Poddasze - poradnik

Co oznacza pękanie płyt g-k na poddaszu?

zdjęcie 1Pękanie płyt kartonowo gipsowych na poddaszu w miejscu ich łączenia oznacza, że połączenie zostało wykonane w sposób nieprawidłowy, najprawdopodobniej bez użycia siatki zbrojącej. Łączenia między płytami mogą pękać także wówczas, gdy są one przykręcone bezpośrednio do więźby dachowej, bez zastosowania metalowych wieszaków, które kompensowałyby ruchy więźby. Jeśli problemy tego typu nie występowały wcześniej i pojawiły się nagle bezpośrednio po intensywnych opadach śniegu, oznacza to, że więźba dachowa jest nadmiernie nim obciążona. W sytuacji takiej należy bezwzględnie usunąć nadmiar śniegu z dachu. Zlekceważenie tych symptomów może prowadzić do znacznie większego zagrożenia niż pękanie połączeń między płytami wykończenia poddasza, np. trwałego uszkodzenia konstrukcji dachu.

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Zobacz także