Wykorzystanie metod natryskowych w budownictwie

0
Wykorzystanie metod natryskowych w budownictwie

Nowoczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Wprowadzane technologie zmierzają do jak największego ograniczenia strat ciepła. Dotyczy to zarówno budynków nowych, jak i już istniejących. Najważniejszym elementem wpływającym na bilans energetyczny budynku jest jego izolacja i posadzki.

Izolacja pianką

Do wykonania izolacji budynku najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną i styropian. Materiały te jednak mają swoje wady. Przede wszystkim po paru latach utleniają się i tracą swoje właściwości izolacyjne. Ocieplenie domu wymaga więc wymiany. Drugim poważnym problemem jest ich montaż. Nie da się bardzo dokładnie wypełnić nimi wszystkich przestrzeni, przez co powstają mostki termiczne powodujące straty ciepła. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian stanowią poważne obciążenie konstrukcji.

Coraz popularniejsze stają się izolacje natryskowe, które pozwalają na bardzo dokładne pokrycie ocieplanej powierzchni. Dzięki natryskowi możliwe jest dotarcie nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. W ten sposób nie powstają mostki termiczne.

Do wykonania izolacji natryskowej wykorzystuje się piany poliuretanowe (PUR) otwarto i zamknięto komorowe. Piany są 5 razy lżejsze od wełny mineralnej i 2 razy lżejsze od styropianu, są również łatwiejsze w nanoszeniu, co pozwala nawet na wykonanie 300 m² izolacji.

Najważniejszą ich zaletą jest jednak niezmienność właściwości izolacyjnych przez kilkadziesiąt lat. Dobra przyczepność do materiałów takich jak beton, drewno i metal sprawiają, że można używać piany do izolowania wszystkich konstrukcji.

Izolacja natryskowa korzystnie wpływa na wyciszenie budynku i skutecznie blokuje zawilgocenie ścian. Właściwości termiczne piany sprawiają, że w zimie chroni przed stratą ciepła (do 50% oszczędności kosztów energii), a w lecie chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem zwiększając komfort użytkowania.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także