Wykorzystanie metod natryskowych w budownictwie

0
Izolacja dachu
Izolacja natryskowa korzystnie wpływa na wyciszenie budynku i skutecznie blokuje zawilgocenie ścian.

Nowoczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Wprowadzane technologie zmierzają do jak największego ograniczenia strat ciepła. Dotyczy to zarówno budynków nowych, jak i już istniejących. Najważniejszym elementem wpływającym na bilans energetyczny budynku jest jego izolacja i posadzki.

Izolacja pianką

Do wykonania izolacji budynku najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną i styropian. Materiały te jednak mają swoje wady. Przede wszystkim po paru latach utleniają się i tracą swoje właściwości izolacyjne. Ocieplenie domu wymaga więc wymiany. Drugim poważnym problemem jest ich montaż. Nie da się bardzo dokładnie wypełnić nimi wszystkich przestrzeni, przez co powstają mostki termiczne powodujące straty ciepła. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian stanowią poważne obciążenie konstrukcji.
Coraz popularniejsze stają się izolacje natryskowe, które pozwalają na bardzo dokładne pokrycie ocieplanej powierzchni. Dzięki natryskowi możliwe jest dotarcie nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. W ten sposób nie powstają mostki termiczne.
Do wykonania izolacji natryskowej wykorzystuje się piany poliuretanowe (PUR) otwarto i zamknięto komorowe. Piany są 5 razy lżejsze od wełny mineralnej i 2 razy lżejsze od styropianu, są również łatwiejsze w nanoszeniu, co pozwala nawet na wykonanie 300 m² izolacji.
Najważniejszą ich zaletą jest jednak niezmienność właściwości izolacyjnych przez kilkadziesiąt lat. Dobra przyczepność do materiałów takich jak beton, drewno i metal sprawiają, że można używać piany do izolowania wszystkich konstrukcji.
Izolacja natryskowa korzystnie wpływa na wyciszenie budynku i skutecznie blokuje zawilgocenie ścian. Właściwości termiczne piany sprawiają, że w zimie chroni przed stratą ciepła (do 50% oszczędności kosztów energii), a w lecie chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem zwiększając komfort użytkowania.

Posadzki żywiczne

Posadzki żywiczne charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych, środków chemicznych i obciążeń mechanicznych. Te właściwości sprawiają, że bardzo szeroko stosowane są w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, do wykończenia parkingów, dróg.
Szczególnie do takich zastosowań nadają się posadzki żywiczne polimocznikowe nanoszone metodą natrysku. Umożliwia to wykonanie posadzki nawet na nierównym podłożu. Daje to także możliwość stosowania warstw o różnej grubości w zależności od obciążeń. Posadzki polimocznikowe są posadzkami, które schną bardzo szybko (kilka minut), dzięki czemu nie ma konieczności przerywania pracy w zakładzie. Technologia wykonania jest całkowicie bezpieczna dla osób przebywających w pomieszczeniu.
Innym rodzajem posadzki żywicznej jest posadzka samopoziomujące się. Mogą to być posadzki epoksydowe lub poliuretanowe. Te pierwsze są twardsze i mniej odporne na działanie promieni UV, dlatego powinny być pokryte specjalnym lakierem. Posadzki poliuretanowe nie zmieniają swojego koloru pod wpływem promieni słonecznych. Oba rodzaje mogą być wykonane jako matowe, pólmatowe lub z połyskiem. Zaletą posadzek żywicznych samopoziomujących jest łatwość utrzymania czystości oraz wysoka odporność na działanie czynników szkodliwych.

Zastosowanie posadzek dekoracyjnych

Właściwości posadzek żywicznych sprawiają, że coraz chętniej stosowane są w biurach, obiektach użyteczności publicznej. Możliwość barwienia masy żywicznej daje wręcz nieograniczone możliwości dekoracyjne. Wszystko zależy od gustu i fantazji. Posadzki żywiczne mogą być wykonywane w nowych budynkach lub można nimi zastąpić stare zniszczone podłogi.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Specjalistyczne Techniki Izolacyjne Sp. z o.o. Sp. K.

Polecamy Ci również

Zobacz także