Wole oko

0
Wole oko

Nazwa ta określa odmianę lukarny, która wyglądem przypomina otwarte oko. Ten rodzaj doświetlenia poddasza jest chętnie stosowany przez inwestorów, bo obok funkcji użytkowej jest elementem zdobiącym, nadaje swoisty charakter całemu domowi.

Wole oko powstaje z rozciągnięcia powierzchni tworzonej przez pokrycie dachowe bez jej przerywania. Jest to możliwe dzięki luzom na zamkach dachówek zakładkowych i poszerzeniu luzów między sąsiadującymi płytkami łupka lub karpiówki.

Poprawne wykonanie wolego oka często sprawia wiele kłopotów, począwszy od wykonania więźby dachowej i wkomponowania wypukłości wolego oka. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • proporcje wysokości i szerokości okienka dachowego zależą od rodzaju pokrycia dachowego (kształt, ciężar metra kwadratowego i spadek dachu zalecany dla danego pokrycia). Niepoprawnie wyliczone spowodują rozszczelnienie pokrycia dachu;
  • przy projektowaniu spadku połaci dachowej trzeba uwzględnić kąt między połacią a grzbietem wypukłości wolego oka. Kąt ten nie może przekroczyć 12°. Na przykład dla dachówki karpiówki, połać powinna być większa od 27° a przy dachówce zakładkowej od 34°;
  • więźba wolego oka powinna być rozparta na trójkącie w połaci dachu;
  • łaty pod wole oko najlepiej gdy są wykonane z elastycznego materiału na przykład sklejki, nacinanej łaty drewnianej, plastiku lub kwadratowego pręta stalowego ocynkowanego.

Stosunek wysokości okna do rozpiętości powinna wynosić:

  • dla dachówki karpiówki 1:6
  • dla dachówki zakładkowej (z dwoma zamkami – bocznym i czołowym) 1:8
  • dla łupka 1:5
  • dla dachówki cementowej 1:10

Oznacza to, że jeżeli dach jest kryty dachówką ceramiczną zakładkową to okienko w kształcie „wolego oka" wysokości 0,5 m musi mieć podstawę długości minimum 4 m. Dla tej samej wysokości przy zastosowaniu łupka podstawa równa się minimum 2,5 m, a dla dachu krytego dachówką karpiówką - 3 m.

Kliny dachowe

Firma von Müller Dachówki opatentowała technologię dachówek ceramicznych, dzięki której możliwe jest pokrycie konstrukcji lukarny, ceramicznymi klinami dachowymi. Każdy klin dachowy składa się z 17 dachówek i ma długość 10 rzędów. Z tych 10 rzędów trzy rzędy składają się z jednej dachówki, która staje się coraz szersza a następne 7 rzędów składa się z dwóch dachówek, które leżą obok siebie. Z rzędu do rzędu dachówki zwężają się lub poszerzają o 19 mm. Poniżej, powyżej i obok  klina dachowego kładzie się dachówkę standardową.  W ten sposób można dopasować zakładkowe pokrycie dachowe do zmiany długości okapu, bez pracochłonnego cięcia, zaprawy lub wodoszczelnego podkładu.

Rynny na „wolim oku"

Generalnie nie umieszcza się rynien na „wolim oku" ze względów estetycznych. Wypchnięcie okapu z pionu ściany „wolego oka" na około 5 do 8 cm zabezpiecza przed zawiewaniem i zaciekaniem kropel deszczu bezpośrednio na okno i pas podokienny. Jeżeli jednak trzeba zamontować element rynnowy to można to zrobić na dwa sposoby: Pierwszy - należy potraktować okap „wolego oka" jak normalny okap połaci dachowej (bo przecież są na nim kontrłaty, łaty i pas okapowy) a samą rynnę należy układać z kawałków, zapewniając ich ciągłość lutowaniem. Drugi - wykorzystując wysoką deskę czołową, która zasłania przody dachówek, należy schować za nią element orynnowania i wprowadzić do niego dachówki tak jak na każdym pasie nadrynnowym. W obydwu przypadkach wyrzut wody jest na połać dachu przy dolnej krawędzi „wolego oka".

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także