Wymiana eternitu – na co zmienić i dlaczego warto już teraz?

0
Balchodachówka
Blachodachówka to lekkie pokrycie, którym można zastąpić eternit.

Do roku 2032, a więc do ostatecznego terminu usunięcia azbestu z dachu, jeszcze daleko. Na decyzję o wymianie dachu zostało więc sporo czasu. Nie warto jednak odkładać jej na później zarówno ze względów zdrowotnych, jak również dzięki warunkom, które są obecnie bardzo sprzyjające.

Przeczytaj poradnikJakie pokrycie wybrać na miejsce usuniętego azbestu

eternit na dachuO negatywnym wpływie azbestu na zdrowie człowieka wiadomo już od dawna – wdychane przez lata włókna azbestu odkładają się w układzie oddechowym człowieka, zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworów. Szczególnie szkodliwy jest demontaż starego pokrycia gdyż powoduje on unoszenie się pyłu azbestowego. Takiej czynności mogą podjąć się jedynie specjalistyczne firmy.
Gminy coraz skuteczniej zabiegają o dofinansowanie na utylizację popularnego przed laty materiału, dzięki czemu właściciele budynków pokrytych eternitem mogą postarać się o finansowe wsparcie na wymianę dachów. Zazwyczaj jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych. Finansowa pomoc obejmuje zdjęcie pokrycia dachowego zawierającego azbest przez wykwalifikowaną firmę i jego utylizację w wydzielonym miejscu. Wszelkich informacji, dotyczących wysokości refundowanej kwoty w danym mieście, czy gminie udziela Wydział Ochrony Środowiska. Jeśli gmina wystarała się o fundusze, po złożeniu odpowiedniego wniosku można liczyć nawet na całkowity zwrot kosztów usunięcia szkodliwego materiału.

Co zamiast eternitu?

Budynki kryte eternitem mają po kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i więźbę dachową przygotowaną na tzw. pokrycie lekkie. Do takiego rodzaju pokryć z pewnością nie kwalifikują się dachówki ceramiczne lub cementowe – ich waga bowiem przekracza 45 kg/1m².  Dekarze pracujący przy remontach dachów zwykle polecają pokrycia z gontu bitumicznego lub ze stali. Obydwa materiały należą do kategorii lekkich. Stalowe jednak – zarówno panele dachowe, jak i blachodachówka – posłużą znacznie dłużej. Jest to materiał trwały, stosunkowo lekki i nie obciążający konstrukcji dachu.
Nieważne czy będzie to blachodachówka KRON, panele dachowe na rąbek, czy blachodachówka modułowa ARAD – każde z nich, profesjonalnie zamontowane prezentować się będzie znakomicie, a dzięki możliwości doboru odpowiedniej powłoki zabezpieczającej, będzie chronić dom przez kilkadziesiąt lat  mówi Sławomir Góraj, ekspert z firmy Blachy Pruszyński.

Dowiedz się też: Jakie pokrycie wybrać na dom drewniany

blachodachówka KRON

Wymiana orynnowania

Do remontowanego dachu warto wybrać równie dobre i trwałe rynny. Takie, które przy właściwej eksploatacji będą ładnie wyglądały i dobrze służyły przez minimum 30–50 lat. 
System orynnowania wbrew pozorom składa się z wielu elementów, które muszą do siebie idealnie pasować
– mówi Sławomir Góraj  Jeśli nie dołożymy starań przy wyborze poszczególnych elementów i montażu systemu, nie będzie on spełniał swojej podstawowej roli, jaką jest odprowadzenie wody opadowej z dachu.
Dobry system orynnowania musi być odporny na korozję, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i szczelny. Warto zatem sprawdzić, czy system, który oferują nam handlowcy, spełnia odpowiednie normy i  posiada certyfikaty.
Jeśli chodzi o sam produkt, to szczególną uwagę należy zwrócić na głębokość rynien spustowych. Im głębsze rynny, z tym większej powierzchni dachu odbiorą wody opadowe i sprawniej ją odprowadzą. To ważne, ponieważ przy zbyt płytkich rynnach realne staje się ryzyko przelania wody, co grozi np. zabrudzeniem elewacji zewnętrznej. Bardziej wytrzymałe niż PCV - stalowe rynny, idealnie dobrane do pokrycia z tego samego materiału, będą się ze sobą znakomicie komponować. 

Polecamy: Postaw na kwadratowe rynny i uzyskaj nowoczesny wygląd domu 

Zewnętrzny, estetyczny wygląd naszego domu to nie kwestia wybudowania nowego budynku, lub zainwestowania znacznych środków. Stare pokrycia z eternitu oprócz swojego szkodliwego wpływu na zdrowie prezentują się nie najlepiej. Możliwość refundacji kosztów utylizacji pokrycia z azbestu to dobra okazja by, oprócz pozbycia się szkodliwych dla zdrowia materiałów, odświeżyć wygląd naszego domu.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Blachy Pruszyński

Polecamy Ci również

Zobacz także