Zagospodarowanie poddasza

Zagospodarowanie poddasza

poddasze użytkoweParterowe domy z poddaszem użytkowym cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Racjonalne zagospodarowanie poddasza nie tylko przyczynia się do zwiększenia powierzchni użytkowej domu, ale dodatkowo stwarza ciekawe możliwości aranżacji pomieszczeń.

Sypialnie, łazienki, czy pokoje dziecinne ze skosami stają się coraz bardziej popularne i lubiane przez użytkowników. Warunek stanowi jednak funkcjonalne i niestandardowe ich urządzenie oraz dobór właściwych sprzętów i mebli.

Ile jest miejsca pod dachem?

O ilości miejsca, jaką będziemy dysponowali po zagospodarowaniu poddasza decyduje przede wszystkim kształt dachu. Najmniej powierzchni użytkowej uzyskamy pod dachem czterospadowym. W przypadku takiego dachu powierzchnia z każdej strony jest bowiem ograniczona przez występowanie kłopotliwych skosów. Znacznie więcej miejsca znajdzie się pod dachem dwuspadowym. Jednak na wielkość tej powierzchni ma dodatkowo ma wpływ rodzaj więźby dachowej, kąt nachylenia połaci oraz wysokość ścianek kolankowych. Często stosowanym zabiegiem przy zagospodarowywaniu poddaszy jest podnoszenie wspomnianych ścianek kolankowych. Jednak warto zaznaczyć, że tego rodzaju ingerencja w kształt i bryłę budynku – może wpłynąć ujemnie na jego wygląd zewnętrzny. Najwięcej pełnowartościowej powierzchni mieszkalnej uzyskamy zagospodarowując poddasze pod dachem mansardowym. Jego konstrukcja stwarza bowiem najlepsze warunki do urządzania pomieszczeń w tym miejscu.

biuro na poddaszuAby nie uderzać głową w dach...

Poddasze będzie wygodne w użytkowaniu, jeżeli jego rozplanowanie i urządzanie będzie przebiegało w sposób przemyślany. Wiele zależy też od wysokości wspomnianej wcześniej ścianki kolankowej. Pomieszczenia powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby osiągnąć jak największą symetrię. Korzystne jest np. lokowanie sypialni w sąsiedztwie ścian szczytowych. Zabudowa skosów to na poddaszu wariant niemal oczywisty. Konieczna jest jednak w powyższym zakresie rozwaga i umiar. Przesadne zabudowy mogą bowiem stworzyć niechciany przez nikogo – efekt przytłaczających i mało przestronnych wnętrz. Pod niektórymi skosami da się ustawić pewne meble tak, aby móc z nich korzystać nie uderzając głową w sufit. Przy wysokości ścianki pod skosem do 0,7 m możliwości te są bardzo ograniczone i miejsca takie nadają się jedynie na schowki, służące przechowywaniu rzadko używanych przedmiotów. Jednak, kiedy ścianka ma już wysokość przynajmniej 1 m – można przy niej postawić np. sypialniane łóżko. Ustawione wezgłowiem przy ścianie nie będzie kłopotliwe w użytkowaniu. Posiadanie wysokości 1,5 m stwarza jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Miejsce jest bowiem doskonałe, np. na pokój dziecinny, w którym spokojnie pod skosem zmieści się funkcjonalne biurko. Skosy, które mają około 2 m to już niemal pełnowartościowa powierzchnia użytkowa i można ją zagospodarować w dowolny sposób. Na takiej wysokości można funkcjonalnie korzystać z większości mebli. Dobrze jest jednak ustawiać je tak, aby miejsca najniższe wykorzystywać na dekoracyjne stoliki, niewielkie szafki, czy ozdobne lampy.

Ważne!
Skosy poddasza warto zabudowywać szafkami i półkami. Konieczne jest jednak rozważne przemyślenie tych zabudów. Zamknąć trzeba bezwzględnie najciaśniejsze i najbardziej zabałaganione kąty. Schowki przydadzą się na rzeczy rzadko używane. Bardziej obszerne miejsca pod skosami dachu warto przeznaczyć na szafy lub garderoby. W miejscach, gdzie jest to możliwe umieszczajmy normalne meble lub meble wykonane na zamówienie. Zbyt duża ilość zabudów przytłoczy wnętrze i sprawi, że zacznie ono sprawiać wrażenie ciasnego i mocno ograniczonego w użytkowaniu.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także