Pokrycia dachowe - poradnik

Barwne świetliki dachowe, a przepuszczalność światła dziennego

świetlik dachowyJako wypełnienie świetlików dachowych najczęściej stosuje się płyty z poliwęglanu. Płyty te mogą być całkowicie przezroczyste, jak i mieć dowolnie wybrany kolor. Występują również w wersji mlecznej lub dymnej. Najlepiej przepuszczalnymi są naturalne płyty, natomiast im ich barwa jest ciemniejsza – tym przepuszczalność światła dziennego będzie mniejsza. Przezroczyste płyty poliwęglanowe są w stanie przepuścić ponad 80% światła i tym samym doskonale doświetlić pomieszczenia poddasza. Wybór świetlika z płytą w ciemniejszym kolorze znacznie ograniczy przepuszczalność ( nawet do 25%), co spowoduje, że w pomieszczeniu nie będzie jasno. Jednak barwne świetliki stwarzają nowe możliwości aranżacyjne. To z kolei powoduje, że stosuje się je równie często, co świetliki doświetlające

Jaki dach na garaż dobudowywany do istniejącego domu?

dach garażuDach garażu dostawianego do domu powinien być przynajmniej podobny do dachu, jakim pokryty jest budynek mieszkalny. Jednak w przypadkach, kiedy jest to niemożliwe do zrealizowania – coraz częściej stosuje się stropodachy odwrócone i zagospodarowuje ich powierzchnię na ogrody lub tarasy. Za sprawą zagospodarowania powierzchni dachu nad garażem zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową i stwarzamy doskonałe miejsce wypoczynkowo – rekreacyjne dla całej rodziny. Płaskie dachy garaży można pokryć warstwą ziemi i zazielenić dowolnie lub zorganizować na nich przydomowy taras. To, w jakim celu pragniemy zagospodarować powierzchnie dachu powinno być wiadome jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu. Bowiem konstruując stropodach trzeba przewidzieć jak dużym ciężarem zostanie on obciążony oraz odpowiednio układać poszczególne jego warstwy.

Jak ocieplić dach garażu?

zdjęcie 1Niemal tak samo starannej izolacji termicznej, co budynki mieszkalne – wymagają te garaże, które planujemy ogrzewać w czasie zimy. O ile, wielu inwestorów może uznać za swoistą fanaberię ogrzewanie garaży wolnostojących – o tyle innym ma prawo zależeć na całkowitym komforcie ich użytkowania. W przypadku tych, wymienionych, jako drugich – najbardziej opłacalne jest szczelne zaizolowanie zarówno dachu garażu, jak i jego ścian zewnętrznych. Warstwę materiału izolacyjnego pod dachem warto jednak zastosować nawet w przypadku garażu nieogrzewanego. Pozwoli to bowiem zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się dachu w czasie letnich upałów. Kwestia wspomnianej izolacji jest szczególnie istotna podczas realizacji projektów garaży z poddaszem użytkowym.

Zobacz także