Wolmanit CX-H i Diffusit

Zadaniem nowoczesnego impregnatu do drewna jest jego ochrona bez obciążania środowiska. Takie wymagania spełniają preparaty produkowane przez firmę Dr. Wolman - Wolmanit CX-H i Diffusit. Obydwa są środkami nie zawierającymi szkodliwego chromu.

W wielu krajach ustawodawstwo regulujące stosowanie środków ochrony drewna idzie w kierunku zaostrzania norm bezpieczeństwa ekologicznego. Środki ochrony drewna stosowanego na zewnątrz, żeby zostały dopuszczone do sprzedaży na razie mogą się odkładać, ale w przyszłości będą musiały ulegać rozkładowi. Nowoczesna ochrona drewna nie wymaga chromu, który nadal jest składnikiem wielu impregnatów. W Wolmanicie CX-H, w miejscu szkodliwego dla zdrowia chromu są związki miedzi-HDO, a Diffusit S zawiera bezpieczne dla ludzi i środowiska związki boru.

Wolmanit CX-H
Jest to środek przeznaczony do impregnacji drewna na konstrukcje budowlane (w tym więźbę), metodą kąpieli. Chroni przed wnikaniem i rozwojem grzybów domowych oraz owadów – technicznych szkodników drewna. Substancja aktywna - miedź-HDO - ma długi czas działania i szybko utrwala się w drewnie. Produkty wytwarzane na jej bazie mogą być stosowane do ochrony drewna w klasach zagrożenia I-IV, nawet przy ekstremalnym zagrożeniu drewna kontaktem z glebą i wodą morską. Wolmanit CX-H może być stosowany do impregnacji drewna czasowo lub stale narażonego na zawilgocenie.

Diffusit S
To jest środkiem przeznaczony do zabezpieczania drewna wewnątrz obiektu - nie narażonego na zawilgocenie i działanie czynników atmosferycznych. Aplikuje się go przez powlekanie, natrysk w urządzeniach stacjonarnych, zanurzenie (krótkotrwałe) oraz kąpiel i metody ciśnieniowymi. Chroni przed grzybami domowymi i owadami – technicznymi szkodnikami drewna. Nie jest środkiem ochrony przeciwogniowej, ale obniża palność drewna. Substancją aktywną (biobójczą) są tu związki boru. Jest szczególnie polecany, gdy zaimpregnowane drewno styka się z substancjami o dużej zdolności absorbowania zapachów. Jest wymywalny przez wodę, zaimpregnowane nim drewno nie może więc być narażone na silne zmoczenie, np. na deszcz.

Zalecenia

Metoda Min. zużycie środka Stężenie roztworu
powlekanie, natrysk, zanurzenie 25 g/m² * 10-20%
kąpiel 1 kg/m³ 5-20%
nasycanie ciśnieniowe 1 kg/m³ 2%

*Czas zanurzania przy 10% roztworze – minimum 15 minut.
Żeby przygotować roztwór o stężeniu 20% trzeba rozpuścić 20 kg Diffusitu w 80 litrach wody o temperaturze co najmniej 15%. Środek nie reaguje z miedzią ani żelazem, nie wytrawia szkła.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Dr. Wolman

Polecamy Ci również

Zobacz także