Wentylacja dachu – jak dobrać dachówki wentylacyjne

2
Dachówki wentylacyjne.
Dachówki wentylacyjne zapewniają przepływ powietrza pod połacią dachu.

Kiedy trzeba montować dachówki wentylacyjne? Jak dobrać ich ilość i rozmieszczenie na dachu? Radzi SUPERDEKARZ, Jerzy Łączyński.

Do czego służą dachówki wentylacyjne

Jednym elementów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie dachu, jest jego wentylacja. Wilgoć gromadząca się między pokryciem dachowym, a warstwą wstępnego krycia może prowadzić do uszkodzeń dachu. Dlatego trzeba zadbać o to, by wilgoć z połaci dachu była skutecznie odprowadzana. Wentylację dachu wspomagają właśnie odpowiednio ukształtowane dachówki, zwane dachówkami wentylacyjnymi. Planując pokrycie dachu, trzeba również wziąć pod uwagę ich zakup.

Przeczytaj też: Dlaczego wentylacja dachu jest potrzebna

Gdzie należy montować dachówki wentylacyjne?

Dachówki wentylacyjne na dachach o dużych połaciach

Montaż dachówek wentylacyjnych jest zalecany w przypadku dachów o dużych połaciach (tzn. gdy w połaci znajduje się krokiew o długości przekraczającej 10 m). Przy takim dachu dachówki wentylacyjne powinno się zamontować w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, mniej więcej w połowie długości krokwi. Tak rozmieszczone dachówki wentylacyjne wspomagają przepływ powietrza pod połacią dachową.

Montaż dachówek wentylacyjnych przy elementach przechodzących przez połać dachu

Dachówki wentylacyjne warto zaplanować przy okazji montażu tych elementów systemu dachowego, które niejako „ingerują” w całą strukturę połaci dachowej. Do takich elementów należą np. okna dachowe, panele solarne wbudowane w połać, kominy czy kosze dachowe. Dachówki wentylacyjne umożliwią przepływ powietrza (wyjście powietrza przed przegrodą i wejście powietrza za "przeszkodą") pod pokryciem dachowym rozdzielonym np. oknem dachowym.

Dachówki wentylacyjne w kalenicy dachu

Wentylacja dachu może odbywać się m.in. przez odpowiednio wykonaną i wykończoną kalenicę (z zastosowaniem taśm uszczelniająco-wentylacyjnych). Zdarza się jednak, szczególnie w przypadku dachówek płaskich i karpiówek, że dekarze rezygnują z tego rozwiązania i montują gąsiory na styk z dachówkami, zamykając w ten sposób wylot powietrza spod połaci dachowej. W tej sytuacji należy zamontować dachówki wentylacyjne w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, najczęściej w trzecim lub drugim rzędzie pod kalenicą. W przypadku dachówki karpiówki układane są dachówki wentylacyjne kalenicowe jako ostatni rząd przed kalenicą.

Dowiedz się więcej: Jak wygląda dachówka karpiówka i jak ją układać na dachu

Dachówki wentylacyjne w dachu bez kalenicy

Dachówki wentylacyjne powinny być montowane również w przypadku połaci pozbawionych kalenicy – np. w sytuacji kiedy połać dachu przylega do ściany szczytowej budynku. Wtedy dachówki wentylacyjne zapewnią sprawny obieg powietrza pod takim dachem i odprowadzenie wilgoci.

Montaż dachówek wentylacyjnych nad okapem

Standardowo do wykonania wlotu powietrza w okapie wykorzystuje się odpowiednie akcesoria, oferowane przez producentów pokryć, takie jak grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśma wentylacyjna okapu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy w okapie nie można w ten sposób wykonać szczeliny wentylacyjnej, zapewniającej wystarczający wlot powietrza. Wtedy montuje się dachówki wentylacyjne.

– W takim przypadku dachówki wentylacyjne montujemy w każdej przestrzeni międzykrokwiowej – w drugim lub trzecim rzędzie nad okapem – mówi Jerzy Łączyński wieloletni uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.

Pamiętajmy, że przy pokryciu dachu najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe – dlatego warto wybrać zarówno dachówki, jak i elementy uzupełniające, pochodzące od jednego producenta. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i prawidłowo współdziałać.

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także