Wiosna - czas na przegląd systemu rynnowego

1
Rynny
Śnieg i lód często uszkadza elementy orynnowania. Dlatego wiosną trzeba zrobić przegląd rynien.

Uszkodzone po zimie rynny wymagają naprawy lub wymiany. Nawet jeśli wyglądają na nienaruszone, warto skontrolować ich stan techniczny.

System rynnowy po zimie - możliwe usterki

Nawet prawidłowo dobrane i zamontowane rynny najlepszej jakości wymagają okresowej konserwacji i przeglądów. Elementy narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych niszczą się i psują.

Wyglądające efektownie nawisy śnieżne i sople na dachach czy rynnach działają na nie destrukcyjnie. Haki stanowiące konstrukcję podtrzymującą rynny często nie wytrzymują naporu śniegu i urywają się. Ciężarowi śniegu nie oprą się też elementy złączne systemu, najbardziej podatne na uszkodzenia, czyli złączki rynien i narożniki, a także leje spustowe. Duże nagromadzenie śniegu i jego zamarzanie rozpiera rynny, powodując ich odkształcenia. Zamarzająca woda może rozsadzać rury spustowe, powodując ich pękanie wzdłużne.

Wiosna to najlepszy czas na gruntowny przegląd systemu rynnowego, naprawę usterek i ewentualną wymianę elementów. Następną kontrolę powinno się przeprowadzić jesienią. Pamiętajmy, że system rynnowy musi być sprawny przez cały rok.

Podpowiadamy: Kiedy warto naprawiać orynnowanie w starym domu, a kiedy lepiej wymienić ja na nowe 

Wymiana uszkodzonych elementów orynnowania

Poważniejszych uszkodzeń rynien nie da się naprawić i chyba nie warto próbować. Jeśli fragmenty rynny oberwały się podciężarem śniegu, należy kupić nowe haki i zamocować je raz jeszcze do deski czołowej. W przypadku, gdy oberwana rynna nie uległa zniszczeniu, można ją ponownie wykorzystać. Jeśli popękała, ukruszyła się, trzeba ją wymienić na nową. W zasadzie wszystkie popękane elementy systemu rynnowego powinno się wymienić na nowe. Co prawda drobne pęknięcia nie będą powodować dużych przecieków, ale zwiększą ryzyko zniszczenia rynien w przyszłości.

Wymieniane elementy łączy się w taki sposób, jak pozostałe elementy – zależy to od systemu orynnowania. Trzeba pamiętać o dopasowaniu części składowych systemu (zachowaniu odległości kompensacyjnych), tak by miały one zapas na pracę pod wpływem różnicy temperatur.

Test szczelności rynien

Test szczelności rynien może polegać na obserwacji systemu podczas obfitego opadu deszczu. Taki test można też przeprowadzić samemu – wystarczy zatkać otwór odpływowy, a rynnę napełnić wodą używając szlauchu. Przyczyną widocznych przecieków rynien (ze stali powlekanej lub PVC) są na ogół zużyte już uszczelki (trzeba je wtedy wymienić na nowe) lub rozłączenie rynny ze złączką – elementy te trzeba ponownie połączyć (można jeszcze dodatkowo użyć uszczelniacza dekarskiego). Niewielkie nieszczelności na połączeniach rur spustowych czy też nieznaczne odkształcenia rynien można naprawić, zakładając nowe obejmy lub doginając orynnowanie (doginać można tylko rynny metalowe).

W rynnach starszego typu z blachy ocynkowanej przyczyną nieszczelności jest zazwyczaj korozja – jeśli nie mamy możliwości wymienić systemu na nowy, warto na zewnętrznej stronie rynny użyć samowulkanizującej taśmy dekarskiej, a od wewnątrz uszczelnić ją silikonem dekarskim. Obluzowane miejsca połączeń najczęściej się lutuje, o ile nie są skorodowane.

Dowiedz się też: Na co zwrócić uwagę, podczas doboru i montażu rynien

Czyszczenie rynien

W rynnach gromadzą się liście, drobne gałązki i piasek naniesiony przez wiatr. Zwłaszcza na terenach zadrzewionych tych zanieczyszczeń gromadzi się wyjątkowo dużo. Większe nieczystości najlepiej usunąć ręcznie (przy pomocy rękawic), stojąc na drabinie. Do usuwania zanieczyszczeń NIE powinno się używać ostro zakończonych łopatek czy metalowych pazurków – w przypadku rynien metalowych można nimi uszkodzić ochronną powłokę lakierniczą. Na rynku dostępne są specjalne narzędzia do czyszczenia rynien, np. łopatki, które można kupić w popularnych marketach budowlanych.

Rynny powinno się też przepłukać wodą. Można do tego celu użyć węża ogrodowego lub też myjki wysokociśnieniowej – trzeba tylko uważać, aby nie zabrudzić elewacji budynku, rozchlapując pod ciśnieniem nieczystości (gnijące liście, igliwie, piasek zamieniają się w rynnach w czarną, brudzącą maź).

Jeśli w rynnach gromadzi się dużo liści, warto pomyśleć o założeniu w nich specjalnych siatek ochronnych, które je zatrzymują. Montaż siatek ochronnych nie wyklucza jednak konieczności czyszczenia rynien w przyszłości – siatki nie wyłapują drobniejszych zanieczyszczeń, jak np. igliwie.

Właściwie przeprowadzona konserwacja systemu rynnowego pozwoli na skuteczne odprowadzenie wody z dachu i ochronę elewacji budynku podczas wiosennych i letnich deszczy. Następny przegląd orynnowania czeka nas późną jesienią.

Siatka na rynny
Specjalna siatka na rynny uchroni je przed większymi zanieczyszczeniami, ale i tak okresowo będziemy musieli czyścić rynny.
Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcer

Polecamy Ci również

Zobacz także