Warsztaty dla dekarzy

Warsztaty dla dekarzy - zdjęcie 1Wielu producentów materiałów na dach organizuje szkolenia dla wykonawców z zakresu technik stosowania ich produktów, m.in. pokryć dachowych, akcesoriów, obróbek blacharskich itd. Są one koniecznie, ponieważ system edukacji w szkołach zawodowych i technikach nie nadąża za technologicznymi innowacjami rozwiązań w szeroko pojętym budownictwie.

Z producentami współpracują Centra Kształcenia Praktycznego. Placówki te organizują, w porozumieniu ze szkołami zawodowymi, zajęcia praktyczne dla uczniów. Zorganizowanie takich placówek stało się konieczne, gdyż coraz mniej jest wielkich budów, na których uczniowie mogliby szkolić się w zawodzie i stosować w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną.

Minionej zimy firma Rheinzink zorganizowała szkolenie przy Centrum Kształcenia Praktycznego w Tarnobrzegu z zakresu techniki lutowania miękkiego stosowanego do łączenia blachy cynkowo-tytanowej Rheinzink (m.in. orynnowania). Na szkolenie zgłosiło się kilkudziesięciu uczniów i bezrobotnych.

Z takich szkoleń chętnie korzystają doświadczeni fachowcy, którzy dopiero na szkoleniu mogą dowiedzieć się o mnogości możliwych rozwiązań, koniecznych zabezpieczeń i niezbędnych narzędzi.

Firma producencka organizująca szkolenie dla wykonawców, może mieć pewność, że przeszkoleni zdobędą informacje pełne i rzetelne. Ponadto wiadomo, że wykonawca, który nie zna nawet dobrego materiału, niechętnie przystaje na jego użycie. Dlatego firmy starają się zmniejszyć dystans między swoimi materiałami a wykonawcami i przekonać do stosowania. W tym celu właśnie organizowane są szkolenia, wydawane są instrukcje stosowania, podręczniki, tak różne, jak różni są producenci. A takich, którzy decydują się na taki sposób promocji jest wielu (Rheinzink, Rupp Ceramika, Braas Polska i inni).

Szkolenia odbywają się również z inicjatywy takich organizacji jak Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Akademia Sztuki Dekarskiej, Beskidzki Klub Dekarzy, Centrum Szkolenia Praktycznego. Wszystko to wynika z dbałości o systematyczne podnoszenie kwalifikacji polskich dekarzy. Waldemar Piela – prezes PSD – na I Konferencji Rheinzink wyraził nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom polscy dekarze wkrótce upodobnią się do niemieckich, od których bije duma z wykonywanego rzemiosła, profesjonalizm, którzy mają szacunek do swojego zawodu i dla których inni mają szacunek.

Obecnie polscy dekarze pozostają w tyle za choćby niemieckimi, głównie jeśli chodzi o zaplecze techniczne. Na szczęście chcą się oni szkolić, dążą do doskonałości, zdobywają wiedzę na własną rękę.

Oceń artykuł
3,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Elżbieta Haque

Zdjęcia: Rheinzink

Polecamy Ci również

Zobacz także