Wentylatory dachowe

Wentylatory dachowe
Parametry wentylatora
Wentylator dobiera się na podstawie tzw. charakterystyki przepływowej (idea pokazana jest na rysunku). Fachowo mówiąc, charakterystyka ta przedstawia wydajność wentylatora w zależności od sprężu dyspozycjnego. Wyjaśniając te dwa pojęcia w nieco uproszczony sposób, można powiedzieć następująco:
  • wydajność wentylatora jest to ilość powietrza w jednostce czasu (np. metrów sześciennych na sekundę), którą wentylator musi odprowadzić z danego pomieszczenia (lub doprowadzić do niego). Wartość ta wynika z wymiarów pomieszczenia, ale także z jego przeznaczenia;
  • sprzęż dyspozycyjny to (w uproszczeniu) spadki ciśnienia całej instalacji, które musi pokonać wentylator, by powietrze mogło swobodnie być odprowadzone lub doprowadzone. Skąd biorą się te spadki ciśnienia? Powstają podczas przepływu powietrza przez wszystkie elementy instalacji (przewody, kształtki, urządzenia takie jak filtry) i są niemożliwe do uniknięcia. Dla fachowca spręż dyspozycyjny wentylatora jest informacją o instalacji, którą może obsłużyć dany wentylator.

Wentylator dobiera się do konkretnego pomieszczenia lub ich zespołu i do konkretnej instalacji. Trzeba znać zarówno dokładnie wiedzieć, jakie pomieszczenia będzie obsługiwał (aby określić wydajność) oraz obliczyć spadki ciśniena na instalacji (aby określić spręż dyspozycyjny). Dopiero znając oba parametry można z charakterystyki przepływowej dobrać właściwy wentylator.

  • wentylatory na dachuIstotnymi parametrami wentylatora są też: sposób zasilania energią elektryczną (najczęściej stosowany jest silnik trójfazowy), pobór mocy, ilość obrotów wirnika na minutę oraz własności akustyczne. Hałas podczas pracy jest wadą wentylatora dachowego, dlatego producenci dążą do eliminacji tego efektu. Stosowane powszechnie sposoby to mocowanie wentylatorów na podstawach tłumiących lub na specjalnych tłumikach. Podstawy i tłumiki nie tylko przejmują drgania, ale też wyłożone są specjalnymi materiałami dźwiękoszczelnymi. Izolacja ta sprawia, że pracujący wentylator staje się znacznie mniej uciążliwy.

    Z drugiej strony, coraz więcej producentów oferuje wentylatory w wersji "silent" (cichej). Ich specjalna konstrukcja bądź rozwiązanie materiałowe sprawia, że pracują ciszej niż ich "głośne" wersje.

   wentylator na podstawie tłumiącej   cichy wentylator dachowy    wentylatory na tłumikach
  
Nazbyt hałaśliwa praca wentylatora jest najczęściej powodowana przez uszkodzenie bądź zabrudzenie łopatek wirnika.

Wentylatory w wersji podstawowej mają pewne wymagania dotyczące przepływającego przez nie powietrza. Nie powinno ono być zapylone, zanieczyszczone produktami gazowymi ani przekraczać temperatury +70°C. Jeśli wentylator ma być stosowany do odprowadzania powietrza z pomieszczeń o specyficznym przeznaczeniu (np.akumulatorownie; malarnie; pralnie chemiczne; magazyny chemiczne, olejów i smarów) lub powietrza o specyficznym składzie i wyższej temperaturze, musi być wykonany w wersji przeciwwybychowej lub kwasoodpornej.

  wentylator dachowy - wersja podstawowa     wersja przeciwwybuchowa         wersja kwasoodporna
 
Jeśli wentylator jest przystosowany do pracy ciągłej, trzeba pamiętać, że dłuższe przerwy w pracy mogą powodować niepożądane zjawiska. Wentylator może ulec oblodzeniu, może się też wykraplać woda (w przypadku, kiedy wentylator wieńczy nie zaizolowany przewód wentylacyjny).

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Flop, Konwektor, Uniwersal, Swegon

Polecamy Ci również

Zobacz także