Wybieramy pokrycie dachowe

Wybieramy pokrycie dachowe

pokrycie dachowe - dachówka ceramicznaDecyzja czym ma być pokryty dach zapada na etapie projektowania domu. Nie można jej zmienić ot tak sobie - w trakcie budowy, ponieważ takie posunięcie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, z koniecznością ponownego zaprojektowania konstrukcji dachu włącznie. Dokonanie wyboru powinno się więc poprzedzić rozważeniem wszystkich istotnych czynników.

Wielu inwestorów wybierając pokrycie kieruje się jego wyglądem i ceną, a zapomina, że nie każde pokrycie nadaje się na każdy dach, że cena nie sprowadza się do kosztów ułożenia metra kwadratowego itd. Wybór pokrycia zależy od wielu uwarunkowań. Są to:

 • kąt pochylenia dachu (to, czy dom ma dach zupełnie płaski, o małym czy dużym kącie nachylenia - im bardziej płaski dach tym bardziej szczelne musi być pokrycie)
 • stopień skomplikowania dachu (elementy wielkoformatowe na duże płaszczyzny, małoformatowe na małe płaszczyzny)
 • trwałość
 • lokalne warunki klimatyczne (przeciętna siły wiatru, natężenie opadów)
 • ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Od wybranego pokrycia zależą:

 • konstrukcja dachu czyli przekroje i rozstaw elementów
 • elementy wstępnego krycia (na przykład to czy pod pokrycie konieczne jest ułożenie sztywnego poszycia)

dach o dużym kącie nachylania połaciPochylenie połaci

Głównym czynnikiem wpływającym na kąt nachylenia połaci dachowej jest kształt domu: to czy budynek jest parterowy, czy z poddaszem użytkowym, dachem płaskim czy stromym. Istnieje ścisły związek między pochyleniem połaci dachowej a szczelnością pokrycia. Na dachy o małym spadku pokrycie musi być bardzo szczelne (wiąże się to z zaleganiem śniegu i ze spływaniem wody opadowej z dachu).
Należy więc kłaść na nie materiały tworzące ciągłą i szczelną osłonę na całej powierzchni.

Według Polskiej Normy PN-89/B-02361 dla przykładowych pokryć zalecane jest następujące pochylenie połaci:

 • od 3° do 17° dla papy asfaltowej potrójnie układanej na betonie lub deskowaniu
 • od 11° do 31° dla papy asfaltowej podwójnie układanej na betonie lub deskowaniu
 • od 3° do 90° dla blachy stalowej i aluminiowej falistej
 • od 11° do 90° dla blachy stalowej ocynkowanej
 • od 31° do 45° dla ceramicznej dachówki zakładkowej

W normie nie są niestety uwzględnione wszystkie materiały pokryciowe, nie ma niektórych typów dachówek ceramicznych i cementowych (według zaleceń producenta wymagany jest kąt nachylenia od 22° do 65°), płyt falistych z tworzyw sztucznych (od 5° do 90°) ani dachówek i płyt bitumicznych (od 11° do 87°). Przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń, na przykład pełnego deskowania i odpowiedniego mocowania, poszczególne pokrycia mogą być układane w większym zakresie pochylenia połaci dachu. Za wiążącą należy uważać instrukcję montażu przygotowaną przez producenta.

rozbudowana konstrukcja dachowaStopień skomplikowania dachu

Rozbudowane konstrukcje dachowe znacznie podnoszą koszty budowy. Dużo załamań, lukarny, wykusze i inne krzywizny powodują, że położenie niektórych pokryć jest nieopłacalne. Podczas układania pokryć wielkoformatowych takich jak blachy płaskie, faliste czy bitumiczne płyty faliste powstaje dużo odpadów. Częste przycinanie może także obniżyć trwałość niektórych pokryć (na przykład z blachy). Wówczas łatwiejsze w obróbce jest pokrycie z elementów małoformatowych, na przykład dachówek. Im bardziej dach jest skomplikowany i rozbudowany, tym więcej potrzeba także niezbędnych elementów wykończeniowych i montażowych. Rozbudowany musi być także system rynien i rur spustowych.

Najwięksi producenci pokryć dachowych oferują nie pojedyncze elementy pokrycia lecz całe systemy dachowe. Obok dachówek podstawowych dostępne są kształtowe: gąsiory, dachówki wentylacyjne, szczytowe, kalenicowe, antenowe, pod ławę kominiarską itp. oraz elementy uzupełniające: obróbki, taśmy, uszczelki wentylacyjne i grzebienie okapu. Korzystając z rozwiązań systemowych można zaoszczędzić na robociźnie (nie trzeba na przykład przycinać dachówek, ręcznie wykonywać obróbek blacharskich) ale trzeba też pamiętać, że wszystkie elementy dodatkowe są dość drogie i w rezultacie mogą podnieść koszt pokrycia.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także