Wybieramy schody na poddasze - rodzaje schodów na poddasze

Wybieramy schody na poddasze - rodzaje schodów na poddasze

Schody łączą kondygnacje. Mają bezpiecznie i wygodnie prowadzić na poddasze, a także strych czy antresolę. Są też istotnym elementem wystroju wnętrza - podkreślają jego styl i charakter.

schody dwubiegoweW nowo budowanych domach, w których dominują otwarte przestrzenie schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca – poszczególne modele mają bowiem różne wymagania przestrzenne, niezbędne do ich instalacji. Wybór schodów powinien być starannie przemyślany. Muszą być bowiem nie tylko wygodne w użytkowaniu i bezpieczne (zwłaszcza jeśli w domu są dzieci), ale także praktyczne i trwałe. Schody to także bryła architektoniczna. Stanowi integralny i zazwyczaj dominujący element wyposażenia wnętrza, który powinien z nim współgrać stylistycznie.

Na rynku wybór schodów jest ogromny, nawet tych gotowych i przeznaczonych do samodzielnego montażu. Ograniczony tylko pomysłowością i możliwościami konstrukcyjnymi materiałów. Jeśli mamy wątpliwości, co do kształtu schodów, wyboru materiałów, ich zestawienia i kolorystyki, warto poradzić się architekta.

Rodzaje schodów i ich konstrukcje

Schody płytowe (żelbetowe). Wyróżnia je samonośna konstrukcja, opierająca się na dole i górze o stropy i ściany. Sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych, dlatego nie są polecane do małych przestrzeni.

Schody modułowe (zwane też środkowonośnymi lub wspornikowymi). Składają się z segmentów zwanych modułami i mają samonośną konstrukcję. Oparte są na jednej belce nośnej umieszczonej pod stopniami, pośrodku ich szerokości. Składa się ona przeważnie ze stalowych elementów rurowych, wstawianych jeden w drugi, mocowanych (u dołu i góry) do konstrukcji budynku. Montaż tego typu schodów odbywa się od góry ku dołowi. W połowie ich wysokości belka może być mocowana do ściany za pomocą specjalnego ramienia – zapobiega to bocznym wahaniom schodów. Stopnie, o regulowanej wysokości przykręca się do belki. Tego rodzaju schody dają możliwość tworzenia biegu o dowolnym kształcie. Mogą być one:

  • jednobiegowe (proste) – mają prosty bieg oraz jednakowej wysokości i szerokości proste stopnie,
  • dwu-, trzy- i wielobiegowe – wyposażone w spocznik dzielący poszczególne biegi, umożliwiający odpoczynek podczas wchodzenia i schodzenia,
  • kręte – montowane są wokół jednej osi, mają zróżnicowaną szerokość stopni.
  • zabiegowe – ich stopnie mogą mieć różny kształt – prostokątny i klinowy (zbliżony do trapezu).

Schody spiralne - zajmują we wnętrzu niewiele miejsca. Przy wyborze średnicy warto wziąć pod uwagę to, czy po schodach będzie można łatwo wnosić meble lub inne przedmioty. Zbyt duży kąt nachylenia i mała szerokość stopni sprawiają, że nie są one zbyt wygodne w użytkowaniu. Tego rodzaju schody zbudowane są wokół centralnego słupa, do którego przymocowane są poszczególne stopnie. Słup - konstrukcja nośna - to najczęściej metalowa rura. Czasem składa się z kilku nakładanych na siebie elementów. Schody spiralne mogą być lewo- lub prawoskrętne, w zależności od tego, po której stronie wejścia znajduje się słup.

schody spiralnelekkie schody spiralne

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także