Wybieramy rynny – kształty i profile rynien

0
Orynnownie domu
Wybierając orynnowanie domu, trzeba wziąć pod uwagę zarówno parametry techniczne, jak i estetyczne.

Wybór rynien wpłynie na estetykę naszego domu, ale wybierając orynnowanie, trzeba uwzględnić również parametry techniczne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając rynny.

Wybór rynien do swojego domu wielu inwestorów pozostawia na sam koniec budowy. Tymczasem źle dobrane orynnowanie może zepsuć ogólne dobre wrażenie, jakie sprawia nieruchomość, a błędy w doborze systemu rynnowego mogą skończyć się problemami z odbiorem wody deszczowej i wilgocią na ścianach. Na szczęście rynek oferuje szeroki wybór rynien, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiednie dla siebie produkty. Na co kupujący powinni zwrócić uwagę?

Cena rynien wraz z montażem

Jest dla wielu inwestorów kluczowym parametrem przy wyborze systemu rynnowego. Rynny z PCV są o jedną czwartą tańsze niż z blachy ocynkowanej i o połowę tańsze niż orynnowanie aluminiowe. Warto jednak korzystać z okazji – niektórzy producenci dachówek przy ich zakupie oferują wieloprocentowe obniżki na orynnowanie – okazać się wtedy może, że w tej samej lub niższej cenie nabyć będzie można rynny stalowe. Do ceny kompletnego systemu trzeba doliczyć oczywiście koszt montażu, wyższy w przypadku rynien stalowych. Średnio jest to 20-50 zł za 1 m orynnowania.

Atrakcyjny wygląd orynnowania

Część klientów woli rynny PCV z uwagi na możliwość dość łatwego, samodzielnego montażu, a także bogatą kolorystykę, pozwalającą na dopasowanie do dowolnego niemal projektu budynku, tak by tworzyły z nim jednolitą całość, albo stały się niemal niewidoczne. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy systemu rynnowego – także rury spustowe czy kolanka, które powinny spójne z pozostałymi elementami.

Wytrzymałość i gwarancja systemu rynnowego

Wytrzymałość rynien z PCV szacuje się na pół wieku, w zależności od warunków atmosferycznych, w których przyjdzie im „pracować”. Rynny stalowe mają trwałość przynajmniej dwukrotnie dłuższą. Na rynku dostępne są również rynny aluminiowe (ich trwałość szacuje się na 100 lat) i wykonane z blachy tytanowo-cynkowej o jeszcze większej trwałości. Prawdziwym rarytasem są rynny miedziane, które prawidłowo montowane mogą działać bezproblemowo ponad 300 lat. Oczywiście nie zaszkodzi zajrzeć w kartę gwarancyjną i zakres odpowiedzialności, który bierze na siebie producent.

Dowiedz się też: Jak czyścić i konserwować rynny stalowe i PVC

Zastosowanie i wydajność rynien

Przed instalacją orynnowania dobrze poradzić się eksperta i… sąsiadów, którzy podpowiedzą, na ile dane profile rynnowe sprawdzają się w praktyce. Inaczej powinien wyglądać system rynien w okolicach deszczowych i narażonych na częste opady śniegu, a inaczej w miejscach, gdzie opady występują rzadziej.

Istotna jest też powierzchnia dachu i jego nachylenie. Im większy dach i im większe nachylenie, tym większy powinien być profil stosowanych rynien. I tak do niewielkich wiat, altan i garaży spokojnie wystarczą rynny o profilu 90mm (i szerokości rury spustowej 50 mm), występujące zwykle w formie PCV.

Niewielkie domy jednorodzinne i budynki gospodarcze można wyposażyć w profile 110/80 (dla PCV) i 120/90 dla rynien stalowych. Niejako standardem przy inwestycjach mieszkaniowych jest profil 130/80 (dla PCV) i 135/90 (dla stali) ze zwiększonymi niekiedy profilami rur spustowych. Budynki wielorodzinne, z ogromnymi dachami, albo obiekty przemysłowe orynnowane są już profilami 150/100 lub 180/125.

Kształty rynien - półkola i kwadraty

Na rynku dominują dwie formy rynien – tzw. kontynentalne i skandynawskie (profil kontynentalny to pogłębiona wersja profilu skandynawskiego). Oprócz kształtu różni je również wydajność w odprowadzaniu wody.

– Na wydajność rynny wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest charakterystyczny dla Galeco kształt rynny z wywinięciem jej krawędzi do wewnątrz. Drugim jest wysoki i głęboki profil rynny. Produkty posiadające głęboki profil, zwany kontynentalnym, mają wyższą wydajność – uważa Magdalena Gardyła, ekspert z firmy Galeco.

Na rynku dominują ciągle rynny półokrągłe, ale nie brakuje rozwiązań, w których wykorzystać można bardziej awangardowe rynny kwadratowe.
– Klienci nadal chętnie kupują rynny półokrągłe, chociaż wzrasta sprzedaż rynien kwadratowych, które przeznaczone są do nowoczesnego budownictwa. Posiadamy system rynnowy oparty na kwadratowym profilu rynny i rury spustowej. Rynna kwadratowa daje możliwość uzyskania nowoczesnego i estetycznego wyglądu domu z okapem – uważa Magdalena Gardyła.

Polecamy: Nowoczesny wygląd dachu, czyli rynny kwadratowe

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także