Wszystko dla producentów prefabrykowanej więźby

0
Wiązary kratowe
Wiązary kratowe to prefabrykowane elementy więźby. Coraz częściej zastępują więźbę tradycyjną, przygotowywaną na budowie.

Wywiad z Dyrektorem Mitek Industries Polska Bogusławem Wegrzanowskim

– Od ilu lat Mitek działa w Polsce ?
– Polski oddział naszej międzynarodowej firmy powstał w styczniu 2001 roku, a więc to już ponad 16 lat temu.

Jak się zmieniła branża prefabrykowanych wiązarów w trakcie tego okresu ?
– Sytuację, jaka była na początku naszej działalności oraz obecnie, wręcz trudno porównać. Przede wszystkim jest to już zupełnie inna skala. Obecnie zdarzają się tygodnie, gdy sprzedajemy tyle ton płytek kolczastych, co w trakcie całego roku 2001. Liczba obsługiwanych przez nas producentów wiązarów wzrosła z 3 do prawie 50 firm, a liczba licencji na oprogramowanie wkrótce dojdzie do 1000.

Wiązary kratowe na dachu wielopołaciowym

W Polsce wiązary kratowe są coraz popularniejsze, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych.

Mitek
Montaż wiązarów

Montaż wiązarów przebiega szybciej niż budowa tradycyjnej więźby.

Mitek
Wiązary kratowe

Wiązary są produkowane z zachowaniem ścisłej powtarzalności wymiarów.

Mitek
Wiązary kratowe w magazynie

Wiązary to więźba prefabrykowana, przygotowywana w fabryce.

Mitek
Prasowanie wiązarów kratowych

Elementy wiązarów są łączone za pomocą płytek kolczastych.

Mitek
Wiązary - dokumentacja techniczna

Wiązary są projektowane nie tylko z uwzględnieniem bezpieczeństwa konstrukcji, ale także optymalnych kosztów wytworzenia.

Mitek

– Jak wyglądał rynek zbytu na wiązary w Polsce kilkanaście lat temu a jaki jest obecnie ?
– W początkowym okresie naszej działalności zdecydowana większość produkowanych konstrukcji była przeznaczona na supermarkety. Ponadto niektórzy klienci wytwarzali wiązary na potrzeby produkowanych przez nich domów drewnianych. Wszelkie inne zastosowania stanowiły wówczas nikły procent sprzedaży. Obecnie rynek wygląda całkiem inaczej. Okres tworzenia sieci handlowych dobiega w Polsce końca i potrzeby na konstrukcje dachowe w tym segmencie rynku stale maleją. Aktualnie dominującym działem staje się budownictwo mieszkaniowe, gdzie odnotowujemy wzrost kilkadziesiąt procent rocznie.

–  Czy Mitek Industries sam produkuje wiązary ?
– Działalność naszej grupy jest skupiona wyłącznie na zaopatrywaniu producentów prefabrykowanych konstrukcji łączonych płytkami kolczastymi. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, gdy występujemy w stosunku do naszych odbiorców, jako ich konkurent. Każdy sukces naszych klientów jest także naszym sukcesem gdyż generuje zbyt na łączniki potrzebne do konstrukcji.

–  Reklamujecie się, jako dostawca technologii czy systemu. Co się kryje za tym określeniem ?
– Mitek jest dostawcą zarówno maszyn jak i łączników metalowych oraz specjalistycznego oprogramowania. Co najważniejsze, te elementy tworzą spójny system. Program dobiera w konstrukcji łączniki dostępne u nas w magazynie a ponadto generuje pliki sterujące do maszyn (pił, pras), które dostarczamy.

– Co jest specyficznego w dostarczanym przez Was oprogramowaniu dla zakładów prefabrykacji wiązarów ?
– W przeciwieństwie do większości programów do obliczeń statycznych, oferowany przez nas software został stworzony nie z myślą o biurach projektowych, lecz o producentach konstrukcji. Ma to ogromne znaczenie praktyczne. Oprogramowanie umożliwia szybkie projektowanie konstrukcji nie tylko bezpiecznych, lecz także optymalnych pod względem kosztu wytworzenia. Tutaj przewymiarowanie przekrojów nie da w efekcie „spokojnego snu” projektanta, lecz brak zamówienia, które otrzyma konkurencyjny zakład. Potrzeby wytwórcy wiązarów to także generowanie dokumentacji produkcyjnej (również w formie elektronicznej), zautomatyzowane wyceny, integracja z gospodarka magazynową. Problemem, który pomaga rozwiązywać specjalistyczne oprogramowanie jest podział dużych wiązarów do transportu. W pracy projektowej nasz program umożliwia współpracę z zewnętrznymi biurami projektowych, co jest niezbędne gdyż dach stanowi część całego obiektu i musi być zintegrowany z innymi jego elementami.

– Jaki jest asortyment oferowanych przez Mitek płytek kolczastych ?
– Stale oferujemy płytki kolczaste ze stali ocynkowanej w trzech typach – o grubości blachy 1,0mm, 1,5mm i 2,0mm. Dla specyficznych konstrukcji dachowych stosowanych w środowisku agresywnym (np. magazyny nawozów, soli drogowej) mamy łączniki ze stali nierdzewnej. Do łączenia na budowie proponujemy tzw. płytki  połówkowe. Jedna połowa takiego łącznika jest wprasowywana w zakładzie. Druga to blacha z otworami do gwoździowania. Oczywiście nasz program oblicza liczbę, rodzaj i rozmieszczenie gwoździ w takim połączeniu. Pożytecznym uzupełnieniem są samoprzylepne pozycjonery do płytek, przyspieszające pracę na prasie.

– Gdzie zainteresowani czytelnicy mogą się bliżej zapoznać z prefabrykacją wiązarowych konstrukcji dachowych i ofertą Mitek ?
– Najlepszym źródłem wiedzy jest internet. Nasza firma prowadzi 4 portale zróżnicowanej treści. Jest to przede wszystkim nasza podstawowa strona www.mitek.pl . Dla inwestorów zwłaszcza z dziedziny budownictwa mieszkaniowego mamy portal www.dachymitek.pl Konstruktorów zapraszamy zwłaszcza na dedykowana im stronę www.plytkikolczaste.pl. Zapraszamy także do odwiedzenia naszego kanału filmowego na YOUTUBE. Zamieszczamy tam głównie filmy z montaży oraz pokazujące pracę maszyn.

Wszystko dla producentów prefabrykowanej więźby - zdjęcie 2

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Mitek

Polecamy Ci również

Zobacz także