Wykute na blachę

Istotne wskazówki
 • Optymalna grubość blachy, wynosi nominalnie 0,5 mm.
 • Nie należy kupować arkuszy blachy dłuższych niż 5 metrów bieżących, ze względu na rozszerzalność termiczną materiału. Dodatkowo takie duże arkusze trudno jest przewieźć i rozładować. Problem jest także przy wciąganiu na dach i montażu, ponieważ bardzo długie arkusze stają się wiotkie i podatne na odkształcenia.
 • Transport blachy powinien odbywać się samochodem z czystą skrzynią ładunkową, tak aby nie dopuścić do dostania się piasku, cementu i innych materiałów sypkich pomiędzy arkusze.
 • Podczas rozładunku i rozpakowywania nie wolno przeciągać arkuszy po podłożu i wzajemnie po sobie, ponieważ powoduje to zarysowanie powłoki zewnętrznej.
 • Składowanie blachy na placu budowy przez okres dłuższy niż dwa tygodnie powinno być w miejscu zadaszonym lub dobrze przewietrzanym pomieszczeniu. Arkusze blachy powinny być umieszczone około 20 cm nad powierzchnią ziemi, z dala od rozpuszczalników, kwasów, ługów i innych materiałów żrących z możliwością wentylacji pomiędzy poszczególnymi arkuszami. Ma to ułatwić odparowanie płynów technologicznych stosowanych przy walcowaniu a także zapobiega kondensacji pary wodnej.
 • Przy składaniu zamówienia należy w punkcie sprzedaży upewnić się czy nasz dach na pewno zostanie wykonany z reklamowanego surowca, można również poprosić o umożliwienie zapoznania się z warunkami gwarancji, jakiej udziela producent na swój wyrób.
 • Ważny jest odpowiedni rodzaju powłoki zewnętrznej. Pokrycia z blachy stalowej są zabezpieczane ocynkiem, lakierami akrylowymi, poliestrowo-silikonowymi, polifluorowinylidonowymi, albo opatentowanymi powłokami ochronnymi określanymi w branży takimi nazwami handlowymi jak np. "plastizol", "pural", "matpoliester", "HP-200", "PVC200", "PVF2". Powłoki zwiększają odporność na korozję, działania promieni UV, a także zarysowania i uszkodzenia powstające na skutek uderzeń kamyków, szyszek itp. Dobór powłok zależy od zewnętrznych warunków środowiskowych. W większości punktów sprzedaży można otrzymać ulotkę lub folder reklamowy producenta z rysunkiem przekroju blachy. Jakość zewnętrznej powłoki a w szczególności grubość ma decydujący wpływ na trwałość a szczególnie na odbarwianie się na skutek promieniowania UV. Zasada doboru jest prosta - im grubsza powłoka tym lepsza. Niestety w ślad za grubością rośnie cena. Powłoki muszą odizolować stalową blachę od czynników powodujących jej degradację (korozję) w różnych warunkach klimatycznych. Dlatego niektóre blachodachówki nadają się do stosowania w klimacie arktycznym, inne - w wilgotnym, jeszcze inne - dobrze znoszą warunki tropików.
 • Zatrudnienie, wykwalifikowanych blacharzy rekomendowanych przez producenta, dystrybutora lub mających potwierdzone kilkuletnie doświadczenie w montażu. Mamy wówczas pewność, że naszą blachę położą fachowcy a nie ludzie przypadkowi.
Rady dla blacharza
 • do cięcia blachy zaleca się stosować nożyce elektryczne typu NIBLER lub narzędzia ręczne - nożyce, piły do metalu,
 • należy bardzo starannie usunąć wszystkie metalowe odpady i opiłki mogące spowodować odbarwienie lub uszkodzenie mechaniczne powierzchni,
 • zabrania się używania do cięcia narzędzi powodujących efekt termiczny na przykład szlifierki kątowe i inne urządzenia działające na tej samej zasadzie,
 • w przypadku uszkodzenia - zarysowania powłoki zewnętrznej należy bezwzględnie uszkodzone miejsce zabezpieczyć (odtłuścić i nanieść farbę zaprawkową wyłącznie na uszkodzone miejsce).

Wykute na blachę - zdjęcie 1

Wkręty samonawiercające w kolorze dachówki z podkładką wykonaną z tworzywa EPDM. Materiał nie traci swoich własności sprężystych pod wpływem czynników atmosferycznych - wysoka temperatura, wilgotność - dzięki temu podkładka zapobiega wnikaniu wody pod wkręt, a w konsekwencji korozji blachy.


Wykute na blachę - zdjęcie 2Wykute na blachę - zdjęcie 3
niezbędne uszczelki (pod gąsior,                specjalistyczne lakiery do blach
kilnowe dolne) z pianki poliuretanowej       na uszkodzone lub ciętę powierzchnie

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Źródło: Finco-Stal

Polecamy Ci również

Zobacz także