Zainteresowanie instalacją kolektorów słonecznych rośnie, ale wciąż nie jesteśmy pewni, czy to inwestycja, która się opłaci. Specjaliści rozwiewają te wątpliwości.
Z badań wynika, że co dziesiąta osoba zainteresowana instalacją kolektorów obawia się,
że ich montaż oznacza zbyt dużą ingerencję w architekturę domu. Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od wybranego miejsca montażu. Najczęściej jest to instalacja w miejscu zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego, a więc na południowej stronie dachu budynku. Jednak możliwe jest również montowanie kolektorów na ścianach budynków,
a także na gruncie – wówczas kolektory nie powinny bezpośrednio stykać się z podłożem. Z reguły podstawowy zestaw montażowy ze stelażem dołączany jest do solarów i w przypadku istniejącego już domu jego zainstalowanie oznacza wywiercenie na dachu kilku otworów, które nie powodują jednak uszkodzeń dachówki. Co ważne, nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia, aby zamontować kolektory, czego obawia się część Polaków (16%).
Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Instalacja kolektorów nie wymaga pozwolenia. Oczywiście zmienia się wygląd istniejącego budynku lub musimy wykonać fundament naziemny.
Kolektory skuteczne nie tylko latem
Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100%. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu.
Prawidłowo dobrany zestaw solarny pozwala przez większą część roku zapewnić odpowiednią dla potrzeb całej rodziny ilości ciepłej wody. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Co istotne, zestaw solarny najlepiej instalować w połączeniu z innym, tradycyjnym nośnikiem energii np. gazem, który zapewni nam ciepłą wodę w mniej słoneczne dni.
Efektywność solarów zależy m.in. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę.
Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160-metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi ok. 5,5 m². Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80-90% zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory mogą ogrzać dziennie nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60ºC. Aby kolektory służyły nam sprawnie przez długie lata konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i regularna – co dwa lata – wymiana płynu solarnego (glikolu).
Strefy klimatyczne
W Polsce istnieje podział na strefy klimatyczne i w zależności od zamieszkiwanego regionu użytkowanie kolektorów może być bardziej lub mniej efektywne. Największe korzyści z instalacji zestawu solarnego będą mieli mieszkańcy wschodniej, centralnej oraz południowej Polski, gdzie średnie roczne nasłonecznienie jest większe niż w pozostałych częściach kraju. Zastanawiając się nad zakupem kolektorów słonecznych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które przyczyniają się do ich efektywnego działania.
Pamiętajmy, iż jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię. Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje.
Klienci indywidualni mogą otrzymać nawet 45% dofinansowania na instalację zestawu solarnego. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel w ciągu najbliższych trzech lat blisko 300 mln zł i nie wyklucza zwiększenia tej puli w przypadku dużego zainteresowania programem.
Janika
Witam. zalozylam sobie w 2010 roku kolektory sloneczne -prozniowe f-my Ulrich . 2 x 24 rury + bojler 300 l. i jestem bardzo zadowolona z tej inwestycji . Nawet teraz zima kiedy sloneczko wychodzi na 4=5 godzi to u mnie na w kranach jest + 45 st. cels. Inwestycja kosztowala mnie 14 tys. zl. zwrot z NFOSi GW otrzymalam juz w kwocie 6200 zl. Tak wiec wydalam niecale 8 tys zl. + 1400 zl.(Bank i podatek) = 9400 zl. ,a tak wydalabym 14 tys. zl. Jesli ktos potzrebuje porady jak to sie zalatwia to dam namiar firmy InstalGaz Poznan (61-8650-601 mail= jl60@o2.pl ) ktora wszystko zalatwila za mnie , goraco polecm .Jak nie teraz to kiedy ? PS Naczytalam sie w necie tyle bzdetow na temat tej inwestycji moraz o f-mie Ulrich ze poczatkowo bylam pzrerazona , gdyby nie namiary na klientow ( ktorzy juz uzytkuja kolektory od paru lat ) od firmy wykonawczej InstalGaz . POZDRAWIAM i POLECAM NINA
Wojciech Staniszewski
Witam, też jestem posiadaczem systemu solarnego od 2009 roku, 200 litrów zbiornik i 2 panele płaskie, zapłaciłem wtedy 12 tys, teraz trochę ceny spadły i jestem zadowolony, wystarczy trochę słońca i już działa. Nie jestem znawcą ale wydaje mi się, ze panele płaskie są lepsze na dom jednorodzinny, bo próżniowe nie maja funkcji wakacje i zima, a z tego co podaje prasa to tylko 7% sa lepsze, a na kilku metrach to jest ponoć niezauważalne. Soalry zakładali mi Panowie z Solar.poznan.pl, z Poznania. Dojechali za darmo, fachowo mnie poinformowali a na drugi dzień miałem juz gotowy projekt - za darmo, bo inne firmy za to kasują, co jest niedorzeczne i końcową cenę brutto, od której nie zapłaciłem już złotówki więcej Jestem z Wielkopolski i naprawde polecam firmy lokalnie działające, z ugrutowaną sytuacją na rynku. A czy chcemy napędzać warszqawskie molochy z kapitałem zagranicznym? A jak nie daj Boże coś się stanie to zanim przyjada z Wawy, pzdr Wojtek
goodidea
Witam, wiadomo, że takie urządzenie ma swoje wady i zalety, niewątpliwie ciemną stroną kolektorów słonecznych jest ich koszt ceny wahają się od 75 do 85 tyś. zł dla domu o powierzchni 100 m, jednak przy wzrastających cenach energii inwestycja zwraca się po 3-5 latach. Planując montaż urządzenia należy pamiętać o tym, że powierzchnia mieszkalna powinna być dwa razy większa od powierzchni kolektora (optymalne rozwiązanie).
firmy budowlane
Katarzyna Chola
Przeciez u nas lato nie jest tak bardzo słoneczne,zawsze się zastanawiam czy u nas w Polsce jest to dopłacalne. Obecnie można wziąć dotację od państwa na kolektor słoneczny,ale mam pewne wątpliwości ze względu na dużą ingerencję w architekturę. Czym się kierować wybierając kolektor? co ma znaczenie ? http://www.kreocen.pl/produkt/HEWALEX-K ... 29702.html ten jest jednym z tanszych,ale czy do czegokolwiek się nadaje?