Wyjątkowe rozwiązania stosowane w oknach dachowych

0
Okno na poddaszu
Okno dachowe to najlepsze rozwiązanie na doświetlenie pomieszczenia na poddaszu.

Okna dachowe jeszcze kilka lat temu uchodziły za gorsze od standardowej stolarki fasadowej. Było tak zarówno pod względem ich parametrów technicznych, jak i komfortu codziennego użytkowania. Producenci tych wyrobów dołożyli jednak w ostatnim czasie wszelkich starań, by zmienić powszechnie obowiązujący pogląd. Nowoczesne okna połaciowe w niczym nie ustępują dziś miejsca przeszkleniom montowanym w ścianach budynku, a w niektórych przypadkach są od nich wręcz lepsze i bardziej innowacyjne.

Okna dachowe są nieodłącznym elementem domów posiadających poddasza użytkowe. Od dawna wiadomo, że jest to najprostszy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób na doświetlenie powierzchni mieszkalnej usytuowanej bezpośrednio pod połacią dachu. Innowacyjność polskich producentów okien połaciowych sprawia, że elementy te są aktualnie w pełni bezpieczne, energooszczędne oraz wygodne w obsłudze. Warto podkreślić, że to właśnie Polska jest obecnie globalnym liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań i wytwarzania okien dachowych o najdoskonalszych parametrach technicznych i użytkowych.

Przeczytaj również: Jak dobrać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu

W dbałości o dachy płaskie i tarasy – okna dachowe, po których można chodzić

Coraz większa popularyzacja nowoczesnych trendów architektonicznych powoduje powstawanie budynków krytych dachami płaskimi oraz wykorzystywanie tych połaci na cele użytkowe lub rekreacyjne. Dachy coraz częściej zazielenia się oraz tworzy na nich tarasy. Wraz z zagospodarowywaniem zewnętrznej powierzchni dachów użytkownicy nie chcą rezygnować z eksploatowania przestrzeni znajdującej się pod nimi. Tego rodzaju inwestycje wymagają stosowania specjalistycznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań z branży okiennej.

Od drugiej połowy 2015 roku na rynku dostępne są okna do dachów płaskich, charakteryzujące się wzmocnioną nośnością i wyposażone w powłokę antypoślizgową. Są to produkty wprost idealne do tarasów dachowych, pod którymi znajdują się wymagające doświetlenia pomieszczenia domu.
Po tego rodzaju oknach można bezpiecznie i swobodnie chodzić. Tworzą one wraz z pokryciem dachowym kompatybilną i wygodną w codziennym użytku powierzchnię, zachowując jednocześnie wszelkie właściwości typowego okna dachowego i nie psując estetyki tarasu.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – okna dachowe ze wzmocnionymi pakietami szybowymi

Warto zdawać sobie sprawę, że jeszcze do niedawna okna dachowe były miejscem  służącym dostaniu się do domu osobom niepożądanym. Dziś włamywacze nie traktują ich już jako prostej w forsowaniu drogi po łup. Dzieje się tak za sprawą stosowania w procesie produkcji tzw. szyb bezpiecznych, tj. pakietów szkła, pomiędzy którymi znajduje się specjalna folia. Folia ta powoduje, że przeszklenie staje się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Nawet w przypadku jego zbicia – szkło nie rozsypuje się na drobne kawałki, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla osób przebywających w pobliżu okna.

Dodatkową ochronę przeciwwłamaniową w nowoczesnych oknach dachowych stanowi wzmocnienie ramy oraz okucia zapobiegające wbiciu okna do środka oraz jego wyważeniu na zewnątrz. Coraz częściej stosuje się też klamki wyposażone w kluczyk. Dzięki temu detalowi otwarcie okna możliwe jest jedynie od jego wewnętrznej strony.  

Wobec nowych oczekiwań użytkowników – okna tworzące balkon w dachu

Dla niektórych inwestorów standardowe docieranie światła dziennego do pomieszczeń poddasza przestało być wystarczające. Od okien dachowych zaczęto oczekiwać takich samych możliwości jakie daje stolarka fasadowa. Mowa tu o możliwości wychylenia się przez otwarte skrzydło i szklenie większych powierzchni, jakimi są balkony. W odpowiedzi na takie właśnie zapotrzebowanie powstały okna dachowe, które po otwarciu tworzą balkon w połaci. Okna takie składają się z dwóch skrzydeł, z których górne otwiera się uchylnie ku górze, a dolne (uchylone do przodu) umożliwia swobodny dostęp do wnęki balkonowej. Rozwiązanie pozwala wychylić się z dachu na zewnątrz w celu chociażby zaczerpnięcia świeżego powietrza lub bezpośredniego sprawdzenia panujących warunków pogodowych.

W celu podniesienia komfortu obsługi – okna dachowe z automatycznym sterowaniem

Łatwa i niewymagająca wysiłku obsługa okien dachowych w sposób ręczny jest już dzisiaj bezwzględną normą. Producenci stolarki otworowej już jakiś czas temu poczynili zdecydowany krok naprzód, oferując okna z system sterowania elektrycznego. W oknach dachowych systemy te są szczególnie cenione przez użytkowników. Sprawiają one bowiem, że zarówno okna, jak i wszelkie towarzyszące im akcesoria (np. rolety) mogą być całkowicie bezobsługowe. Montowane w stolarce czujniki np. deszczu powodują samozamykanie się skrzydeł okiennych. Natomiast programatory umożliwiają np. samoczynne podniesienie się rolet o określonej godzinie, otwarcie okien na zaplanowany czas i przewietrzenie pomieszczeń poddasza bez naszego udziału.

Przeczytaj: Jak wybrać energooszczędne okna dachowe?

Naprzeciw problemowi wilgoci – okna dachowe do kuchni i łazienek

Producenci okien dachowych nie potrzebowali też wiele czasu, by zauważyć i rozwiązać kłopot pojawiającej się we wnętrzach poddasza wilgoci. Jak wiadomo kwestia ta dotyczy zwłaszcza domowych kuchni i łazienek. To właśnie do takich pomieszczeń dedykowane są okna drewniane z powłoką poliuretanową lub okna z PCW, które nie tylko dobrze znoszą bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi, ale również są odporne na powstającą w pomieszczeniach wilgotnych parę wodną. Dodatkowo stolarkę dachową do kuchni i łazienek wyposaża się w mikrowentylację lub nawiewniki, tj. rozwiązania pozwalające wietrzenie pomieszczeń nawet przy zamkniętych skrzydłach okiennych.

Dla szczególnie wymagających – dodatkowe powłoki w oknach dachowych

W ostatnim czasie możliwe jest produkowanie okien dachowych, które są w stanie spełnić indywidualne oczekiwania inwestorów. Niektórym z nas może zależeć na tym, by okno nie było kłopotliwe w utrzymaniu go w należytej czystości, innym – by posiadało lepsze parametry izolacyjności termicznej, a jeszcze innym – aby było jak najbardziej dźwiękoszczelne. Wymagania te są zaspokajane poprzez stosowanie w pakietach szybowych specjalnych powłok dodatkowych. Odpowiednio – szyby pokrywa się trwałą warstwą materiału umożliwiającego łatwość ich czyszczenia (powłoki łatwozmywalne lub nawet samoczyszczące), na szkło nanosi się od wewnętrznej strony tlenki metali szlachetnych poprawiające izolacyjność cieplną przeszklenia oraz poprawia dźwiękoszczelność okien dachowych poprzez stosowanie specjalnej wyciszającej folii. Okna wyposażone w dodatkowe elementy, których rolą jest poprawienie ich parametrów są zwykle nieco droższe niż produkowane w standardzie, ale zainteresowanie tego rodzaju produktami wciąż rośnie. 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Fakro, Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także