Wolsin FL 35

Wolsin FL 35

Jest to koncentrat rozpuszczalny w wodzie przeznaczony do zabezpieczania drewna przed sinizną i innymi przebarwieniami powodowanymi przez grzyby pleśniowe podczas długiego okresu składowania. Producentem Wolsinu jest niemiecka firma Dr. Wolman.

Sinizna jest jedną z wad drewna; polega na trwałym, wgłębnym zabarwieniu go przez niektóre gatunki grzybów. Porażeniu sinizną ulega drewno świeżo przetarte, o wilgotności powyżej 23-25%, do 90%. Sinizna nie wpływa na wytrzymałość tarcicy, ale pogarsza niektóre jej właściwości i wygląd, obniża też wartość rynkową. Siniznę zwalcza się metodami fizycznymi (szybkie wysuszenie lub drastyczne podniesienie wilgotności) i chemicznymi, czyli stosując impregnaty takie jak Wolsin. Może on być aplikowany wyłącznie przez zanurzenie lub natrysk w tunelu natryskowym.
Nie stosuje się go do drewna już zainfekowanego, służy jedynie jako środek zapobiegawczy. Impregnację Wolsinem przeprowadza się wyłącznie w tartakach.

Stosowanie
Minimalne zużycie roztworu (by impregnacja odiosła skutek) to około. 100 g/m2. Zalecane stężenie roztworu impregnacyjnego wynosi 1,5 do 3,5%, w zależności między innymi od gatunku drewna i stopnia zagrożenia sinicą. Roztwór 1,5 procentowy przygotowuje się mieszając na przykład 1,5 kg
z 98,5 litrami wody lub ruzpuszczając 25 kg środka w 1642 litrach wody. Roztwór 2-procentowy to
2 kg na 98 litrów wody.

Bezpieczeństwo
Świeżo zaimpregnowane drewno, przynajmniej do czasu wyschnięcia powierzchni nie powinno być narażone na działanie deszczu. Nie należy dopuścić do tego, by roztwór ani jego składniki przedostały się do gruntu, wód gruntowych i powierzchniowych. Należy unikać kontaktu ze skórą
i oczami. Miejsca podrażnione środkiem natychmiast przemyć wodą. Środka nie można stosować do impregnowania drewna, które będzie miało kontakt z nie opakowana żywnością. Środek ma atest Państwowego Zakładu Higieny.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Dr. Wolman

Polecamy Ci również

Zobacz także