Więźba dachowa - poradnik

Co można obliczyć za pomocą kalkulatorów ciesielskich?

więźba dachowaSkomplikowane i bardziej rozbudowane programy - służące cieślom do wykonywania obliczeń – są w stanie obliczyć niemal wszystkie wielkości, niezbędne podczas konstruowania więźby. Przewidują one również wszelakie napory i obciążenia mogące zdarzyć się dla poszczególnych elementów dachu. Są to jednak programy dość drogie, a na dodatek skomplikowane w obsłudze. Prostsze wersje kalkulatorów ciesielskich są w stanie wykonać obliczenia związane z długością krokwi, kątem ich nachylenia oraz nacięciami na krokwiach. Wprawdzie złośliwi twierdzą, że są to rachunki możliwe do przeliczenia za pomocą długopisu i kartki papieru. Jednak w rzeczywistości, często okazuje się, że cieśle niekoniecznie są jednocześnie matematykami.

Co to jest wiatrownica?

deska czołowaWiatrownica to fachowa nazwa dla deski czołowej okapu dachu. W języku potocznym  nazywa się ją również „wiatrówką”. Stosowanie wspomnianej deski ma na celu ochronę pokrycia dachowego, jak również całej konstrukcji dachu przed działaniem silnego  wiatru. Dodatkowo, deska czołowa okapu jest elementem, który ułatwia mocowanie obróbek blacharskich do krawędzi połaci. Istotny jest rodzaj drewna jakiego użyto do wyrobu deski. Drewno to zawsze powinno być starannie wysuszone i zaimpregnowane. Impregnat do drewna należy nakładać w przynajmniej dwóch warstwach. Deskę tę można również osłonić z zewnątrz specjalną deską czołową wykonaną z PCV. Na rynku dostępne są tego rodzaju produkty w systemach tworzących jednakową całość z podbitką dachową.

W jakim celu stosuje się deski okapowe?

Deski czołowe i okapowe
Deski czołowe i okapowe to elementy wykończenia okapu. Ale mają też funkcje praktyczne.
Deski okapowe są elementem wykończenia dachu. Jednak oprócz walorów czysto estetycznych pełnią one również szereg funkcji użytkowych. Do desek okapowych mocuje się przede wszystkim rynny, a dokładniej – rynajzy, tj. haki do rynien. Dodatkowo, deski okapowe stanowią podporę dla materiału pokryciowego dachu. Stosowanie desek jest szczególnie ważne w przypadku układania cięższych materiałów. Wówczas pierwszy rząd dachówek opiera się na większej powierzchni, którą tworzy deska i pokrycie jest bardziej odporne na uszkodzenia, mogące wystąpić np. na skutek naporu ciężkiego śniegu. Sposób obróbki desek okapowych jest całkowicie dowolny i zależny głównie od upodobań estetycznych inwestora. Najczęściej jednak elementy te maluje się lub obrabia za pomocą blachy. Są to jednocześnie najtańsze sposoby na wykończenie okapu.

Zobacz także