Wełna mineralna na poddaszu

izolacja z wełnyPrzez dach i poddasze może uciekać od 10 do 25% cennego ciepła. Budując dom warto więc zawczasu pomyśleć o skutecznej izolacji, aby zimą nie martwić się wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Mowa tu o poddaszu użytkowym, bo to właśnie ono wymaga solidnego ocieplenia, ponieważ wszelkie niedoskonałości i błędy w sztuce budowlanej – np. niepoprawny układ warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji – szybko się zemszczą. Poddasze narażone będzie na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, a wreszcie gnicie elementów więźby. A co najistotniejsze, będzie tam zimno.

Sprężysta wełna
Do ocieplenia poddasza należy wybrać materiał nierozwarstwiający się, ale sprężysty, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, że płyty będą szczelnie przylegały do siebie, zachowają swój kształt i wymiary przez lata. Takim właśnie materiałem jest wełna mineralna w postaci płyt lub mat.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że łączna grubość izolacji cieplnej w połaciach dachowych powinna wynosić minimum 18 cm. W praktyce przyjmuje się stosowanie 20-centymetrowej warstwy wełny mineralnej – ze względu na koszty ocieplenie układa się tylko do wysokości krokwi. Tymczasem zwiększając grubość samej izolacji o 10 cm, możemy poprawić izolacyjność cieplną aż o 40%. Uzyskamy więc bardzo energooszczędne poddasze z ociepleniem grubości nawet 30 cm, zabezpieczone przed mostkami termicznymi.

Aby zminimalizować wpływ mostków liniowych, jakimi są krokwie, można wykonać izolację z wełny mineralnej dwuwarstwowo. Układ materiałów stosowanych w połaci dachowej różnicuje je ze względu na sposób odprowadzenia pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców i przenikającej z pomieszczeń poddasza na zewnątrz.

Dlaczego wełna?

  • Ma bardzo dobre właściwości izolacyjne – współczynnik przewodności cieplnej wynosi od 0,033 do 0,045 W/(m·K). Zimą zatrzymuje ciepło w domu, latem nie dopuszcza do nadmiernego nagrzania.
  • Jest trwała, wytrzymała na odkształcenia, odporna na negatywne czynniki atmosferyczne, korozję chemiczną i biologiczną, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości przez długie lata. Gwarantuje stabilność wymiarową wykonanej izolacji w wysokich i niskich temperaturach, dając pewność solidnej izolacji w każdych warunkach atmosferycznych.
  • Jest paroprzepuszczalna, a więc umożliwia przepływ pary wodnej przez dach i ściany domu. Zapewnia zdrowy mikroklimat pomieszczeń oraz zmniejsza ryzyko występowania grzybów i pleśni.
  • Jest wodoodporna.
  • Jest niepalna i nie wydziela szkodliwych substancji – ma najwyższą klasę reakcji na ogień. Zwiększa odporność ogniową konstrukcji, gwarantując mieszkańcom i ich mieniu większe bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie na poddaszu, gdzie cała konstrukcja więźby jest drewniana.
  • Ma znakomite właściwości tłumiące dźwięki. Energia akustyczna zostaje pochłonięta w warstwie wełny skalnej i ulega rozproszeniu. W ten sposób skutecznie wycisza ona wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, np. odgłosy bębniącego deszczu, dokuczliwe, gdy na dachu leży pokrycie z blachy.
  • Ma doskonałą pojemność cieplną – kumuluje ciepło zapobiegając szybkiemu wychładzaniu i przegrzewaniu budynku.
Tajemnicza lambda
Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących materiał termoizolacyjny jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im mniejsza jest wartość tego współczynnika, tym dany materiał ma lepszą izolacyjność termiczną. Oznacza to, że materiały o niskim współczynniku λ stanowią dobrą barierę zapobiegającą „uciekaniu” ciepłego powietrza z nagrzanych pomieszczeń. λ zależy od gęstości i ciężaru materiału. Materiały lekkie o małej gęstości odznaczają się lepszą izolacyjnością termiczną. Materiały twarde i gęste w mniejszym stopniu zapobiegają stratom ciepła, ale za to są znakomitymi izolatorami akustycznymi.
Oceń artykuł
4,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także