Poprawne wykonanie wolego oka wymaga przede wszystkim odpowiedniego doboru materiału, wykonania szczelnego podkładu i bardzo dobrego przygotowania dekarskiego.
Wole oko, czyli odmiana lukarny o półowalnym kształcie, którą wyróżnia płynne przejście pomiędzy płaszczyzną dachu a wypukłością okna, podoba się wielu inwestorom. Z perspektywy wykonawcy ten ciekawy element architektoniczny stanowi prawdziwe wyzwanie. Po pierwsze, musi być harmonijnie wkomponowany w całość płaszczyzny dachu, wymaga więc bardzo dokładnego rozmierzenia łat i odpowiedniego przygotowania więźby, w tym krążyn. Po drugie, poszczególne dachówki należy precyzyjnie dopasować oraz ułożyć, aby zapobiec przedostawaniu się wody pod pokrycie i nie dopuścić do przeciekania dachu.
Wymagania wobec więźby
Więźba pod wolim okiem musi mieć specjalną konstrukcję. Potrzebne będzie tu duże doświadczenie w budowie więźb ciesielskich, nie tylko na łączniki metalowe, ale także na tradycyjny pióro-wpust. Łuk zewnętrzny oraz dwa łuki wewnętrzne muszą być odpowiednio wymierzone i dobrane do rodzaju dachówek. Dużo uwagi należy też poświęcić krążynom, wykonywanym najczęściej z klejonego, wielowarstwowego drewna. Prawidłowo wykonana konstrukcja drewniana z odpowiednią geometrią gwarantuje, że przejście między płaszczyzną dachu a wolim okiem jest łagodne i nie wymaga dodatkowych elementów uszczelniających.
Przed ułożeniem dachówek
Powierzchnia wolego oka oraz połać, w którą jest ono wpisane, musi być pokryta sztywnym poszyciem i szczelnie zabezpieczona - papą lub odpowiednią folią. Kontrłaty powinny być mocowane symetrycznie względem osi wolego oka i dostatecznie gęsto, aby uniknąć uginania się łat. Na tak przygotowanym dachu można układać pokrycie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy dach nadaje się do ułożenia wolego oka, jeżeli chcemy zastosować dachówki zakładkowe. Zależy to między innymi od długości połaci dachowej i kąta nachylenia dachu.
Wole oko a dachówki
Przy tworzeniu konstrukcji wolego oka należy pamiętać o odpowiednim dobraniu jego kształtu do materiału, z którego wykonane będzie pokrycie. Dwa podstawowe parametry to w tym przypadku proporcje wysokości i szerokości ściany frontowej wolego oka oraz kąt spadku połaci wolego oka, który nie może być mniejszy niż 12º od kąta spadku połaci zasadniczej dachu, w który jest ono wpisane. Na przykład, dla dachówki ceramicznej Röben Fleming, stosunek wysokości do szerokości ściany frontowej zawiera się pomiędzy 1:8 (w przypadku dachówki podstawowej), a 1:5 (dla dachówki podstawowej w połączeniu z dachówkami połówkowymi). Oznacza to, że jeśli okno w formie wolego oka ma wysokość 1 m, to jego podstawa musi mieć rozpiętość minimum 8 m. Natomiast spadek połaci dachowej dachu zasadniczego powinien być większy niż 30º. Jeśli parametry te nie zostaną zachowane, dachówki mogą „klawiszować” i „stroszyć się”; skutkiem może być także wpływanie wody pod pokrycie dachowe.
W czasie montażu
Na łuku wolego oka należy przykręcić wszystkie dachówki za pomocą wkrętów, co zapobiegnie ich obsuwaniu. Ponadto, na całej połaci wolego oka trzeba zapewnić odpowiednią wentylację, czyli cyrkulację powietrza pod dachówką.
docent56
Artykuł i ilustrująca go konstrukcja wolego oka jest na żenująco niskim poziomie technicznym.W dwudziestym pierwszym wieku wstyd pokazywać wykonanie tej nieprawidłowej konstrukcji.
arekpolak
potwierdzam opinie docenta tak konstrukcja na zdjęciu to tyowe "coś" od siekiery.
wole oczko z zalożenia to taki brylant na dachu, ktory ma zdobić a nie szpecić.
Andrzej Wilhelmi
Oczywiście wartość merytoryczna tego artykułu nie wiele wnosi dla tak wytrawnego znawcy tematu jaki jest "docent". Należy jednak uznać, że jest to mini informacja dla potencjalnego inwestora zawierająca niezbędne minimum informacji. Oczywiście wszystkie zamieszczone zdjęcia są niefortunnie dobrane i nie wnoszą nic do tematu. Natomiast warto poruszać ten temat gdyż wielu kolegów dekarzy fatalnie wykonuje te formy dachu a tak jak wspomniał szanowny przedmówca ta forma to "brylant na dachu. Pozdrawiam.
docent56
Moje wykonanie wolego oka o konstrukcji opartej na krążynach wygląda tak.
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/2314/0_5b6e319ff327b69caa49345939acbf6104e928b5.jpg
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/2314/0_9bba4d2b075d5966902f3d289088233093d5beeb.jpg