Zabezpieczyć się przed azbestem

0
Zabezpieczyć się przed azbestem

Eternitem zawierającym azbest jest w Polsce pokrytych ponad miliard metrów kwadratowych dachów, głównie na wsi. Taki dach, jeśli nie jest uszkodzony nie jest groźny dla zdrowia. Ryzyko pojawia się wówczas, gdy włókna azbestowe zaczynają unosić się w powietrzu. Dzieje się tak gdy eternit zaczyna kruszyć się i pękać pod działających na niego czynników atmosferycznych i wiatru lub podczas remontu pokrycia dachu czy rozbiórki.

Zabezpieczyć się przed azbestem - zdjęcie 1Azbest popularność zdobył dzięki unikalnym właściwościom. Płyty eternitu zawierające azbest były trwałe, wytrzymałe, odporne na korozję a przy tym tanie, dlatego ludzie chętnie kryli nimi dachy. Początkowy zachwyt nad azbestem (szczególnie w latach 60 i 70-tych) zastąpił strach przed zagrożeniem, jakie może stanowić dla zdrowia. W latach 80-tych Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła azbest do trzech najbardziej rakotwórczych substancji. W krajach Europy Zachodniej, już od kilkunastu lat obowiązuje całkowity zakaz stosowania materiałów zawierających azbest.
Od roku 1997 obowiązuje w Polsce całkowity zakaz produkcji i sprzedaży rakotwórczego azbestu w postaci płyt.

Nadal jednak dopuszczalne jest wykorzystywanie azbestu lub zawierających go wyrobów w instalacjach lub urządzeniach do końca 2032 r. - w tym samym roku ostatecznie z dachów muszą zniknąć pokrycia eternitowe. Azbest więc wciąż stanowi dla nas zagrożenie i długo jeszcze niestety będzie. Głównie dlatego, że usuwanie jego jest kosztowne. Jednak kiedy płyty eternitowe na dachu są jeszcze w dobrym stanie, nie są popękane, można je zabezpieczyć przed emisją włókien azbestu, odpowiednimi środkami konserwującymi. Na rynku są dostępne środki kryjące specjalnie przeznaczone do eternitu.
Do tej grupy zaliczają się:Zabezpieczyć się przed azbestem - zdjęcie 2

 • farby akrylowe
 • farby silikonowe
 • lakiery akrylowo-silikonowe
 • folie płynne

Wymienione środki zawierają składniki, które ograniczają pylenie azbestu. Dodatkowo mają działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Wzmacniają dach i nadają nowy wygląd. Przed nałożeniem środka konserwującego, dach należy dokładnie oczyścić. Czyszczenie podłoża polega na usunięciu kurzu, sadzy, porastających mchów i porostów oraz luźno związanych produktów powstających wskutek wypłukiwania spoiwa cementowego. Czyszczenie powinno odbywać się na mokro. Najlepiej z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej ustawionej tak, aby zmywała osady na eternicie, ale nie uszkadzała samego eternitu. Można również użyć szczotki nylonowej lub ryżowej i delikatnie szorować wodą z dodatkiem detergentu. Pozostałości po czyszczeniu muszą zostać zebrane i usunięte z zachowaniem przepisów o ochronie środowiska naturalnego. W czasie czyszczenia płyt azbestowo - cementowych należy przestrzegać właściwych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zalecane jest stosowanie odzieży ochronnej, masek przeciwpyłowych i okularów. Po wyschnięciu eternitu, dach należy zagruntować i dopiero na koniec nanosi się właściwą warstwę środka konserwującego na całą powierzchnię dachu.

Przegląd wybranych środków

 • „AZBEST – BARIERA”, producent Lakma -  zestaw materiałów do ograniczenia emisji włókien azbestu z płyt azbestowo-cementowych. 1000 kolorów. W skład zestawu wchodzi:
 • Biotox - środek glono i grzybobójczy
 • Luxmal - grunt akrylowy
 • Silbet - silikonowana farba fasadowa
 • „AS-LAK”, producent Aksil - wodorozcieńczalny lakier akrylowo-silikonowy zapobiegający przedostawaniu się włókien azbestu do otoczenia.  16 kolorów.
 • „KILPI” - farba wodna przeznaczona do dachów krytych eternitem, masą bitumiczną, dachówką. Ciemna kolorystyka.
 • „SUPERFLEX FDF” - ciekła folia uszczelniająca, wysokoelastyczna, przepuszczająca parę wodną, nakładana przez natryskiwanie, wałkiem lub pędzlem. 4 kolory.

Malowanie eternitu zabezpiecza go na długi okres, ale nadejdzie moment kiedy będzie trzeba wymienić pokrycie dachowe.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Deitermann, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także