Wykute na blachę

Pokrycia z blachy stalowej są popularnym i często stosowanym materiałem pokryciowym. Za zakupem przemawia możliwość zamówienia przyciętych na wymiar arkuszy, ich lekkość, a co za tym idzie lżejsza i tańsza konstrukcja więźby dachowej. Jakie aspekty brać pod uwagę oraz o co pytać przy zakupie – o tym w artykule.

Pokrycie bezkonkurencyjne
  • Na dachy o małym spadku, ponieważ pokrycie musi być bardzo szczelne (wiąże się to z zaleganiem śniegu i ze spływaniem wody opadowej z dachu). Blacha tworzy ciągłą i szczelną osłonę na całej powierzchni dachu.
  • Przy wymianie starego pokrycia na nowe, wówczas nie ma konieczności wzmacniania osłabionej konstrukcji dachowej.

Wykute na blachę - zdjęcie 1Wykute na blachę - zdjęcie 2Wykute na blachę - zdjęcie 3Wykute na blachę - zdjęcie 4
Wykute na blachę - zdjęcie 5Wykute na blachę - zdjęcie 6Wykute na blachę - zdjęcie 7Wykute na blachę - zdjęcie 8
Bogaty wybór kolorystyki pokryć blaszanych to ich niewątpliwa zaleta

Blaszane pokrycia dachowe nadają się praktycznie na każdy dach nawet najbardziej skomplikowany. Minimalny kąt nachylenia to 14°.

Decyzja przemyślana
  • Ułożenie blachy stalowej, pokrycia wielkoformatowego, na dachu o skomplikowanym kształcie (dużo załamań, lukarny, wykusze itp.) bywa nieopłacalne, ponieważ powstaje dużo odpadów. Ponadto częste przycinanie może obniżyć trwałość pokrycia;

Uwaga. Wymiary do obliczenia długości i ilości zamawianych arkuszy powinny być zdejmowane
z gotowego, skonstruowanego dachu. Przy podawaniu wymiarów należy każdą płaszczyznę zwymiarować w sposób jednoznaczny podając wysokości mierzone wzdłuż spadku połaci. Istnieje możliwość dokonania optymalizacji obliczenia powierzchni pokrycia dachowego w oparciu o podane wymiary przy użyciu komputerowego programu graficznego. Poszczególne rzuty połaci należy rysować zawsze spadkiem do dołu. Zalecane jest powierzenie zdjęcia wymiarów dachu wyspecjalizowanej ekipie dekarskiej, która będzie wykonawcą dla inwestycji. Dzięki tak dokładnym wyliczeniom straty przy najbardziej skomplikowanych dachach są wówczas dużo mniejsze (od 10 do 15%).

  • W rejonach nadmorskich i o silnie zanieczyszczonym powietrzu pokrycia powinny być szczególnie odporne na zasolenie i kwaśne środowisko. Ryzykowne jest więc ułożenie niektórych blach stalowych. W takim środowisku sprawdzają się blachy z powłoką „pural”.
Zanim wydamy pieniądze

Aby uniknąć ewentualnych błędów, które obciążają z reguły inwestora optymalne rozwiązanie jest następujące:

  • wybrać wykonawcę - to on podpowie jaką blachę ułożyć na naszym dachu, ale należy uważać ponieważ wykonawca zawsze będzie polecał ten materiał, gdzie otrzyma największy rabat u dostawcy;
  • wybrać renomowanego dostawcę (np. huta skandynawska Ruukki z Finlandii lub SSAB ze Szwecji).

Wykonawca dokonuje pomiarów na dachu i na tej podstawie sprzedawca dokonuje wyliczeń czyli komputerowej optymalizacji połaci. Wykonawca wycenia usługę, dostawca koszt pokrycia i akcesoriów. Dopiero wówczas mamy pełen obraz kosztów.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także