Wentylatory dachowe

Wentylatory dachowe

Wentylatory dachowe są przykładem rozwiązania spotykanego w wentylacji mechanicznej, przede wszystkim obiektów przemysłowych. Coraz częściej można jednak spotkać modele przystosowane do pracy z systemem wentylacji budynków mieszkalnych, wielo-, a nawet jednorodzinnych.

Odpowiednio dobrany kształt obudowy pozwala (poza skuteczną wentylacją mechaniczną) na wykorzystanie warunków naturalnych (np. wiatr) do poprawienia wydajności wentylacji.

Konstrukcja chroni też wrażliwe części urządzenia przed wodami opadowymi. Wentylator dachowy może być wykorzystany zarówno jako element nawiewający, jak i odprowadzający powietrze.

Wentylatory dachowe wykonuje się z tworzywa sztucznego (przede wszystkim specjalne żywice wzmacniane włóknem szklanym, ze stali ocynkowanej, kwasoodpornej lub nierdzewnej. Zastosowane rozwiązanie materiałowe ma związek z przeznaczeniem wentylatora (np. stal kwasoodporna do wentylatorów odprowadzających spaliny).

wentylatory dachowe wentylator dachowy
Wentylatory dachowe, obok uzasadnionej popularności w przemyśle, cieszą się rosnącym powodzeniem u inwestorów prywatnych. Wiąże się to nie tylko z parametrami technicznymi i coraz to nowszymi technologiami, ale też z możliwością dostosowania kolorystyki wentylatora do stylistyki budowanego domu (umożliwia to barwienie laminatu lub lakierowanie proszkowe blachy stalowej).

 Budowa wentylatora
Wentylator składa się z kilku zasadniczych części:

  • wirnika (części roboczej),
  • silnika elektrycznego,
  • obudowy (czaszy).

wentylator dachowy z podstawąMoże być też wyposażony w podstawę dachową (są oczywiście wersje dostarczane bez podstawy, które trzeba do zamocować do postawy kupionej osobno). Lepsze są kompletne systemy, dostarczane z podstawą i odpowiednim (dobranym do rodzaju pokrycia) przejściem przez połać. Nie tylko są łatwiejsze w montażu, ale też zapewniają szczelność przejścia przez dach. Dotyczy to szczególnie dachów skośnych.

Wentylator może być też wyposażony w regulator prędkości obrotów oraz inne urządzenia pozwalające na automatyzację pracy. Od charakteru silnika i budowy wirnika zależy skuteczność pracy wentylatora. Najbardziej wydajne i efektywne są wentylatory wielobiegowe - można dostosować ich pracę do zysków ciepła i wilgoci, zależnie od pory roku. Wirnik wykonany jest z trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego z elementami stalowymi lub ze stali odpowiedniego gatunku.

W wersji kwasoodpornej lub przeciwwybuchowej wirnik wykonuje się z materiału odpornego na działanie spalin i wyższych temperatur: odpowiedni rodzaj tworzywa lub stal kwasoodporna.
Obudowa musi być wykonana z materiału szczególnie trwałego i wytrzymałego na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego coraz częściej sięga się po nowoczesne tworzywa sztuczne (kompozyty), tym bardziej, że dają one możliwość trwałego barwienia na praktycznie dowolny kolor z palety RAL.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także