Wybieramy świetlik dachowy

Wybieramy świetlik dachowy

świetlik dachowyW każdym domu zdarzają się miejsca, gdzie nie można zainstalować okien, a światło dzienne ułatwiłoby ich użytkowanie.

W łazienkach, garderobach, holach, pralniach, zlokalizowanych po środku ostatniej kondygnacji, idealnie sprawdzi się świetlik tunelowy. Na to rozwiązanie można zdecydować się na etapie projektowaniu budynku lub za zgodą architekta już w trakcie jego budowy lub modernizacji.
Jeden świetlik może dostarczyć w słoneczny dzień dużo więcej światła niż 60 W żarówka. Jednak każdy przypadek jest indywidualny, bo rzeczywista ilość światła zależy między innymi od: szerokości geograficznej, usytuowania domu względem strony świata, długości oraz rodzaju tunelu światłonośnego, pory dnia i roku, a także pogody. Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa czy trzy świetliki. Ważna jest także funkcja pomieszczenia, bowiem mniej światła potrzeba na komunikację, a więcej gdy pod świetlikami będzie miejsce do pracy. Na stronie internetowej velux.pl/kalkulator można w łatwy sposób dobrać ilość świetlików i sprawdzić ile światła dostarczą.

działanie świetlika tunelowegoRodzaj tunelu
Świetliki można montować w wielu różnych konstrukcjach, zarówno w budynkach parterowych, jak z użytkowym poddaszem. Światło dzienne do pomieszczenia doprowadza specjalnie zaprojektowany światłonośny tunel. Dostępny jest w dwóch rodzajach: giętkiej harmonijce lub jako sztywny element z blachy o lustrzanej powłoce, która odbija aż 98 % światła. Ten drugi stosujemy, gdy przestrzeń pod dachem pozwala na poprowadzenie jego prostych elementów, zaś gdy to niemożliwe montujemy rodzaj giętki. Przy wyborze świetlika trzeba znać przybliżoną odległość od górnej krawędzi łaty montażowej do sufitu pomieszczenia. Tunel może mieć maksymalnie sześć metrów długości, ale tylko jego wersję sztywną można wydłużać za pomocą dodatkowych elementów. Natomiast tunel elastyczny rozciąga się maksymalnie na długość dwóch metrów i nie można go przedłużyć.

świetlik dachowy jak plafon

Akcesoria i udogodnienia

Element dachowy świetlika z zewnątrz przypomina małe okno, wyposażono go w szybę hartowaną z powłoka łatwozmywalna. Brud na szybie rozkłada się i jest wypłukiwany przez deszcz.  Natomiast świetliki przeznaczone do płaskich dachów wyróżniają się trwałą akrylową kopułą i deflektorem zwiększającym ilość wpadającego do nich światła. Element sufitowy świetlika można z łatwością dopasować do wystroju wnętrza, dobierając rodzaj wewnętrznej szyby oraz kolor pierścienia. Szyby rozpraszające światło występują w trzech wzorach: matowym, mrożonym lub pryzmatycznym. Standardowy biały pierścień można zastąpić czarnym albo wykonanym z mosiądzu, bądź szczotkowanego aluminium. Miłośnicy designu z wysokiej półki zachwycą się modułem słonecznym projektu Rossa Lovegrova, w który można wyposażyć każdy świetlik tunelowy. Ten wyjątkowy produkt został otrzymał za swoje wzornictwo nagrodę „RedDot Design Award”.  Najlepiej prezentuje się świetlik umieszczony po środku sufitu, ale gdzie umieścić tradycyjną lampę, aby korzystać z pomieszczenia o  zmroku? Jeśli we wnętrzu świetlika zainstalujemy moduł oświetleniowy LED, to nocą będzie on służył także jako energooszczędny plafon.

świetlik w dachuProsty montaż

W przypadku dachów o lekkiej drewnianej konstrukcji świetliki można montować w dachach o nachyleniu od 0 do 60o, praktycznie na każdym etapie budowy, wykończenia lub użytkowania poddasza. Natomiast w dachach płaskich o stropodachu żelbetowym lub prefabrykowanym konieczne jest wykonanie w stropie otworu, dlatego najlepiej uwzględnić świetlik na etapie projektowania budynku. Montaż świetlika jest szybki i prosty i może być wykonany przez ekipę dekarską. Składa się z trzech etapów: montażu elementu dachowego, przeprowadzenia tunelu od dachu do pomieszczenia oraz instalacji sufitowych elementów we wnętrzu. Kołnierze uszczelniające gwarantujące szczelność konstrukcji są zintegrowane z elementem dachowym świetlika, są typy świetlików dedykowane do płaskiego lub profilowanego pokrycia. Dostępne są również inne akcesoria montażowe: jak zestaw profili do mechanicznego mocowania pokrycia lub podstawa podwyższająca do montażu świetlików w płaskim dachu o grubszej izolacji. Świetlik tunelowe VELUX to wysokiej jakości produkty, na które producent udziela 5-letniej gwarancji.

świetlik do dachu płaskiegozastosowanie świetlika w dachu płaskim

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także