Znaczenie światła - międzynarodowa dyskusja

Znaczenie światła - międzynarodowa dyskusja

Każdego dnia ludzie spędzają 90 proc. swojego czasu w pomieszczeniach, podczas gdy w aż 30 proc. z nich panują niekorzystne dla człowieka warunki - są niedoświetlone lub brak w nich odpowiedniej wentylacji. To dlatego 13 maja br., w Rotterdamie podczas międzynarodowej konferencji „VELUX Daylight Sympozjum” wybitni naukowcy z dziedziny medycyny zaprezentowali wyniki badań zależności między światłem a zdrowiem, a architekci przedstawili najnowsze rozwiązania pozwalające znacznie poprawić jakość życia w budynkach.


konferencja Velux Daylight Wnioski z obrad zostaną upowszechnione zwłaszcza w środowiskach architektów, by uwrażliwić ich na rolę światła w zrównoważonym budownictwie.

Dolegliwości związane z małą ilością świeżego powietrza i światła dziennego stały się tak powszechne, że zyskały własna nazwę medyczną: ‘syndrom chorych budynków’ (ang. Sick Building Syndrome-SBS). Syndrom ten charakteryzuje się takimi objawami, jak alergia i depresja sezonowa. Warunki sprzyjające dolegliwościom to klimatyzowane i sztucznie oświetlone pomieszczenia oraz położenie geograficzne – mieszkańcy północy częściej skarżą się na objawy syndromu.

W Polsce nadal 42 proc. właścicieli domów jednorodzinnych nie wykorzystuje powierzchni dachowej do oświetlenia i wentylacji pomieszczenia.  „Lato to czas, kiedy intensywność światła w pomieszczeniach może sięgnąć do 300 000 luksów . Jest to możliwe wyłącznie w pomieszczeniach z dużą powierzchnią okien oraz dzięki odpowiedniemu zastosowaniu światła dziennego. W sztucznie oświetlonych budynkach, iluminacja rzadko przekracza 200 luksów, co powoduje spadek wydajności człowieka i problemy z koncentracją. Dla mnie, jako architekta, najważniejsza jest interdyscyplinarność tego przedsięwzięcia i możliwość zapoznania się z relacją między projektami architektonicznymi a zdrowiem, samopoczuciem mieszkańców i środowiskiem” – mówi Monika Kupska–Kupis, architekt VELUX Polska.

O wpływie światła dziennego na zdrowie i samopoczucie mieszkańców w trakcie sympozjum wypowiedzieli się naukowcy z najlepszych uniwersytetów na całym świecie zajmujący się zagadnieniami fotobiologii oraz fotorecepcji. Druga część wystąpień poświęcona była roli efektywnego wykorzystania światła dziennego w projektowaniu ekologicznych domów, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Architekci przedstawili, jak projektuje się domy tak, by efektywnie wykorzystywały właściwości naturalnego światła dziennego oraz dokonali analizy planów architektonicznych budynków, między innymi siedziby tegorocznego sympozjum – Vann Nelle Design Factory w Rotterdamie.

Spotkania w ramach projektu Daylight Symposium odbywają się co dwa lata, przyciągają uwagę naukowców, architektów oraz projektantów wnętrz z całego świata. Poprzednie sympozja odbyły się w Budapeszcie (2005) oraz w Bilbao (2007).

Informacje dodatkowe:
Podczas poprzednich sympozjów uczestnicy mogli zapoznać się między innymi z systemem oświetlenia najsłynniejszego obrazu świata, „Mona Lizy” Leonarda Da Vinci. Dzieło w maju 2005 roku wystawione zostało w nowej sali Luwru. Ze względu na jego wyjątkową wartość oraz wrażliwość struktury płótna zastosowano nowatorski system oświetlenia wnętrza. Szklany sufit pomieszczenia o powierzchni 300 metrów kw. przez cały czas zapewnia równomierne naświetlenie obrazu poprzez odpowiednie mieszanie światła dziennego oraz elektrycznego. Szklane panele zastosowane w suficie zapewniają również emisję oświetlenia w odpowiedniej barwie oraz całkowicie redukują powstawanie refleksów niebezpiecznych dla bezcennego płótna.
Dotychczasowe Daylight Symposium były również okazją do zapoznania się z  projektem optymalnie doświetlonego budynku nowej siedziby New York Times’a. Główne wysiłki autorów przedsięwzięcia skoncentrowały się na kształtowaniu wnętrz wieżowca, tak by ograniczyć wykorzystanie oświetlenia elektrycznego. W celu przetestowania rozwiązań powstała makieta jednego z pięter wieżowca w skali 1:1. Testy prowadzone w laboratorium objęły tak szczegółowe kwestie, jak zachowanie światła wpadającego przez szklaną elewację do wnętrza budynku. Także projektowana elewacja nie pozostała bez związku ze światłem. Stelaż podtrzymujący szklane ekrany reaguje na zmianę koloru promieni słonecznych zmieniając swą barwę w zależności od pory dnia.
Podczas ostatniego sympozjum zwrócono również uwagę na problem zależności między światłem a zdrowiem i wydajnością pracy. James R. Benya przytaczał innowacyjne badania, których wyniki wykazały związek między oświetleniem w szkołach a wynikami w nauce. Można spodziewać się, że uczniowie przebywający w dobrze oświetlonych klasach z dużą powierzchnią okien będą osiągać lepsze wyniki w nauce.

Więcej informacji na temat sympozjum

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także