Wymiana pokrycia dachu

Wymiana pokrycia dachu

Dachówki ceramiczne i cementowe były kiedyś materiałem ekskluzywnym i rzadkim. Teraz, gdy stały się one towarem ogólnodostępnym, wielu właścicieli i inwestorów chętnie wymienia stare pokrycie z blachy, papy czy eternitu na dachówkowe.

dach pokryty eternitemwymiana pokrycia na dachówki

Dachówkowe pokrycia mają wiekowe tradycje w naszym budownictwie. Ponadto dachówki (zarówno ceramiczne, jak i cementowe) są chętnie stosowane także i z tego względu, że producenci dachówek oferują kompletne systemy dachowe: ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, przepusty antenowe, kominki odpowietrzające piony kanalizacyjne, dachówki wentylacyjne itp.
Taki asortyment akcesoriów dachowych ułatwia wykonanie pokrycia ceramicznego i daje pozytywne wyniki estetyczne - nie ma tu miejsca dla obcych, często dorabianych elementów.
Przez kilkadziesiąt ostatnich lat budynki kryto niemal powszechnie eternitem falistym (płytami azbestowo-cementowymi). Obecnie wielu właścicieli domów chętnie wymienia stare, zniszczone pokrycia na ładniejsze i bardziej funkcjonalne pokrycia dachówkowe. Inwestorzy często pytają, jak poprawnie wymienić stare pokrycie na ceramikę dachową. Właśnie ten artykuł ma pomóc inwestorom oraz branży dekarskiej w stosowaniu poprawnych rozwiązań.

stary dach pokryty papąOd czego zacząć?

Zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego przed przystąpieniem do robót budowlanych związanych z wymianą pokrycia dachowego, rzeczoznawca  budowlany powinien ocenić stan techniczny konstrukcji nośnej dachu czyli więźby dachowej. Przy okazji wymiany pokrycia dachowego należy wymienić lub naprawić elementy nośne dachu, które uległy degradacji, zawilgoceniu, zagrzybieniu lub zostały zniszczone przez szkodniki żerujące w drewnie. Do robot związanych z układaniem nowego pokrycia można przystąpić dopiero po naprawie więźby dachowej. Poniżej rozpatrzymy kilka możliwych wariantów przebudowy, w zależności od rodzaju istniejącego pokrycia i podłoża pod pokrycie. I tak, podłożem pod pokrycie dachowe może być:

  • deskowanie (pod papę lub blachę płaską stalową ocynkowaną albo miedzianą).Gdy jest w dobrym stanie technicznym lub tylko w nieznacznym stopniu zniszczone przez szkodniki biologiczne drewna, można je pozostawić na dachu. Jeżeli natomiast stan zniszczenia jest znaczny, to należy je rozebrać. Uwaga: niezależnie od tego, w jakim stanie jest deskowanie, leżące na nim pokrycie należy usunąć;
  • łaty lub płatwie (pod blachę falistą lub eternit). Należy je rozebrać bez względu na stan techniczny bo pod pokrycie ceramiczne musi być dostosowany odpowiedni rozstaw.

Każdorazowo, sposób wykonania nowego pokrycia należy rozpatrzyć w dwóch wariantach:

  • dach ocieplony - gdy poddasze ma być ogrzewane i wykorzystane do celów mieszkalnych
    (w takim przypadku ocieplenia wymagają połacie dachowe),
  • dach nieocieplony - gdy poddasze ma być nieogrzewane i przeznaczone jedynie na cele gospodarcze (tu wystarczy ocieplić strop).

Pokrycie z papy lub blachy płaskiej na deskowaniu, deskowanie w dobrym stanie technicznym

Dach ocieplony. Stare pokrycie jest tu do rozbiórki. Jest to konieczne w przypadku pokrycia papowego, a także z blachy cynkowej lub ocynkowanej. Blacha ocynkowana stosunkowo szybko koroduje, natomiast cynkowa jest krucha w niskich temperaturach i łatwo ulega uszkodzeniu. W przypadku pokrycia blachą miedzianą zmiana pokrycia na ceramiczne ze względu na trwałość miedzi nie ma sensu. Po zdjęciu istniejącego pokrycia odsłania się deskowanie na które należy rozłożyć wysokoparoprzepuszczalną folię wstępnego krycia (FWK). Wzdłuż krokwi należy przybić kontrłaty przytrzymujące FWK. Folia chroni przed deszczem i wiatrem, natomiast nie stanowi bariery dla pary wodnej wychodzącej z wnętrza budynku. Do kontrłat przybijane są łaty pod dachówkę. Przestrzeń o wysokości równej grubości kontrłat stanowi wentylację dachu. Pomiędzy krokwiami od strony strychu układa się wełnę mineralną od deskowania aż do dolnej płaszczyzny krokwi. W przypadku krokwi o małym przekroju należy od spodu przybić odpowiedniej grubości nadbitki dla uzyskania większej przestrzeni do ocieplenia (15 cm). Termoizolację (jako ocieplenie dachu najczęściej stosuje się wełnę mineralną) należy przykryć paroizolacją - folią nie przepuszczającą pary wodnej. Ostatnią warstwą jest wykończenie od wewnątrz: płyty gipsowo-kartonowe, boazeria lub panele ścienne.

Oceń artykuł
4,91 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także