Wykończenie poddasza

Wykończenie poddasza

Poddasze zagospodarowane na cele mieszkalne to przestrzeń równie ciekawa architektonicznie, co trudna do wykończenia. Większość inwestorów adaptujących poddasza ma ogólny obraz ostatecznego wyglądu powstałych tam pomieszczeń, ale nie wszyscy wiedzą, jak zabrać się do prac wykończeniowych.

wnętrze poddasza

Po doprowadzeniu na poddasze niezbędnych instalacji oraz odpowiednim ociepleniu dachu, pozostałe prace rzeczywiście nie są wcale takie proste, ale przy zaangażowaniu i odrobinie wiedzy można je wykonać samodzielnie. Wiele zależy od kształtu i kąta nachylenia połaci, ale równie dużo od naszej własnej inwencji twórczej lub od inwencji projektanta, którego zatrudniliśmy.

łazienka na poddaszuKrok pierwszy – wybór materiału wykończeniowego

Do wykańczania poddaszy powszechnie stosuje się płyty kartonowo-gipsowe. Jest to dobry materiał wykończeniowy, ale nie jedyny z możliwych do użycia. Gips jest neutralny dla zdrowia i charakteryzuje się możliwością częściowego pochłaniania, a następnie oddawania wilgoci. Jest też niepalny, co w przypadku poddasza wydaje się być priorytetem. Dodatkowo montaż płyt nie jest trudny, a praca przebiega szybko i sprawnie. Przy prawidłowo wykonanym stelażu – z montowaniem płyt jest w stanie poradzić sobie osoba niekoniecznie związana z budownictwem. Jednak oprócz tego popularnego materiału wykończeniowego na okładzinę ścian i skosów poddasza można też wykorzystać drewno, panele laminowane lub wykonane z PVC, płyty OSB o różnej grubości, sklejkę i wiele innych produktów. Wybór konkretnego powinien być uzależniony od końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu i od tego czym ostatecznie zamierzamy pokryć ściany – farbą, tynkiem dekoracyjnym, tapetą, czy też drewnem. Dodatkowo, przed dokonaniem wyboru materiału wykończeniowego, warto przeanalizować kwestię akustyki poszczególnych pomieszczeń.

Krok drugi – montaż rusztu

Jeśli zdecydowaliśmy się wykończyć poddasze płytami gipsowo-kartonowymi, prace należy rozpocząć od wykonania rusztu pod nie. Ruszt taki można skonstruować ze specjalnych profili aluminiowych lub stalowych, albo wykorzystać w tym celu drewniane łaty. Poszczególne części stelaża przykręca się do elementów więźby dachowej (krokwi, jętek, belek) oraz tworzy szkielety ścianek działowych w wymaganych miejscach. We wszystkich miejscach ruszt powinien wyznaczać jedną równą płaszczyznę. Rozstaw profili lub łat oraz odległości między nimi powinny zostać dostosowane do planowanego układu płyt. Pracę rozpoczyna się od montażu tzw. profili skrajnych. Należy je umocować w taki sposób, aby nie były oddalone od brzegu płaszczyzny więcej, aniżeli 10-15 cm. Jeśli płyty będą układane poprzecznie do elementów konstrukcji zabudowy – należy zachować rozstaw nie większy niż 50 cm pomiędzy profilami. Jeżeli natomiast planuje się je układać podłużnie – rozstaw powinien wynosić maksymalnie 40 cm.
Decydując się na wykonanie rusztu po jak najniższych kosztach, czyli stosując drewniane łaty, podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na jakość oferowanego nam drewna. Montaż płyt nie będzie bowiem łatwy, jeżeli na ruszt zastosujemy przypadkowe, a często też powykrzywiane i mokre resztki surowca. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane metodą ciśnieniową.
Do wykonania sufitów należy zastosować specjalne profile sufitowe na wieszakach. Wieszaki profili mocuje się do spodu elementów więźby. Położenie wieszaków można skorygować specjalnymi podkładkami. Niektóre wieszaki są na tyle długie, że pozwalają na wykonanie dodatkowej warstwy izolacji termicznej dachu. Należy dobrać je zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

aranżacja poddasza

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także