Wymiana pokrycia - zgodnie z projektem

Konstrukcja dachu należy do najważniejszych elementów całego budynku. Dlatego też zmiany, jakie inwestor chce wprowadzić, muszą być zgodne z zaleceniami i klauzulami zawartymi w projekcie.

Wymiana pokrycia - zgodnie z projektem - zdjęcie 1Jeżeli projekt jest wykonywany na indywidualne zamówienie inwestora, wówczas projektowany jest pod konkretne pokrycie, a ewentualne zmiany są dokonywane przez autora projektu na bieżąco. Z kolei w przypadku bardzo popularnych projektów typowych projektanci muszą przyjąć do obliczeń założenia bardziej ogólne, odnoszące się do grup materiałowych. Projekt nie zawiera więc konkretnego pokrycia, a jedynie jego rodzaj.

Większość projektów typowych zawiera klauzulę, która pozwala na dokonywanie zmian pokrycia pod warunkiem, że zastosowane zostaną materiały o parametrach technicznych i użytkowych nie gorszych niż zapisane w projekcie. Jeżeli projekt nie ma takiej klauzuli, przed zmianą pokrycia należy się zwrócić do autora projektu z zapytaniem, czy taka zmiana jest dopuszczalna. Również w tym przypadku zdecydowana większość autorów projektów akceptuje proponowane zmiany, pod warunkiem zastosowania materiałów o nie gorszych parametrach.

Zmiany rodzaju pokrycia najlepiej dokonać podczas dostosowywania projektu typowego do warunków lokalnych i uzyskania pozwolenia na budowę. Na tym etapie nie powinno być również problemu z zamianą zapisanego w projekcie pokrycia gontem papowym czy blachą na pokrycie z dachówek - projektant dokonujący adaptacji projektu może bowiem dokonać również odpowiednich zmian w konstrukcji budynku.

Czym innym jest wymiana pokrycia dachowego na kilkunastoletnim budynku. Chcąc wymienić istniejące, stare pokrycie dachowe, należy najpierw określić zakres prac, jaki ma być wykonany na dachu. Jeżeli konstrukcja dachu jest w dobrym stanie i planujemy wykonać tylko wymianę pokrycia bez zmian w konstrukcji dachu, wówczas wystarczy pisemne zgłoszenie w urzędzie. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia nie ma przeciwwskazań ze strony urzędu,  możemy rozpocząć prace. Jeżeli jednak stan techniczny elementów więźby budzi wątpliwości, należy zwrócić się do konstruktora z uprawnieniami budowlanymi, aby przygotował projekt remontu więźby. Po złożeniu projektu w urzędzie uzyskamy pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych z wymianą pokrycia dachowego.
Należy podkreślić, że w większości przypadków wymiana starych pokryć z dachówek na produkowane obecnie, nowoczesne pokrycia dachówkowe, jest wykonywana według pierwszego schematu, czyli na podstawie zgłoszenia – pod warunkiem, że stan więźby nie budzi zastrzeżeń. Jest to głównie związane z tym, że obecne dachówki cementowe i ceramiczne to w większości dachówki zakładkowe, które są znacznie lżejsze od starych typów dachówek.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Braas, RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także