Wiedza praktyczna dla dekarzy. Gdzie i jak ją zdobywać

0
Montaż okna dachowego
Zarówno organizacje dekarskie, jak i firmy produkujące pokrycia i akcesoria, organizują szkolenia dla dekarzy.

Bycie dekarzem wymaga wiedzy nie tylko teoretycznej, ale przede wszystkim – praktycznej. Tę można posiąść na zajęciach warsztatowych czy praktykach i stażach, ale tajniki zawodu najlepiej poznawać pod okiem fachowców z branży.

Praktyka dekarska najważniejsza

Osoby, które przystępują do egzaminów czeladniczych często mają już sporą wiedzę praktyczną, której nauczyli się współpracując z zakładami dekarskimi. To tam należy postawić pierwsze kroki w fachu, a poprzez egzaminy udokumentować swoje kwalifikacje. Szacuje się, że aby posiąść minimum wiedzy fachowej, trzeba przepracować jako dekarz minimum rok. Dobrze, żeby uczestniczyć w różnych projektach, a nie zawężać się do określonego sposobu kładzenia dachu. Może się bowiem okazać, że młody człowiek jest naprawdę dobry w pokrywaniu dachu papą, ale z blachodachówką już sobie nie radzi.

Sprawdź: Jak szukać inwestycji i zleceń dla dekarzy

Specjalistyczne szkolenia dla dekarzy

– Żadna szkoła nie nauczy dekarza tego, czego nauczyć się może praktycznie pod okiem mistrzów tego fachu – nie ma wątpliwości Ryszard Piwowski, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – Stowarzyszenie, poprzez oddziały w całej Polsce, zrzesza największe firmy dekarskie, reprezentując ich interesy i lobbując za rozwiązaniami korzystnymi dla całej branży. Prowadzi również specjalistyczne szkolenia, na których dekarze mogą pogłębiać swoją wiedzę.

– Mamy dwa swoje ośrodki w Białymstoku i Pruszkowie, w których organizujemy szkolenia i warsztaty dla dekarzy – mówi Ryszard Piwowski. – W zależności od zakresu materiału do omówienia trwają od jednego do trzech dni. Najczęściej są to szkolenia kierunkowe i tematyczne, dotyczące na przykład sposobów zakładania okna dachowego. Jednak wiedzę zdobytą na szkoleniach i tak trzeba potwierdzić i utrwalić w czasie codziennej pracy.

Szkolenia dekarskie u producentów

Dekarze mogą również skorzystać ze szkoleń oferowanych przez producentów rozwiązań dachowych. Z dostępem do nich bywa jednak oględnie mówiąc różnie.

– Najczęściej jest tak, że to my jako Polskie Stowarzyszenie Dekarzy zwracamy się do producentów z prośbą o zorganizowanie szkoleń dotyczących pracy z ich produktami. Część tych szkoleń jest darmowa, w części to dekarze muszą za nie zapłacić. Są producenci, którzy są bardzo zainteresowani  odpowiednim sposobem pracy z ich produktami i chętnie tę wiedzę przekazują wiedząc, że zaprocentuje to zadowoleniem klientów. Bywają jednak i tacy dostawcy, którzy są święcie przekonani o tym, że dekarze i tak będą musieli korzystać z ich rozwiązań, więc szkolenia uznają za zbędne twierdząc, że z ich produktami pracować trzeba na „zasadach ogólnych” – twierdzi Ryszard Piwowski.

Pamiętaj o: Ubezpieczeniach dla dekarzy

Nie tylko Polska

Warto wiedzieć, że dekarze nie muszą zamykać się na rozwiązania oferowane tylko na rodzimym rynku budowlanym. To doskonale zorganizowana branża, która ma również swoje Mistrzostwa Polski Dekarzy. Polscy mistrzowie z kolei reprezentują nasz kraj na mistrzostwach świata, które odbywają się co roku w innym miejscu (w 2016 roku gospodarzem mistrzostw była Warszawa). To sprawia, że polscy specjaliści mają kontakt z całą zagraniczną branżą, mogą podnosić ciągle swoje umiejętności i korzystać ze wszystkich nowinek technicznych i produktowych dostępnych na świecie.

 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także