Wiązary prefabrykowane – zyski dla cieśli i dekarzy

Wiązary prefabrykowane – zyski dla cieśli i dekarzy

Wykorzystanie coraz popularniejszych w Polsce prefabrykowanych drewnianych wiązarów dachowych daje nowe możliwości cieślom, dekarzom, firmom budowlanym.
Przede wszystkim, dzięki współpracy z fabrykami więźby i korzystaniu z wyrobów ciesielstwa przemysłowego, można więcej zarobić.*

Wynika to z następujących zalet systemu:

1. Więcej wykonanych konstrukcji w trakcie sezonu budowlanego.
Korzystanie z przygotowanych fabrycznie elementów więźby pozwala wykonać szybko konstrukcję dachową. Zwykle na dom jednorodzinny wystarcza 1-3 dni. W trakcie sezonu budowlanego można więc wykonać znacznie więcej dachów.

praca przy montażu wiązarów, które stanowią tu równocześnie konstrukcję stropu trwała 2 dni

2. Możliwość wykonywania konstrukcji dachowych o dużych rozpiętościach.
Wiązary z płytkami kolczastymi wykonuje się z litego drewna do rozpiętości 30 m bez podpory. Dzięki temu stanowią tanią konstrukcję dachową na hale magazynowe, produkcyjne, kurniki, chlewnie, magazyny itd. itd. Cieśle mogą więc montować zadaszenia obiektów na rynku opanowanym obecnie przez firmy konstrukcji stalowych. Tego typu obiekty to nowe, atrakcyjne źródło dochodu – otwarte dla cieśli i dekarzy.

montaż dachu na budynku kręgielni

3. Hale ramowe – nowe źródło dochodu.
Z wiązarów łączonych płytkami kolczastymi wykonuje się nie tylko dachy, ale i całe drewniane hale o rozpiętości do 30 m. Tego typu hale to tanie rozwiązanie na wiaty, magazyny, ujeżdżalnie koni itd. Stanowi to nowy rynek zbytu usług ciesielskich.

hala ramowa na budynek produkcyjny

4. Nowy rynek zbytu - montaż prefabrykowanych systemów stropowych i stropodachowych.
Technologia prefabrykowanych konstrukcji to nie tylko konstrukcje dachowe oraz hale ramowe, lecz także systemy stropów. To lekkie belki znajdujące szereg zastosowań, zarówno w domach mieszkalnych, jak i  innego typu obiektach.

belka stropowa „posi-joists”

Poza tym, że wykorzystywanie prefabrykowanych elementów pozwala więcej zarobić, to zapewnia także szereg innych dodatkowych korzyści:

1. Lżejsza praca.
Zwykle do montażu wiązarów są wykorzystywane dźwigi. Dzięki nim praca przy więźbie wymaga mniej wysiłku fizycznego. Przyczynia się do tego fakt, że elementy konstrukcji są znacznie lżejsze niż  tradycyjne konstrukcje dachowe.

wykorzystanie dźwigu przy montażu

2. Możliwość wykonywania pracy w zimie.
Gdy w warunkach silnych mrozów występują problemy z wykonywaniem stropów betonowych, znakomicie sprawdzają się prefabrykowane wiązary drewniane, które mocuje się z pomocą okuć ciesielskich. Różnorodność zastosowań konstrukcji z płytkami kolczastymi pozwala wykonywać w zimowych miesiącach prace poza budownictwem mieszkaniowym, w którym występuje silna sezonowość ze spiętrzeniem zamówień w drugim półroczu.

stajnia dla koni – montaż zimą

3. Idealnie równe połacie dachowe.
Fabrycznie przygotowane wiązary są idealnie równe. Powtarzalne wymiary dają w efekcie równe połacie dachowe. Ułatwia to i przyspiesza wszelkie pokrycie związane z pokryciem konstrukcji dachowej.

pakiet wiązarów w zakładzie – idealnie równe wymiary

Warto dodać, że w krajach, gdzie technologia prefabrykowanych wiązarów jest najpopularniejszym rozwiązaniem (Dania, Francja, Wielka Brytania, Finlandia itd.) udział konstrukcji montowanych przez pracowników z fabryk więźby to zaledwie kilka procent. Zdecydowana większość wiązarów montują cieśle, dekarze, firmy budowlane, które kupują gotowe elementy u producenta lub też wykonują montaże na jego zlecenie. Podobna tendencja jest coraz bardziej widoczna w Polsce. Wielu producentów w ogóle nie posiada własnych montażystów, a całą swoją działalność opiera na współpracy z brygadami zewnętrznymi.

Wykaz zakładów dachowych wykonujących wiązary w technologii Mitek można znaleźć na stronie www.dachymitek.pl ewentualnie pod numerem telefonu 76 862 89 88, mail: mitek@mitek.pl

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Mitek Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także