Wymieniamy eternit na blachodachówkę. Formalności

0
Blachodachówka zamiast eternitu
Zdjęcie eternitu z dachu wymaga pewnych formalności. Jednak zastąpienie go innym pokryciem (np. blachodachówką) to kwestia naszego zdrowia.

Zgodnie z rządowym programem eternit, czyli pokrycie azbestowo-cementowe, powinno zniknąć z dachów budynków do 2032 roku. Jednak z jego usunięciem nie warto zwlekać.

Eternit na dachu

Azbest pokrywający dachy jest materiałem rakotwórczym.

Blachy Pruszyński
Dach kryty eternitem

Z wymianą eternitu na zdrowsze pokrycie nie warto zwlekać.

Blachy Pruszyński
Dom kryty blachodachówką

Eternit warto zastąpić blachodachówką.

Blachy Pruszyński
Blachodachówka na dachu

Blachodachówka jest pokryciem lekkim i trwałym.

Blachy Pruszyński
Blachodachówka

Blachodachówka występuje w wielu kolorach i wzorach przetłoczeń.

Blachy Pruszyński
Blachodachówka jak gont drewniany

Blachodachówka może imitować gont drewniany.

Blachy Pruszyński
Pokrycie dachu z blachodachówki

Blachodachówka to pokrycie trwałe i łatwe w montażu.

Blachy Pruszyński

Azbest jest materiałem silnie rakotwórczym. Wprawdzie samo przebywanie w pobliżu dachu pokrytego eternitem teoretycznie nie jest szkodliwe, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Niebezpieczne są bowiem włókna azbestowe, które dostają się do naszych płuc razem wdychanym powietrzem. Pojawiają się one, gdy eternit zaczyna się kruszyć. Nie ma co ukrywać, że dachy pokrywane azbestem były kilkadziesiąt lat temu, więc obecnie są bardzo podatne na uszkodzenia. Dlatego warto pozbyć się jak najszybciej tej „bomby zegarowej” z dachu. Podpowiadamy, od czego należy zacząć.

Podpowiadamy: Jakim pokryciem zastąpić azbest na dachu i jakie są koszty tej zmiany

Inwentaryzacja azbestu

Kwestie związane z oczyszczeniem kraju z azbestu są organizowane na poziomie gmin. Jednocześnie obowiązek usunięcia materiałów azbestowych spoczywa na właścicielu nieruchomości. Oznacza to, że sami musimy wystąpić z inicjatywą pozbycia się azbestu, a po informację i pomoc powinniśmy się zgłosić do urzędu gminy. Z takiego rozwiązania wynika też to, że na terenie Polski występują pewne różnice, jeśli chodzi na przykład o dofinansowanie do usunięcia eternitu. Różny jest też stan zaawansowania prac nad usuwaniem i utylizacją azbestu.

Jednym z obowiązków, który ciąży na gminach – i właścicielach nieruchomości – jest inwentaryzacja azbestu. Jest ona realizowana dwojako: właściciele budynków powinni zgłaszać w urzędzie fakt występowania materiałów azbestowych, jednak w niektórych gminach taka inwentaryzacja jest dokonywana odgórnie, przez przedstawicieli urzędu. Jest to o tyle ważne, że tylko gminy, w których zinwentaryzowano azbest, mogą ubiegać się o pieniądze na dofinansowania.

Formalności przy usuwaniu azbestu

Jeśli azbest na dachu naszego domu został już zinwentaryzowany i chcemy go usunąć, musimy dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie robót budowlanych. W zgłoszeniu należy wyszczególnić zakres prac, sposób ich przeprowadzenia, a także podać planowany termin rozpoczęcia robót. Do wniosku trzeba dołączyć też oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dokumenty składa się w starostwie (lub urzędzie miasta na prawach powiatu), w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym (tam też wcześniej można otrzymać formularz zgłoszenia prac).

Do niedawna zgłoszenie należało złożyć co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, jednak po zmianie przepisów na początku 2017 roku, wystarczy 21 dni. Jeśli w tym czasie urzędnicy nie wniosą sprzeciwu – można rozpoczynać prace.

UWAGA: niestety wiele przepisów Prawa budowlanego pozostawia pewną swobodę interpretacji. Dlatego upewnijmy się dokładnie, jakie procedury i zwyczaje obowiązują w naszym rejonie.

Usuwanie azbestu – tylko wyznaczone firmy

To, że możemy zacząć prace, nie znaczy, że azbest możemy usunąć samodzielnie. Jest to absolutnie niedozwolone i grożą za to wysokie kary. Demontażem i wywozem azbestu mogą zajmować się wyłącznie firmy, które mają do tego uprawnienia. Ich wykaz znajdziemy w urzędzie gminy.

Azbest musi być usuwany i wywożony z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa - np. teren musi być odpowiednio zabezpieczony i oznakowany, pracownicy muszą mieć odzież ochronną (kombinezony, maski, rękawice), demontowane elementy powinny być usuwane tak, żeby ograniczyć pylenie (najczęściej eternit usuwany jest na mokro).

Na szczęście zapewnianie prawidłowego przebiegu prac należy do firm usuwających azbest. Zazwyczaj zajmują się one również przygotowaniem azbestu do transportu i jego wywozem na wyznaczone składowisko.

Dowiedz się: Dlaczego eternit na dachu warto zastąpić blachodachówką

Dofinansowanie do usunięcia azbestu

W wielu gminach dostępne są środki na dofinansowanie usuwania azbestu. Aby je uzyskać, najczęściej należy złożyć wniosek, zawierający m.in. potwierdzenie, że azbest został zdjęty zgodnie z przepisami oraz przedstawienie poniesionych kosztów. Wysokość dofinansowań jest różna i zależy od gminy – może wynosić od 20% do nawet 100% wydatków. Różnić się także mogą wymagane dokumenty i formalności, dlatego zasięgnijmy informacji w urzędzie gminy.

Nowe pokrycie zamiast eternitu

W większości gmin nie dostaniemy dofinansowania na nowe pokrycie dachu. Najlepiej więc wybrać takie, które szybko można położyć nawet na niezbyt mocnej konstrukcji, a w dodatku nie ponieść za dużych wydatków.

Takim pokryciem jest blachodachówka. Wybierając materiał renomowanego producenta (np. Blachy Pruszyński), zyskamy trwałe i estetyczne pokrycie w ekonomicznej cenie. Do wyboru mamy blachodachówkę w różnych kolorach i wzorach przetłoczeń. Godne uwagi są blachodachówki w arkuszach (na proste dachy): GRYF, OPTIMA Arad, KRON, SZAFIR, RUBIN Plus oraz blachodachówki panelowe (na bardziej skomplikowane dachy): TUR, MODUS czy ARAD Premium. Ciekawą propozycją są także panele REGLE, których wygląd nawiązuje to tradycyjnego gontu drewnianego. Waga tych blachodachówek to jedynie 4,7 kg/m2 (to mniej niż eternit), a układać je można na dachach o nachyleniu już od 9º.

Blachodachówka może być pokryta różnego rodzaju powłokami ochronnymi, które nadają jej trwałość, a także odpowiedni wygląd. W przypadku Blach Pruszyński są to: poliester połysk, mat i metalik, a także poliester matowy gruboziarnisty; PURLAK (poliuretan), PURMAT (poliuretan matowy), Colorcoat HPS 200. Żywotność takich blach sięga nawet 50 lat.

Dowiedz się więcej:

www.dachtwoichmarzen.pl

artykuł powstał we współpracy z Wymieniamy eternit na blachodachówkę. Formalności - zdjęcie 2

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Źródło: Blachy Pruszyński

Polecamy Ci również

Zobacz także