Wykorzystanie deszczówki

Wykorzystanie deszczówki

W świetle prawa woda deszczowa jest ściekiem i powinna być zagospodarowana. Jednakże tradycją jest wykorzystywanie deszczówki w gospodarstwie domowym. Można połączyć te dwa fakty - odpowiednie wykorzystanie wody deszczowej jest (z punktu widzenia prawa) jej zagospodarowaniem.

Po co odzyskiwać deszczówkę

Warto zbierać wodę deszczową. Z jednej strony pomaga to rozwiązać problem odprowadzenia wody  z powierzchni, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym. Wodą deszczową można bowiem zastąpić wodę czystą w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej.
Tabela przedstawia zużycie wody (jednorazowe i dzienne) oraz możliwość oszczędzania wody poprzez stosowanie wody deszczowej. Z zestawienia widać, że można oszczędzić ok. 80 l wody dziennie - prawie połowę dziennego zużycia, które wynosi ok. 200 l. W skali roku oszczędza się
ok. 29 m³ wody.

Tabela. Oszczędność dzięki wykorzystaniu deszczówki

czynność zużycie jednorazowe śr. zużycie dzienne bez deszczówki śr. zużycie dzienne z deszczówką
spłukiwanie toalet 6-10 l do 70 l 0-8 l
pranie w pralce 40-60 l do 25 l 0-8 l
mycie samochodu, podlewanie ogrodu 30-80 l do 10 l 0 l

deszczówka do podlewania ogroduCechy wody deszczowej

Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, jednakże ma lepszą jakość niż woda w zbiornikach naturalnych (takich, w których dozwolona jest kąpiel).

Woda deszczowa jest miękka, tzn. nie ma w niej związków magnezu i wapnia. Sprawia to, że znakomicie nadaje się do prania (oszczędność środków piorących - lepsze pienienie).
Woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (przede wszystkim węglowego) - jest to naturalne i powodowane składem atmosfery. Nadaje to jednak wodzie własności korozyjne - oznacza to, że nie można zastosować w instalacji zbierającej wodę materiałów, które są podatne na korozję. Nie będzie więc polecana miedź ani stal - najlepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne.

Instalacja zbierająca wodę deszczową

Zadaniem instalacji zbierającej wodę deszczową jest nie tylko zebranie deszczówki z dachu lub tarasu i dostarczenie jej do odbiorcy, ale także magazynowanie wody deszczowej oraz wstępne oczyszczenie. Dlatego elementami instalacji są:

  • przewody zbierające wodę z dachu, tarasu lub balkonu prowadzące ją do zbiornika. Przewód włącza się przez specjalny kosz do rury spustowej. Takie rozwiązanie jest konieczne - w przypadku szczególnie obfitych opadów część deszczówki kierowana jest do kanalizacji deszczowej.Przewody wykonuje się z tworzyw sztucznych (najlepszy do tego celu jest polibutylen lub polipropylen). Przewody muszą biec z lekkim spadkiem w kierunku zbiornika. Odcinki przewodów powinny być możliwie krótkie i biec prostoliniowo (bez załamań). Ogranicza to opory hydrauliczne i woda swobodnie przepływa do zbiornika. Jeśli przewody przechodzą przez ściany, muszą biec w odpowiednich tulejach. Jeśli zaś biegną przez ściany zewnętrzne, wymagają dodatkowego uszczelnienia. Jeśli przewody biegną w gruncie, trzeba je ułożyć poniżej granicy przemarzania.
  • kosze montowane na rynnie (przewód zbierający włączony jest do kosza). Ich zadaniem jest wyłapanie większych zanieczyszczeń - liści, gałęzi.
  • filtry montowane na wlocie do zbiornika. Filtr jest sitkiem wykonanym z metalu. Oczko siatki nie może być większe niż 0.2 mm. Zadaniem filtra jest wyłapanie drobniejszych zanieczyszczeń (zawiesin). Drobne cząstki nie osadzają się na elementach instalacji domowej, dzięki czemu nie zachodzą zjawiska korozyjne.

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także