga systematycznego przeprowadzania prac remontowo-konserwatorskich. Realizowany etapami remont pałacu rozpoczęto od skrzydła południowego kompleksowymi robotami blacharsko-dekarskimi z jednoczesnym uszczelnianiem połaci dachowych.
Zebrani z różnych miast Polski: od  Zamościa poprzez Kraków, Katowice, Częstochowę, Warszawę, aż do Gdańska mogli zapoznać się z obróbkami w attyk, gzymsów i parapetów oraz systemami odwodnień – wszystko na przykładzie prac prowadzonych w pałacu w Wilanowie. 

niemożliwe do usunięcia zacieki obróbki przed renowacją z blachy miedzianej - brak wypełnienia pod blachąPodczas prac remontowych podjęto  decyzję o wymianie zniszczonych obróbek blacharskich z blach miedzianych. Zastąpiono je obróbkami z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK. Z powodu niedostatecznej wytrzymałości podłoża gzymsów, po naprawie, zdecydowano się na  mocowanie nowych blach do podłoży przy pomocy wypróbowanej od wielu lat profesjonalnej metody klejenia. Wymagany przez konserwatorów niezmienny wygląd zewnętrzny zabytku, do którego należy także spatynowana połać dachu z blachy miedzianej, uzyskano przez naniesienie na blachę cynkowo-tytanową warstwy Enke-Metall-Protect w kolorze patyna.

warsztaty w Wilanowieuczestnicy warsztatówJakość wykonawstwa i co na to wpływa

W części praktycznej warsztatów przedstawiono ewolucje krycia dachów na rąbek, na listwę oraz w łuskę z uwzględnieniem różnych aspektów historycznych oraz współczesnych konstrukcji budowlanych. Nie zapomniano o nowoczesnych sposobach łączenia tytan-cynku z innymi materiałami, praktycznym poznawaniu detali, technik klejenia i najczęściej popełnianych błędów w pracach z blachą. Duże zainteresowanie wzbudziły także pokazy nowych technologii zabezpieczania budynków przez wilgocią.

Warsztaty zakończyły się zwiedzaniem pałacu w Wilanowie z możliwością obejrzenia aktualnie prowadzonych prac renowacyjnych - wszystko, o czym było mówione w teorii i pokazane w praktyce można było dotknąć z bliska, np. z rusztowania.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rheinzink, Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także