Wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy

wyłaz dachowyZazwyczaj w projekcie dachu zaprojektowany jest wyłaz dachowy. Jego wygląd odbiega od okien dachowych i jego montaż niekiedy szpeci dom. Dlatego inwestorzy często zastanawiają się czy jest on konieczny.

Wyłaz dachowy jest niezbędny ze względu na wymogi przeciwpożarowe – jest szybką i bezpieczną drogą umożliwiającą wydostanie się z zagrożonego pomieszczenia. Służy także jako wyjście, kominiarzom i dekarzom, kiedy przeprowadzane są prace konserwacyjne. Standardowy wyłaz dachowy ma pojedynczą szybę i wykonany jest z poliuretanu.
Ze względu na niską izolacyjność termiczną przeznaczony jest wyłącznie do poddaszy nieużytkowych. Otwierany jest na lewą lub prawą stronę.     

wyłaz dachowy otwierany do góryProducenci okien, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponują coraz to nowsze rozwiązania. I tak na przykład dostępne są wyłazy z termoizolacyjną szybą, które można stosować do poddaszy użytkowych. Mogą być otwierane zarówno na prawą i lewą stronę, a jeszcze inne - do góry.
Wybierając wyłaz dachowy dobrze jest wybrać taki z energooszczędną szybą i wyglądem zbliżonym do okna połaciowego. Częściej jednak stosowanym rozwiązaniem jest okno z podwójnym systemem otwierania czyli uchylno-obrotowe, które spełnia wymogi wyłazu dachowego i ma parametry okna połaciowego. Duże wymiary okna oraz duży kąt uchylenia skrzydła zapewniają swobodny dostęp.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także