Wybieramy okna dachowe: na co zwrócić uwagę

0
Okna dachowe w pokoju dziennym
Wybierając okna dachowe trzeba zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, ale warto także uwzględnić specyfikę pomieszczenia, w którym mają być zamontowane.

Wybierając okna na poddasze musimy wziąć pod uwagę ich parametry techniczne, ale warto też uwzględnić charakter pomieszczenia, które będą doświetlać.

Okno dachowe w kuchni

Okna dachowe do kuchni i łazienki muszą być odporne na wilgoć, a także wyposażone w nawiewniki.

Fakro
Okna dachowe w pokoju dziecka

Okna dachowe do pokoju dziecka muszą być bezpieczne. Warto wybrać okna z klejoną szybą oraz wyposażone w klamkę z kluczykiem.

Fakro
Okna dachowe w sypialni

Do sypialni warto wybrać okna o podwyższonej dźwiękoszczelności; pamiętajmy także o osłonach okien.

Fakro
Okno dachowe typu balkon

Do pokoju dziennego możemy wybrać okna, które otwierają się jak balkon.

Fakro

Okna dachowe różnią się materiałem, z którego są wykonane, parametrami technicznymi, a także sposobem otwierania. Producenci oferują także okna o dodatkowych cechach, wpływających na komfort ich użytkowania. Jak więc wybierać okna dachowe, żeby być zadowolonym z wyboru? Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia do typów okien i podstawowych parametrów technicznych.

Jak duże mają być okna na poddasze?

Bez względu na rodzaj pomieszczenia, okna powinny go dobrze doświetlać. Przyjmuje się, że powierzchnia przeszkleń okien dachowych powinna stanowić co najmniej 10-12% podłogi. Zakłada się też, że 1 m² szyby może doświetlić 8-12 m² pokoju. Ważny jest kąt nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe (przy połaci o kącie nachylenia 45° okno powinno mieć co najmniej 100 cm długości).

Okna dachowe można ze sobą łączyć, zarówno w pionie, jak i poziomie, a także z oknami pionowymi, znajdującymi się w ściance kolankowej. Połączone okna wyglądają bardzo efektownie, ale zapewniają też znacznie lepszy dostęp światła (kilka okien doświetla lepiej niż pojedyncze, nawet o większych rozmiarach). Lokalizacja i rozmieszczenie okien dachowych powinny być ujęte w projekcie domu.

Sprawdź: Jak powinno być zamontowane okno dachowe

Jak otwierają się okna dachowe?

W przypadku okien dachowych ważny jest ich rodzaj ze względu na sposób otwierania. Najpopularniejszym są okna obrotowe. Ich skrzydło podczas otwierana obraca się wokół osi, która znajduje się w połowie wysokości. Dolna część okna odchyla się na zewnątrz, górna – do wewnątrz pomieszczenia. W ten sam sposób otwierają się także okna o podwyższonej osi obrotu, która w ich przypadku znajduje się na wysokości 2/3 lub ¾ okna. Tego typu okna dają lepszy widok na zewnątrz przy otwartym skrzydle). Obydwa typy są także wygodne w myciu (skrzydło można obrócić).

Okna uchylne (klapowe) to z kolei okna, których oś obrotu przy otwieraniu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Otwarte skrzydło takie okna nie „zabiera” miejsca w pomieszczeniu, jednak jego mycie nie należy do łatwych zadań.
Zalety obu typów okien łączą okna uchylno-obrotowe. W zależności od ustawienia okuć (które zmienia się jednym przyciskiem), okno uchyla się wzdłuż górnej krawędzi lub obraca wokół osi w połowie wysokości skrzydła (są też okna tego typu o podwyższonej osi obrotu).

Warto też zwrócić uwagę na umiejscowienie klamki. Wprawdzie większość okien można wyposażyć w napęd i otwierać za pomocą pilota albo przycisku, klamka to jednak podstawowe wyposażenie. Jeśli okno jest umiejscowione nisko, wygodniejsze będzie klamka znajdującą się w górnej części ramy. Natomiast jeśli mamy wysoką ściankę kolankową i okno zamontowane jest wyżej, dobrze sprawdzi się klamka umieszczona w dolnej części okna.

Poznaj też: Mniej typowe okna dachowe, które pozwolą na ciekawą aranżację poddasza

Jak ciepłe mają być okna?

Jeśli chodzi o parametry techniczne okien, koniecznie musimy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna, opisywany jako Uw. Przesądza on o tym, jak energooszczędne będzie okno. Im ten wskaźnik jest niższy, tym mniej ciepła będzie przez nie „uciekać”. Jego wartość zależy od konstrukcji okna, przede wszystkim liczby szyb (ale nie tylko).

Obecnie dla okien połaciowych maksymalna wartość Uw wynosi 1,3 W/(m²K), natomiast od stycznia 2021 r. będzie to 1,1 W/(m²K). jednak producenci od dawna oferują okna o znacznie lepszych parametrach, są to jednak okna przeznaczone do domów pasywnych).

Rodzaj pomieszczenia a okno dachowe

Decydując się na okna dachowe mamy dość dużą swobodę wyboru. Są jednak pewne rozwiązania, które sprawiają, że okna będą się lepiej spisywać w danym pomieszczeniu. Warto przy tym wiedzieć, że najczęściej okna różnych typów, pochodzące od jednego producenta od zewnątrz wyglądają tak samo.

Możemy więc wybrać różne modele, nie obawiając się, że od strony dachu każde okno będzie wyglądało inaczej. Zacznijmy od kuchni i łazienki, do których okna muszą rzeczywiście spełniać specyficzne wymagania.

Okna dachowe do kuchni i łazienki

O ile w przypadku większości pomieszczeń materiał, z którego są wykonane okna jest kwestią naszego gustu (i portfela), to w przypadku kuchni i łazienki swoboda wyboru jest nieco ograniczona. Otóż do pomieszczeń, w których poziom wilgotności bywa podwyższony, musimy zastosować okna odporne na wilgoć.

Oznacza to okna z PVC lub specjalnie zabezpieczonego drewna (malowanego kilkoma warstwami lakieru poliuretanowego). Dodatkowo okna do kuchni i łazienki muszą mieć nawiewniki. Są one wskazane również w innych pomieszczeniach, ale tu to po prostu konieczność.

Okna dachowe do pokoju dziecka

Pokój dziecka to również dość specyficzne pomieszczenie, w którym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bezpieczeństwo. Dlatego do pokoju dziecinnego warto wybrać okno z szybą klejoną – zabezpieczoną od strony wnętrza warstwą folii, która sprawi, że nawet przy rozbiciu okna (np. podczas żywiołowej zabawy), szyba nie rozpadnie się na ostre kawałki.

Warto także zwrócić uwagę na okucia – są rozwiązania, które utrudniają samodzielne otwarcie okna przez dziecko (np. klamka z kluczykiem). Dla większego komfortu wypoczynku dziecka można zdecydować się również na okno o podwyższonej dźwiękoszczelności.
Okno pokoju dziecinnym zdecydowanie powinniśmy wyposażyć w rolety, najlepiej zaciemniające, które zapewnią dobre warunki do spania, nawet podczas dnia.

Podpowiadamy: Jak urządzić wygodny i bezpieczny pokój dziecinny na poddaszu

Okna dachowe do sypialni

Tu mamy stosunkowo dużą swobodę. Dobrze sprawdzą się okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, pomyślmy również o roletach zaciemniających (wybór ich wzorów i kolorów jest tak duży, że spokojnie znajdziemy pasujące do naszej sypialni). Dobrym rozwiązaniem są także rolety zewnętrzne (zaciemniają i chronią przed hałasem).

Okna dachowe do pokoju dziennego

Jeśli chodzi o okna do pokoju dziennego, to mamy największą swobodę wyboru. Warto się zastanowić nad oknami o podwyższonej osi obrotu, które przy otwartym skrzydle nie zakłócają widoku na zewnątrz, a stanie, czy poruszanie się pod nimi również jest wygodne (raczej nie grozi nam, że będziemy zahaczać głową o część skrzydła „wchodzącą” do pokoju). Można przez nie także swobodnie wyjrzeć na zewnątrz. W salonie szczególnie też powinniśmy się zastanowić nad połączeniem kilku okien.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też montaż balkonu dachowego, czyli okna, które sięga podłogi i po otwarciu tworzy balkon. Również w salonie warto pamiętać o roletach, ale tu najczęściej wystarczą takie, które rozpraszają światło.

Pamiętajmy, że okna dachowe (i każde inne) będą działały bez problemów i będą odpowiednio ciepłe tylko wtedy, jeśli zostaną poprawnie zamontowane.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także