Pokrycia dachowe - poradnik

Co wpływa na energooszczędność dachu?

zdjęcie 1O energooszczędności dachu decyduje w głównej mierze grubość oraz rodzaj zastosowanej izolacji. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia rodzaj wybranego pokrycia, podkład pod nie, czy konstrukcja więźby. Jako materiał izolacyjny do izolowania dachów najczęściej bywa używana wełna mineralna. Posiada ona dobre parametry cieplne, a jednocześnie jest dość lekka i sprężysta. Ostatnia z wymienionych cech znacznie ułatwia jej montaż. Wełną wciska się ręcznie pomiędzy krokwie, a ta szczelnie wypełnia przestrzenie pomiędzy nimi. Istotne jest jedynie, aby szerokość mat była większa o około 2 cm – od rozstawu krokwi. Wówczas wełna najlepiej spełnia swoje zadanie i nie wymaga żadnego dodatkowego montażu. Jednakże pamiętajmy, że wełna to materiał nasiąkliwy. Konieczne jest więc zadbanie o dobrą wentylację dachu, jak również izolację przeciwwilgociową i paroszczelną.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także