Wybór okien dachowych

Wybór okien dachowych

okno dachoweW projekcie architektonicznym najczęściej są jedynie informacje o rozmiarze okien i jego usytuowaniu. O ile przy zakupie okien fasadowych wybór jest stosunkowo prosty, to w przypadku okien dachowych, najlepiej dostosować ich rodzaj do przeznaczenia pomieszczenia, w którym się znajdą.

Odpowiednie podejście do zakupu okien dachowych pozwala racjonalnie wykorzystać budżet, a jednocześnie dobrać okna o optymalnych walorach użytkowych. Ponieważ okna dachowe danego producenta mają ujednolicony wygląd od strony dachu, możemy wybierać modele okien kierując się ich funkcjami, a nie wyglądem zewnętrznym. Do sypialni najlepsze będą okna z pakietem wyciszania deszczu, natomiast do łazienki – okna drewniano-poliuretanowe, całkowicie odporne na wodę. W pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, otwieramy i zamykamy okna, doskonale sprawdzą się modele elektryczne. Natomiast prawdziwą ozdobą salonu na poddaszu będzie zestaw okien wraz z oknem uchylno-obrotowym.

Sypialnia i pokój dziecięcy

W sypialni i pokoju dziecięcym wyjątkowo ważne jest bezpieczeństwo i komfort. Oknem polecanym do tych pomieszczeń jest VELUX GGL z energooszczędną szybą klejoną, która gwarantuje 100% bezpieczeństwa, w przypadku jej rozbicia. Szyba jest zabezpieczona folią, dzięki której stłuczone szkło nie rozpada się na drobne kawałki i nie wypada z ościeżnicy. Rama okna  jest wykonana z wysokiej jakości drewna sosnowego, trzykrotnie pokrytego impregnatem i lakierem, co sprawia, ze wygląda ono bardzo dekoracyjnie i jest wyjątkowo trwałe.
Model jest wyposażony w wydajną klapę wentylacyjną, która zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. Ten element działa jednocześnie jako funkcjonalny podłużny uchwyt otwierający. To rozwiązanie jest wyjątkowo komfortowe, jeśli okno jest zamontowane zgodnie z zaleceniami, czyli jego dolna krawędź znajduje się ok. 90-100 cm nad podłogą. Nie trzeba się schylać, by je otworzyć, a pod oknem jest miejsce na biurko, czy komodę. Okno zapewnia niczym nie ograniczony widok. Szyba jest pokryta powłoką łatwozmywalną, a skrzydło można obrócić o 180 stopni i zablokować w pozycji do mycia. Rozwiązania te ułatwiają utrzymanie okna w czystości.

okna dachowe GGLpakiet wyciszający deszcz

Ponieważ w sypialni i pokoju dziecka sen nie powinien być niczym nie zakłócony, wygodnym rozwiązaniem jest pakiet wyciszający deszcz. Składa się on ze specjalnego oblachowania okna oraz bezpiecznej szyby energooszczędnej o podwyższonych parametrach tłumienności dźwięków i izolacyjnych. Pozwala to ograniczyć hałas o 7 dB (jest to odczuwalne jako zmniejszenie hałasu spadających kropli o połowę).

okno dachowe GGUŁazienka lub kuchnia

W łazience i kuchni najczęściej panuje podwyższona wilgotność, co może powodować skraplanie się pary wodnej. Oknem polecanym do tego typu pomieszczeń jest VELUX GGU. Ten model okien jest wykonany w technologii rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo poliuretanem z szybą bezpieczną. Dzięki unikalnej metodzie produkcji VELUX, okna charakteryzują się wysoką jakością, wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Biały kolor okien sprawia, że doskonale pasują one do kuchni i łazienek, gdzie najczęściej sprzęty sanitarne są także tego koloru. Ponieważ te okna są wyjątkowo trwałe i nie wymagają częstych konserwacji, idealnie nadają się do pomieszczeń także o innym przeznaczeniu.
Bardzo wygodnym modelem do łazienki może być okno sterowane elektrycznie VELUX GGU Integra™. Dzięki inteligentnej technologii io-homecontrol®, okno można zaprogramować np. w ten sposób, żeby po kąpieli wywietrzyło pomieszczenie, a następnie samo sie zamknęło. Okno można również wyposażyć w zdalnie sterowane rolety, które chronią przed światłem i... wścibskim wzrokiem sąsiadów. Siłownik i sterownik można zainstalować na etapie budowy, ale jest też możliwe późniejszeokna dachowe do salonu wyposażenie w nie zwykłego modelu okna – wystarczy doprowadzić instalację elektryczną w pobliże okna.

Salon lub jadalnia na poddaszu

W salonie, czy jadalni najczęściej spędzamy czas z rodziną i spotykamy się z przyjaciółmi. Okna w tych pomieszczeniach powinny zapewniać szczególnie dobry widok. Do tych pokojów doskonale nadają się uchylno-obrotowe VELUX GHL lub GPL. Są one standardowo wyposażone w szyby bezpieczne klejone. Skrzydło okna GPL unosi się bezstopniowo do kąta 45 stopni, a z okna można swobodnie się wychylić. Okna są też wyposażone w funkcję obrotu skrzydła, co ułatwia ich mycie.
Klasyczne okna obrotowe VELUX GGL można łączyć w zestaw z oknami uchylno-obrotowymi GPL. Pozwala to osiągnąć dużą powierzchnię przeszklenia, tak ważną w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Rozwiązanie takie redukuje też koszty, a jednocześnie umożliwia korzystanie z dodatkowej funkcji uchylnej, jaka jest dostępna tylko w droższych modelach.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także